5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján tartott hosszú beszédet a miniszterelnök.

Orbán Viktor beszéde első felében a válságkezelés, a magyar gazdaság eredményeit részletezte és közben kitért az inflációra, valamint a 4 árstop intézkedésre is. Utóbbiak kapcsán elmondta: a következő években magas inflációs környezetben fogunk élni, ugyanakkor nagyon szeretné, ha az Európai Bizottság prognózisa valóssá is válna, miszerint jövőre már 4 százalék alá süllyed az infláció Magyarországon. Az árstop kapcsán rögzítette: bár vannak ilyen igények, nekik eszük ágában sincs visszahozni az árhivatalt. A szabályozott árak hosszú távon ugyanis csak problémákat eredményeznek és a rezsicsökkentésen kívül a 3 árstopot minél előbb szeretnék kivezetni - amint erre a gazdaság állapota lehetőséget teremt.

Orbán Viktor úgy látja, jelenleg mégis "rendben van a kóceráj, a gépház működik, a kassza csörög".

Azonban a következő egy évtizedben lesznek kihívások a magyar gazdaság számára, lehet csapdahelyzeteket azonosítani. A miniszterelnök szerint öt ilyet látni, melyeket el kell kerülni.

  1. A magas külföldi tulajdon csapdája.
  2. Az exportáló nagyvállalatok csapdája.
  3. A negatív profitegyenleg csapdája.
  4. A dualitás csapdája.
  5. A vidék lemaradásának csapdája.

A magas külföldi tulajdon csapdájáról szólva rögzítette: vannak már olyan ágazatok, ahol nagyon jó már a magyar tulajdoni hányad, de vannak olyanok, ahol nagyon csehül állunk. Ilyen a biztosítószektor, a távközlési iparág, az építőanyagipar, a kiskereskedelem, különösen az élelmiszer-kiskereskedelem, ahol 40 százalék a magyar tulajdoni hányad. Folyamatosan javuló arányokat kell itt elérni.

Az exportáló nagyvállalatok csapdájával kapcsolatban Orbán elmondta: az export-árbevétel 80 százalékát külföldi tulajdonú cégek adják, és csak 20 százalékát a magyarok. A cél, hogy a hazai cégek hozzájárulása 30 százalékra emelkedjen, meg kell jelennie a kis- és középvállalatok exportjának is. A cél elérése kereskedelempolitikai kérdés is, hiszen tudni kell, hogy földrajzilag hol lehet erősödni. Orbán szerint a nyugati rész rendben van, a Balkánon, valamint Kínában viszont van még hova fejlődni.

Adócsökkentést is belengetett (Fotó: MTI)
Adócsökkentést is belengetett (Fotó: MTI)

A negatív profitegyenleget azt jelenti, hogy a külföldi cégek jóval több profitot termeltek itthon, mint a magyar cégek külföldön. 8,2 milliárd euró áll szemben 1,8 milliárd euróval. Igaz, van fejlődés itt is, és a cseheket már megelőzzük ebből a szempontból, de a többi régiós országot még nem.

Ehhez kapcsolódik a dualitás csapdája is, miszerint a külföldi cégek termelékenyebbek nálunk, mint a magyarok külföldön. Örömtelinek nevezte a kormányfő azonban, hogy a hazai cégek termelékenysége gyorsabban növekszik, mint a külföldieké itthon.

A vidék lemaradásával kapcsolatban a miniszterelnök kifejtette: Budapest fejlettségi szempontból az EU fejlettségének a 151 százalékánál áll, míg Észak-Alföld például csak 47, Dél-Dunántól pedig 50 százalékán. Indokolt és szükségszerű volt "iszonyatos összegeket ölni" Budapest fejlesztésébe, hiszen az országnak kell egy város, ami világszenzáció, kiemelkedő és csodálatos. Viszont a vidéket is fel kell zárkóztatni, aminek érdekében 2021 és 2027 között 4265 milliárd forintot fog a kormány a vidékre fordítani. Az uniós támogatások társfinanszírozását ennek jegyében a kormány 80 százalékra növeli most a korábbi 17,5 százalékról.

Hogy kerüljük el ezeket a csapdahelyzeteket? - kérdezte a kormányfő, majd a szükséges eszközöket is felsorolta.

  • Pénzzel, az államnak továbbra is segítenie kell hitellel, garanciavállalásokkal és tőkével.
  • Költségvetéssi forrásokkal a beruházások ösztonzésére, területileg és iparágilag is koncentráltabb programok lesznek.
  • Uniós pénzekkel.
  • Adócsökkentésekkel.
  • Tudásközpontokkal.
  • És stratégiai megállapodással a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával.

Orbán Viktor az adócsökkentéseket részletezve belengetett egy újabb várható intézkedést. Nagyon sok csoport adóéke nemzetközi összevetésben nagyon kedvezően alakul, mint például a 25 év alattiak adóéke, vagy a kettő és több gyermeket nevelők adóéke, van azonban egy olyan társadalmi csoport, mely esetében rosszul áll Magyarország.

"Az átlagbért kereső gyermektelenek adóéke magasabb az uniós átlagnál. Itt be kell avatkozni, ezt a kormány és az MKIK megállapodásában is rögzíteni fogjuk" - mondta Orbán Viktor.

Ennek része lesz az is, hogy a gazdasági növekedés minden évben az EU átlagánál 2-3 százalékkal nagyobb legyen, ezzel erősödhet meg igazán a magyar gazdaság. Orbán Viktor szerint 2030 környékén ugyanis olyan helyzet alakul ki a világban, ami a pandémiánál is jobban megviseli a nemzeteket és sokkal nagyobb stressztesztet jelent majd a gazdaságok számára. Ezért olyan állapotba kell hozni addigra a magyar gazdaságot, hogy kibírja azt.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG