Egy apáca adja le szavazatát október 25-én. Fotó: EPA/Adam Warzawa |
Október 25. óta jelentősen megváltozott a világ, a korábban az európai integráció mintapéldájának számító Lengyelország miatt nem csak az Európai Bizottság, hanem például Angela Merkel feje is fáj.
Az új kormány figyelmen kívül hagyta az EU intéseit, meggyengítette az alkotmánybíróságot, ráadásul a média szabadságát is korlátozták. A lengyel baloldal már orbanizációt emleget, és a magyarországi illiberális demokráciát – írja az Economist.
Nekünk miért szabad?
Röviden leegyszerűsítve azért, mert Brüsszelnek fontosabb Lengyelország. A „jó barát” ma már Európa hatodik legnagyobb gazdasága, és a legnagyobb exkommunista 2004-es uniós csatlakozó. Emellett nagyon fontos, hogy határos Oroszországgal, ráadásul júliusban még egy NATO-csúcstalálkozót is ott rendeznek. A párizsi klímacsúcson összehozott megállapodásban is nagyobb szerepe van Lengyelországnak, mivel elég nagy szénkitermelő.
Így bosszantottak fel mindenkit
A PiS a kommunizmus bukása óta az első párt, amely egyedül képes kormányozni Lengyelországban. A választásokat elsősorban azért nyerték, mert az emberek türelme elfogyott az előző kormányzattal szemben, a centrista PO által vezetett koalíció már 2007 óta irányította az országot. A Jog és Igazságosság változásokat ígért, de nem forradalmat, ráadásul akkor még úgy tűnt, hogy Jaroszlav Kaczynski, a megosztó pártelnök háttérben marad. A választások óta Kaczynski folyamatosan reflektorfényben van, és minden kulcspozícióban szövetségesei állnak. A teljesen jelentéktelen Beta Szydlo is csak egy bábu a miniszterelnöki székben.
Kaczynski hivatalosan a korrupciót és a kommunista csontvázakat akarja kitakarítani, de miután mindezt elképesztően rövid idő alatt akarja végrehajtani, nem is csoda, hogy nem arat osztatlan sikert. Ráadásul gyakoriak a teljesen impulzív intézkedések is, ezért rohant le a lengyel rendőrség egy NATO-közeli kémiskolát. A pártelnök emellett Németországgal is összebalhézott, ráadásul a menekültkérdésről egyszerűen csak azt mondta, hogy az érkezők tele vannak betegségekkel.
Mit tehet az EU?
A legdurvább esetben felfüggeszthetik Varsó szavazati jogát, ha a „komoly és állandó” eltávolodás az uniós értékektől megmarad, amivel egyébként Lengyelország történelmet is írna. Azért óvatosan kell bánni a kritikával, az egyébként fanatikusan Európai Unió barát lengyel közvéleményeknek sem tetszik, hogyha Brüsszelből vagy akár Berlinből utasítgatják őket. Egy biztos, hogyha eldurvul a konfliktus Lengyelország és az EU közt, ott Vlagyimir Putyin lesz a nevető harmadik.