Komoly fennakadásokat okoz és okozhat a közeljövőben a koronavírus-válság a holland egészségügyben.
Az amszterdami, rotterdami és hágai kórházakban például ideiglenesen szüneteltetni kellett a sürgősségi ellátást,
mivel minden ágy foglalt volt, és túl kevés személyzet állt rendelkezésre,
derült ki Ernst Kuipers, az Akut Orvosi Ellátás Hálózat vezetőjének holland parlamentnek tett jelentéséből, amelyet a Die Welt idézett.
Az említett kórházakban a sürgősségi ellátást néhány órára felfüggesztették, a betegeket szállító mentőket pedig más egészségügyi intézményekbe vagy városokba irányították át.
A német lap szerint Hollandiában gyorsan növekszik a kórházakban és intenzív osztályokon kezelt koronavírusos betegek száma.
A holland kormány – több más európai kabinethez hasonlóan – egyre több korlátozást állít vissza: a héten részleges karantént vezetett be, bezáratta például az éttermeket és a bárokat.
Megbénulhat az általános kórházi ellátás
A válság nem csak a sürgősségi, hanem az egyéb kórházi ellátásokat is súlyosan hátráltathatja: a kórházak előrejelzése szerint novemberben az általános ellátás minimum 40 százalékát törölni kell, de akár 75 százalékos leállás is elképzelhető.
Utóbbi esetben a koronavírusos betegek mellett csak a sürgősségi ellátás marad
- mondta Kuipers. Szerinte most rosszabb a helyzet, mint az első hullám idején. A kórházakban már több száz műtétet és számos kezelést töröltek.
A közelmúltban tudósok egy csoportja deklarációjában épp arra figyelmeztetett, hogy
a járvány terjedésének megakadályozására elrendelt karanténnak és korlátozásoknak pusztító hatásuk van a közegészségügyre az általános ellátás megszakítása és a lelki egészség károsítása által.
A nyilatkozat szerzői – Sunetra Gupta (Oxfordi Egyetem), Jay Bhattacharya (Stanford Egyetem) és Martin Kulldorff (Harvard Egyetem) – szerint világszerte stratégiaváltásra lenne szükség: az időseket és más, veszélyeztetett csoportokat meg kell védeni, a fiatal és egészséges emberek számára ugyanakkor azonnal lehetővé kell tenni a megszokott életük folytatását.
Sok fertőzött, kevesebb halott
Hollandiában eddig 210 ezer fertőzöttet regisztráltak, és 6749-en vesztették életüket a járvánnyal összefüggésben.
Szeptember óta – számos európai országhoz hasonlóan – itt is nagyon megugrott a fertőzöttek száma.
Az új halálesetek száma szintén növekszik, de egyelőre csak jóval kisebb mértékben, és messze elmarad a tavaszi szinttől.
Európában a legtöbben, több mint 43,5 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a koronavírussal összefüggésben; Olaszországban több mint 36 ezren, Spanyolországban 33,5 ezren, Franciaországban 33 ezren vesztették életüket. A különutas Svédországban 5910-en hunytak el. Magyarországon mára 1085 főre emelkedett a halálos áldozatok száma.
Globálisan mintegy 39 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1,1 millióan vesztették életüket, 27 millióan meggyógyultak.