A világ olajiparának 11,1 ezer milliárd dollár befektetésre van szüksége az új mezők feltárásához és kitermeléséhez 2045-ig – mondta Haitham al-Ghais, az OPEC olajkartell főtitkára az Egyesült Arab Emírségek WAM hírügynökségének. Enélkül az ágazat nem lesz képes lépést tartani a bővülő kereslettel. Így veszélybe kerül a világpiac stabil olajellátása.
A több befektetés az olajiparba hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben is fenntarthatóan működjön a globális energiaszektor. Biztosítani kell a megfelelő, megbízható forrásokat az ellátásához, ezen belül a jövő generációk szükségleteinek kiszolgálásához.
Al-Ghais lényegében elismételte az OPEC 2023 októberében megjelent World Oil Outlook jelentésében szereplő elvárást. Ennek a dokumentumnak a szerzői szerint 14 ezer milliárd dollárra van szükség 2045-ig az olaj kitermelésének és felhasználásának minden szegmensében a világkereslet kiszolgálásához.
Túlzás nélkül brutális összegre lenne szükség?
Az éves befektetési igény átlagosan 610 milliárd dollár (ez több mint Magyarország éves GDP-jének háromszorosa). A pénz nagyjának az új lelőhelyek feltárásába és kitermelésébe kell folynia – állítja az OPEC. Ezzel élesen elutasítják azokat a hangokat, amelyek azt követelik, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében állítsák le az újabb olajforrások kiaknázását. Az OPEC főtitkára az Oilprice.com szakportál szerint azt mondta: ha az olaj holnaptól eltűnne a világgazdaságból, akkor sok millió állás szűnne meg, óriási adóbevételektől esnének el az államok és a világgazdaság zsugorodásnak indulna.
Közölte: „Óvatosnak kell lennünk, nem szabad veszélyeztetnünk a jelent a jövő megóvására hivatkozva.”
Al-Ghais néhány hónapja már bírálta a Nemzetközi Energiügynökséget (IEA), amely szerint az olajipar történetében elérkezett az „igazság pillanata”. Az ágazat cégeinek dönteniük kell, hogy kitartanak-e a klímaváltozást erősítő tevékenységük mellett vagy a probléma megoldásában akarnak-e részt vállalni. Az egyelőre a jövő zenéje, kinek lesz igaza. Mindenesetre azért vannak olyan "olajországok", amelyek már elindultak az új irányba. Abu Dzabi befektetési alapja, a szaúdi befektetési minisztérium is az olajbevételek egy részéből dollármilliárdokkal szállt be különböző elektormos autókat gyártó és fejlesztő cégekbe.