4p
A múlt században súlyos geopolitikai traumát szenvedett országokban brutális erővel térnek vissza a történelem démonai. A magyar és a török politikai vezető szerint megdőlt a régi világrend, miközben mindketten Kelet felé araszolnak. Ankara és Washington kapcsolata a tovább eszkaláció felé mutat.
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely

2008 szeptember 15-én a Lehman Brothers értékpapír-ház csődje megrengette a globális pénzügyi rendszert. Ez előbb hajszálrepedéseket, majd mély törésvonalakat idézett elő abban a liberális társadalmi-politikai modellben, amelyet a nyugati világ a felvilágosodás óta kifejlesztett és uralkodóvá tett.

A politikai válság az első években legmarkánsabban a civilizált világ perifériáján jelentkezett. Azon országokban bukkant fel elemi erővel, amelyekben a feudalizmus történelmi léptékben későn ért véget és amelyek geopolitikai traumát szenvedtek el a múlt évszázad során. Ide tartozik többek között Oroszország, Törökország és Magyarország is. A birodalmi eszme a szemünk előtt ébred fel, az elveszettnek hitt történelem brutális erővel tér vissza misztikumaival, démonaival és (tév)képzeteivel együtt.

A despotizmus diszkrét bája

A magyar miniszterelnök a napokban Kirgizisztánban jelentette ki, hogy „a régi világrend megdőlt, az újat pedig alapvetően a Keleten felemelkedő államok fejlődése határozza meg”. A látogatás kapcsán a vezető osztrák lap, a Der Standard kiemelte, hogy Magyarországnak „igazából semmi köze a térséghez, ám a szélsőséges-nacionalista magyar jobboldalnak már régi mániája, hogy kimutassa a dicsőséges közös múltat a közép-ázsiai, török eredetű lovas és nomád népekkel”. A cikk szerint a közép-ázsiai vezetőket a gátlástalan korrupció jellemzi és bebetonozzák uralmukat. Orbán irántuk érzett lelkesedése mutatja, hogy valójában milyen irányba szeretné vinni saját országát.

Káncz Csaba

Erdogan török elnök is részt vett ezen a türk találkozón és ennek kapcsán érdemes egy pillantást vetnünk az Ankara és a Nyugat között kialakult mély válságra. Amikor a Török Köztársaság kiemelkedett az Ottomán Birodalom romjaiból az első világháború végén, akkor nemzeti céljául tűzte ki egy modern, szekuláris állam kialakítását. Atatürk vezetésével egy olyan hibrid államalakulatot hoztak létre, amely valójában egy katonai uralom alatt állt, de működhetett a többpárti demokrácia is.

Amikor az AKP 2002-ben hatalomra került, Erdogan miniszterelnök a Fethullah Gülen mozgalmával karöltve számos intézményes és gazdasági reformot hajtott végre, megszüntetve például a halálbüntetést. Az Arab Tavasz 2011-es megérkeztekor Törökországot az „iszlám demokrácia” modellországának tartották, ahol a szabad választások együtt járnak a jogállammal és a piacgazdasággal. 2018-ra azonban a pénzügyi örvénybe került Törökország újra Európa beteg embere lett, amely ráadásul a neo-ottomán revansizmust tűzte a zászlajára, ezzel tovább detabilizálva a térséget.

Széleskörű Amerika-ellenesség

Az 1960-as és 1970-es években a török közhagulat még Amerika-barát és szovjet-ellenes volt. A 2017 Pew felmérés szerint viszont a törökök 79 százalékának negatív véleménye van az Egyesült Államokról, szemben a 39 százalékos világátlaggal. Az iszlamizálódó Törökországban jelenleg erősebb az anti-amerikanizmus, mint Venezuelában, Libanonban, vagy akár Oroszországban. A kétoldalú kapcsolatokat megterheli a szíriai kurdok támogatása Washington részéről, a török szándék az orosz S-400-as légvédelmi rendszer beszerzésére, valamint a kémkedéssel és terrorizmussal gyanúsított Andrew Brunson amerikai lelkipásztor őrizetben tartása.

Törökország és a Nyugat vezető hatalmának kapcsolata ráadásul a tovább eszkaláció felé mutat. Július 24-én Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter jelentette ki, hogy Ankara nem fogja végrehajtani az amerikai szankciókat Irán ellen. Rá egy napra pedig Erdogan nevezte Iránt Törökország stratégiai partnerének.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG