Amikor még béke volt: Manfred Weber és Orbán Viktor sajtótájékoztatója Budapesten 2015. szeptember 11-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Saját pártcsaládja egyik legmagasabb rangú vezetőjétől kapott ismételt figyelmeztetést a magyar kormányfő a Sargentini-jelentésről szóló európai parlamenti (EP) szavazás előtt.
Weber: nem engedhetünk
Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője a német Bildnek adott, hétfőn megjelent interjúban úgy fogalmazott: elvárja Orbán Viktortól, hogy közeledjen az uniós partnerekhez, és jelezze kompromisszumkészségét. Ha ez nem történik meg - tette hozzá -, akkor a Néppártnak ki kell mondania, hogy "az értékei nem alkuképesek."
Weber szerint az EU magját a közös értékek, azaz a demokrácia, a jogállamiság, valamint a vélemény- és sajtószabadság adják. Ebből nem lehet engedni, „természetesen még az Európai Néppárt tagjai számára sem.”
Német lapvélemények szerint tehát a kereszténydemokrata politikus azzal fenyegette meg Orbán Viktort, hogy ellene szavaznak majd az EP-ben.
Telefonon is beszéltek
Weber a múlt héten fel is hívta a magyar kormányfőt telefonon, és arra kérte, hogy fogja vissza az "Állítsuk meg Brüsszelt" kampányt – ezt már a Financial Times írta egy név nélkül nyilatkozó forrásra hivatkozva. A brit üzleti-politikai napilap szerint Orbán Viktor kockázatot jelent a Néppárt frakcióvezetőjének csúcsjelölti kampányára. (Weber harcba kíván szállni az Európai Bizottság elnöki posztjáért.) A kérdés tehát most az, hogy elfogynak-e a magyar miniszterelnök barátai saját politikai pártcsaládjában, véli a brit lap.
A 46 éves német politikus egyébként már múlt héten belengette, hogy megvonhatja a bizalmat a magyar miniszterelnöktől. Ki fognak állni az európai uniós alapjogokért, és ebben a tekintetben "semmilyen engedményt" nem fognak tenni Orbán Viktor pártjának – mondta az osztrák közszolgálati televíziónak. Követelni fogják például, hogy a magyar kormány engedje tovább működni a Közép-európai Egyetemet.
Szoros szavazás várható
Az EP kedden vitázik majd Judith Sargentini zöldpárti EP-képviselő Magyarországról szóló különjelentéséről. Eszerint fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének, így indokolt az EU atomfegyvereként emlegetett hetes cikk szerinti eljárás megindítása hazánkkal szemben. Ez legvégső esetben akár azzal is járhat, hogy megvonják az országtól a szavazati jogot az Európai Tanácsban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn minősített hazugságok gyűjteményének nevezte a dokumentumot. Szerinte az bosszú azért, mert Magyarország „nem hajlandó illegális bevándorlók befogadására”.
A jelentésről szerdán szavaz majd az EP plenáris ülése, Sargentini szerint szoros eredmény várható. Sok múlhat azon, hogy az Európai Néppárt politikusai közül hányan voksolnak mellette. Az elfogadáshoz a leadott voksokat tekintve több mint kétharmados többség kell.
A dokumentum egyébként magyarul is elérhető az EP honlapján.