A befektetőknek nem az számít, mekkora a baj - hanem hogy mekkora lesz a felpattanás
A koronavírus-vakcina által kiváltott optimizmus hajtotta kedden felfelé a nyugat-európai tőzsdeindexeket. Ezzel megerősödött az a napok óta tartó trend, hogy miközben rövid távon egyre rosszabb a járványhelyzet, a befektetők inkább középtávra figyelnek: a tömeges oltások egyre közelgő megkezdése az első lépés lesz a globális gazdasági helyzet normalizálódása felé.
Pedig rövid távon bőven látni okot a pesszimizmusra: egyre szigorúbb intézkedések lépnek életbe az országokban, a gazdasági életet is jobban sújtó lezárásokat az emelkedő fertőzésszámok indokolják, amelyek alapján a korábbi intézkedések nem tűnnek kellően szigorúnak a járvány terjedésének megakadályozása szempontjából. Londonban például szerdától a legmagasabb fokozatú védelmi intézkedések lépnek életbe - erősen leegyszerűsítve, kisebb eltérésekkel ez nagyjából olyan, mint ami most Magyarországon is hatályos. Ennek is köszönhető, hogy a nyugat-európai börzék közül csak a londoni zárt kisebb, 0,25 százalékos mínuszban - a párizsi CAC40 minimális pluszban, a frankfurti DAX pedig több mint 1 százalékos emelkedéssel zárt kedden.
A járványgörbék helyett az olyan grafikonokat nézegetik most a befektetők, amilyet az Oxford Economics is kiadott: az elemzőcég felülvizsgálta előrejelzét, az eddig jelzett 4,9 százalékról 5,2 százalékra emelte 2021-re szóló globális növekedési prognózisát. Ez magasabb, mint amelyet globális pénzügyi válság utáni talpraállás tempója vagy a korábbi recessziókból való kilábalás volt. Az országokra lebontott grafikonon Magyarország a mezőny második felében, 5 százalék alatti növekedéssel szerepel:
A BUX alulteljesített, az Opus viszont felül
A budapesti tőzsde ma alulteljesítő volt Nyugat-Európához képest, a BUX 0,2 százalékos csökkenéssel zárta a napot. A vezető részvények közül az OTP ugyan 0,6 százalékot emelkedett, a többi bluechip viszont gyengült - leggyengébben a Mol teljesített, 1 százaléknál is többet veszített értékéből az elmúlt kereskedési napok jó teljesítménye utáni profitrealizálásban. A nagyobb forgalmú papírok közül ma az Opus ment jól, 3,3 százalékot erősödött a papír - a Mészáros-birodalom ékkövével kapcsolatos mai hír, hogy a közvetett tulajdonában álló Mészáros és Mészáros Kft. a Paksi Atomerőmű tenderén nettó 2,5 milliárdos útépítési munkát nyert el - bár ez eltörpül a tegnapi 25 milliárdos jó hír mellett.
Tőzsdei záróárakat és friss devizaárfolyamokat itt talál >>
Az amerikai tőzsdeindexek is erősödéssel kezdték a napot, a vakcina-optimizmus mellett a 900 milliárd dollárnál is nagyobb értékű gazdaságélénkítő csomag körüli politikai tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív kilátások segítik az indexeket. Az S&P és a Nasdaq is 0,8 százalékos erősödésnél jár a kereskedés első óráiban.
Sekély piacon többhavi csúcsról gyengült a forint
A forint mai grafikonja látszólag nem néz ki jól, de az elmúlt napok erősödése után fontos támasz-szintekről pattant ma vissza a jegyzés. Ráadásul - ahogy a Reutersnek egy Magyarországon aktív devizakereskedő elmondta - a mostani, ünnepek előtti alacsony likviditású piacon ekkora elmozdulás normálisnak mondható. A jegybank részéről semmi meglepetés nem hangzott el a mai kamatdöntő ülést követően; a jegybankelnök is értékelte a helyzetet, amiről itt tudósítottunk: Matolcsy György: az adósság mindig adósság lesz! >>
Az euró jegyzése a több hónapos csúcsok után ma fél százalékot emelkedett: a hétfőn látott 354 forint alatti szintek helyett kedden este 355,5 fölött jár a jegyzés.