Az egész rendszernek össze kell omlania – értékelte az amerikai gazdaság helyzetét a CNBC-nek nyilatkozva Nassim Taleb libanoni-amerikai közgazdász, kockázatelemző. A szakértőt a The Black Swan (A fekete hattyú avagy a legváratlanabb hatás) című makrogazdasági témájú könyve tette ismertté, amelyben – a könyv címéhez illeszkedően – azt elemezte, hogyan készülhetnek fel a befektetők a teljesen váratlan eseményekre.
A rendszerek nem korrigálják önmagukat bizonyos fokú fájdalom nélkül
– összegezte a gazdaságról alkotott véleményét. A közeljövőt úgy látja, hogy egy olyan hídon készülünk átmenni, amelyről tudjuk, hogy össze fog omlani.
Ezzel arra utalt, hogy bár egész karrierjét a statisztikailag ritka, de biztosan bekövetkező romboló események (black swan) kezelésének szentelte, most úgy látja, „white swan” (fehér hattyú) helyzetben vagyunk. Magyarán, a válság és a rombolás előre látható.
Ketyeg a hitelbomba?
Szerinte a lényeg az, hogy sok éven át alacsonyak voltak a kamatok, aminek az lett a következménye, hogy hatalmas hitelek halmozódtak fel. Miután a kamatok nőni kezdtek, sok adós nem képes törleszteni a tartozását.
A történet kísértetiesen hasonlít a 2007-ben kezdődő, de csak 2008-ban elmélyülő pénzügyi összeomlásra, amikor kiderült, hogy óriási hitelek (leginkább ingatlanhitelek) halmozódtak fel olyanok kezében (subprime adósok), akik valójában soha nem voltak hitelképesek. Csak jó adósságokkal összekeverve, jó befektetési minősítéssel eladták a tartozásaikat gyanútlan befektetőknek.
Felejtsék el az MI-t és az ingatlanpiacot!
Talebot nem téveszti meg az a felhajtás, ami a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos várakozások nyomán az év eleje óta a technológiai részvények piacán kialakult. Úgy véli, hogy a startupok, amelyek erre az ágazatra különösen jellemzőek, ingatag lábon állnak.
„A startupüzletek módszerei megváltoztak”
– mondta. Korábban ezek a cégek a jövőbeni bevételeikre számítva vontak be befektetői tőkét tevékenységük kezdeti kiadásainak finanszírozásába. Ma abban bíznak, hogy a jövőben további befektetéseket tudnak szerezni, ha az első körben szerzett pénzzel fel tudnak mutatni valamit, amire azt lehet mondani, hogy egyszer majd egy jövedelmező üzlet alapja lesz. A tavalyi év után, ami nagy zuhanást hozott a technológiai részvények piacán, idén a félév végén 30 százalékos pluszban volt a Nasdaq az egy évvel korábbihoz képest. Ezt főleg a nagy nyelvi modellekre épülő mesterséges intelligencia körüli felhajtásnak köszönhette. Taleb szerint azonban instabilak azok a feltételezések, amelyek szerint ez a fajta MI biztosan üzleti hasznot fog majd hozni fejlesztőinek. Befektetési tanácsadóként nem javasolná a pénzüknek helyet kereső és attraktív hozamra vágyó piaci szereplőknek, hogy mindent egy lapra feltéve ezekre a részvényekre tegyenek a tőzsdén.
A közeljövő másik nagy kockázatú területe Taleb szerint a jelzáloghitelek piaca. Az ilyen tartozást maguk előtt görgetőknek együttesen 1,5 ezer milliárd dollár kölcsönt kell visszafizetniük az Egyesült Államokban a következő két évben a korábbinál jóval nagyobb kamatokkal. Erre vonatkozik a szakértő hasonlata a láthatóan a leszakadás előtt álló híddal. Arról van szó, hogy az ingatlanfejlesztők papírjainak vásárlásával igencsak csínján kell bánni, mert nem tudni, nem állnak-e csőd előtt a visszafizethetetlen hiteleik miatt.