5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Parkolási lehetőség, üzletek kínálata, éttermek, kávézók, büfék árszintje – alapvetően e szempontok alapján nevezik meg a világ legszebb repülőtereit.

A tapasztalt nemzetközi utazók véleményét összegyűjtő Skytrax rendszeresen értékeli a repülőtereket. Évek óta első a szingapúri Changi, mert csinos külleme mellett a legtöbb élményt nyújtja a turistáknak és az üzleti utazóknak: mozitermeket, pillangóházat, pálmafákat, orchideaözönt, hatalmas vízesést, 135 ezer négyzetméteres üvegkupolás parkot, tetőtéri medencét. 

Többször lett 2. a listán a tokiói Haneda, 3. a dél-koreai Incheon, 4. a müncheni reptér, 5. a Hong Kong International, 6. a katari Hamad, 7. a nagoyai Chubu Centrair. 

A szingapúri Changi a csinos külleme mellett a legtöbb élményt nyújtja. Fotó: depositphotos
A szingapúri Changi a csinos külleme mellett a legtöbb élményt nyújtja. Fotó: depositphotos

A szépség persze összetett fogalom: van, ahol az építészeti bravúr számít, másutt a szolgáltatások és üzletek sokasága, vagy a különleges élmény. Általában nagyon jönnek előre az ázsiai repterek, az európaiak közül a németek és a svájciak. A Travel and Leisure című szaklap a következő szempontokat szokta figyelembe venni a „bizonyítványosztásnál”: parkolási lehetőség, üzletek kínálata, éttermek, kávézók, büfék árszintje – azaz mennyivel drágábbak a nem reptéri üzletekhez képest. Meglepő, de akad, amelyik egyáltalán nem drágább. (Ferihegy nem szerepel a listán.) 

Szempont a várótermek üléseinek száma, kényelme, építészeti megoldások, tágasság, átláthatóság. Nem mindegy, milyen gyorsan jutunk a csomagokhoz, mennyire egyértelműek az irányító táblák, milyen a mosdók állapota, száma, mennyire van közel a taxiállomás. 

Ami az építészeti megoldásokat illeti, a szentpétervári Pulkovó évek óta előkelő helyen szerepel, különleges tetőszerkezete miatt. A legkülönösebb irányítótorony címet a grúziai Queen Tamar Mesta érdemelte ki. A sencseni Paoani mintha nem is az óriási ipartelepeiről, kiemelt gazdasági övezetéről híres régiót szolgálná ki, oly légies, esztétikus. Itt a közelmúltban új futurisztikus terminál épült, amelynek formája az atlantai ördögráját idézi. A méhsejt motívum pedig a fém és üveg felületeknél ölt testet, eredményeként a megvilágítás belül természetesnek tűnik. A pekingi Daxing gigantikus épületkomplexumát, amely felülről egy hatalmas, sok szirmú virág képét mutatja, a tervező iroda szerint a kínai táj harmóniája és egyensúlya, valamint a hagyományos helyi kultúra ihlette. 

A szentpétervári Pulkovó a különleges tetőszerkezete miatt szerepel előkelő helyen. Fotó: depositphotos
A szentpétervári Pulkovó a különleges tetőszerkezete miatt szerepel előkelő helyen. Fotó: depositphotos

Az új-zélandi Wellington reptéren viszont kiváló a levegő minősége és a design emberközelibb. Nem a létesítmény nagysága tehát a döntő, hiszen például az indiai ultramodern óriási Chhatrapati Shivaji más léptékű, mint a spanyol Lleida Alguaire. Az egzotikum és a modern építészet szerencsés találkozásának tartják a marrakeshi Manarát. A nepáli Hillary-Tenzing/Lukla izgalmakkal csábít: a zsebkendőnyi leszállópálya lényegében egy szakadék és egy sziklafal közé préselődött, és többnyire mostoha időjárási viszonyok között kell leszállni. 

A legjellemzőbb trend, hogy a futurisztikus építészeti stílust a természettel ötvözzék. (Álszent dolog persze hogy legyen „zöld” egy reptér, hiszen közben percenként több gép száll fel, temérdek liternyi kerozinnal tele…)

A patinás nagyvárosi légikikötők többsége állandóan bővülő, ultramodern terminálokkal rendelkezik: ilyen a párizsi Charles de Gaulle, ahol a növényekből és virágokból épített, lélegző, élő falak a természetet próbálják becsempészni a beton- és acélmonstrumba. Ez a reptér már évtizedekkel ezelőtt akkora volt, hogy évekig lehetett benne lakni, legalábbis így tett Tom Hanks, Spielberg filmjében. A sztorit ihlető főhős a valóságban 18 évig élt itt.

Az ultramodern Charles de Gaulle Párizsban. Fotó: depositphotos
Az ultramodern Charles de Gaulle Párizsban. Fotó: depositphotos

Az amerikai reptereken belül állandó a házi versengés: a legutóbbi, még a járvány előtt készült értékelés – leszámítva New Yorkot és Washingtont – a következő városoknak ítélte a legjobb jelzőt: 1. Portland, 2. Indianapolis, 3. Tampa, Florida 4. John Wayne Orange Country, Kalifornia, 5. Austin-Bergstrom Texas, 6. Pittsburgh International Pennsylvania, 7. Minneapolis -St.Paul, 8. Savannah Hilton Head International, Georgia, 9. Palm Beach Florida, 10. Dallas Love Field. A belföldi amerikai járatokon sok külföldi turista megfordul, ezért lehet érdekes e rangsor a távoli országokból érkezőknek is.

A legrejtélyesebb a denveri reptér, amelyhez számos konteó elmélet fűződik. A külső építészeti megoldás indián sátrakra emlékeztet, de az még inkább meghökkentő, hogy az épületeket borító anyag a napfény 90 százalékát visszaveri, így a műholdak és az egyéb felderítők számára állítólag átláthatatlan. Hat emelet mélyen fekszenek a kiszolgáló helyiségek, amelyek egyes információk szerint fegyverarzenált rejtenek, no meg 10 ezer liter kerozint is, mindenesetre…

A tekintélyes komplexum telis-tele van szimbolikával, szabadkőműves motívumokkal,  különös alkotásokkal, mint a hatalmas égő szemű, kék testű ló – amely még elkészülte előtt rázuhant alkotójára és agyon nyomta! - vagy a nyolcméteres Anubisz szobor. Megmagyarázhatatlannak tűnő festmények a terminál falán, időkapszula – és mindez egy óriási forgalmú reptér közepén.

Végül egy másik leg: az Airport Council International adataira hivatkozva a The Telegraph minden évben közzéteszi a világ legforgalmasabb repülőterének sorrendjét. (Ez a lista is még a Covid előtt született.)

Az atlantai Hartsfield–Jackson a legforgalmasabb. Fotó: depositphotos
Az atlantai Hartsfield–Jackson a legforgalmasabb. Fotó: depositphotos

Az első – nem, nem Heathrow és nem is a New York-i JFK, sőt, nem valamelyik kínai – hanem az atlantai Hartsfield–Jackson, amely pár éve elérte a bűvös 100 milliós évi utaslétszámot. Utána következik a Capital Dubai, a Chicago-i O'Hare , a Tokyo Haneda, London Heathrow, a Los Angeles International, a Hong Kong International, a Charles de Gaulle, valamint Dallas/Fort Worth. A jelentés több mint 1100 reptér adatait figyelembe véve született. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt posztolta Vogel Evelin Magyar feljelentésére
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:54
A Tisza Párt elnöke kedden közölte, hogy feljelenti volt barátnőjét, Vogel Evelint, aki egy rövid poszttal reagált a bejelentésre.
Makro / Külgazdaság Románia döntött: F-35-ös harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:15
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Luxusparfümériát nyithat Schadl György felesége a belvárosban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 12:15
A kurrupciós ügy vádlottja bízik az üzleti sikerben.
Makro / Külgazdaság Drága a benzin, mégis egész nap dugó van
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 10:31
Csütörtöktől nem várható változás a benzinkutak nagykereskedelmi árában, sem a benzin, sem a gázolaj tekintetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG