A BEA előzetes adatai alapján a második negyedévben évesítve 2,8 százalékkal nőtt a GDP a várt 2,0 százalékos növekedés helyett, szemben az első negyedévi 1,4 százalékos évesített növekedéssel.
A lakossági fogyasztási kiadások gyorsabban emelkedtek az első negyedévinél, 2,3 százalékkal 1,5 százalék után. Ezen belül az árucikkek fogyasztása élénkült, míg a szolgáltatások igénybevételének növekedési üteme lassult. A második negyedévben az árucikkek fogyasztása 2,5 százalékkal nőtt az első negyedévi 2,3 százalékos csökkenés után, a szolgáltatások fogyasztása pedig 2,2 százalékkal bővült 3,3 százalékos növekedés után.
Az államháztartási kiadások is nagyobb mértékben nőttek, 3,1 százalékkal 1,8 százalék után. A lakáscélú beruházások egy év óta először csökkentek, 1,4 százalékkal az első negyedévi 16 százalékos növekedéssel szemben.
A kereskedelmi mérleg már a második egymást követő negyedévben mérsékelte a GDP-növekedést, mivel az import gyorsabb ütemben nőtt, mint az export: a második negyedévben az import 6,9 százalékkal emelkedett az első negyedévi 6,1 százalékos növekedés után, az export pedig 2 százalékkal 1,6 százalék után.
A GDP-növekedés mértéke a második negyedévi gyorsulás ellenére elmarad a 2021 és 2023 közötti 3,1 százalékos átlagos negyedéves ütemtől.
(MTI)