Kovács Zoltán magyar újságíróknak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a Magyarországról szóló jelentésnek az EP strasbourgi plenáris ülésén kedden tervezett vitája és a szerdai szavazás valódi célpontja a magyar kormány migrációt ellenző politikája, a jelentéssel azt kívánják elérni, hogy a kormány megváltoztassa álláspontját, és Magyarországot ez ügyben bíróság elé állíthassa.
A jelentés a kormányszóvivő szerint többnyire valótlanságokat állít és hazugságok, valamint korábban lezárt ügyek gyűjteménye. Olyan politikai motiváció áll mögötte, amely nyilvánvalóan mutatja, hogy milyen érdekek mentén próbálják felhasználni az Európai Parlamentet ezeknek a céloknak az elérésére.
A kormány dolga, a keddi vita során pedig Orbán Viktor miniszterelnök feladata lesz, hogy megvédje igazát, és képviselje a választók akaratát.
Igazunk van
A kormányszóvivő veszélyesnek nevezte, ha bizonyos erők pártpolitikailag és ideológiailag motivált úton megosztják az Európai Parlamentet, valamint egyes országokat, korábban Lengyelországot, most Magyarországot felhasználva próbálnak saját politikai célokat elérni. Ha az EP belecsúszik ebbe a csapdába, az egész Európának rosszat tesz.
Emmanuel Macron francia elnök utóbbi kijelentései, valamint az, amit a Sargentini-jelentés is (a dokumentum egyébként magyarul is elérhető az EP honlapján) képvisel, alkalmasak arra, hogy hogy ezt elérjék.
Judith Sargentini (Forrás: Wikimedia Commons) |
"Magyarország, ahogy korábban, ezúttal is megvívja a maga igazáért, politikai álláspontjáért vívott csatáját, mert nincs mit szégyellnie, és tudja, hogy a legtöbb ügyben igaza van" - mondta.
Kovács Zoltán szerint az, hogy Magyarország középpontba került Európában, azt jelenti, hogy olyan dolgokról beszél, amelyekről van értelme beszélni, amelyek fontos és súlyos ügyek. Olyanok, amelyek Európa és az európai projekt jövőjének lényegét képezik.
A jelentésről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is elmondta véleményét ma. Szerinte méltatlan támadás, bosszúállási kísérlet folyik. Részletek >>>> |
A kormányszóvivő elmondta azt is, hogy Magyarország mindenféle korábban tapasztalt, több területet is érintően használt kettős mércét elutasít. Kijelentette: vissza kell térni a teljesen egyelő bánásmódhoz, beleértve a politikai eljárásokat is. A nyugat-európai országoknak a magyar érdekeket és célokat - beleértve a migrációt érintő törekvéséket is - ugyanolyan fontosnak és meghatározónak kell tekinteniük. A Magyarországról szóló vitát pedig a józan észre alapozva, nem pedig ideológiai alapon kell lefolytatni.
A magyar kormánypártnak az Európai Néppártban (EPP) betöltött szerepére irányuló kérdésre kijelentette, a kormányzó pártszövetség az EPP-hez tartozik, és segíteni fogja a Néppártot mint a jövő tavasszal esedékes európai parlamenti választások legerősebb pártját.
Figyelmeztették Orbánt
Közben Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője egy hétfői lapinterjúban azt mondta: elvárja Orbán Viktortól, hogy közeledjen az uniós partnerekhez, és jelezze kompromisszumkészségét. Ha ez nem történik meg, akkor a Néppártnak ki kell mondania, hogy "az értékei nem alkuképesek." Részletek >>>>