4p
Matteo Renzi olasz kormányfő a múlt héten hivatalosan Moszkvában látogatott, az első európai vezetőként a Krím egy évvel ezelőtti annexiója óta. A moszkvai látogatásnak több oka is volt: egyrészről a forrongó líbiai helyzet motiválta, másrészről az olasz ipari és banki körök harcolták ki. A líbiai partoknál már egy hete őrjáratoznak az olasz hadihajók, Moszkva történelmi kapcsolatai Egyiptommal fontos stabilizáló erő Róma számára egy esetleges beavatkozásnál.

Matteo Renzi olasz kormányfő a múlt héten hivatalosan Moszkvában látogatott, az első európai vezetőként a Krím egy évvel ezelőtti annexiója óta. A vezető olasz napilap, a Corriere della Sera szerint Moszkva az energiaszektorban, a gépgyártásban és a nukleáris iparban akar Rómával szorosabban együttműködni. Az olasz élelmiszergyártók is nyomást gyakorolhattak Rómára, amelyekre komoly csapást mért az EU termelőivel szemben bevezetett orosz élelmiszerimport-tilalom.

Mint egy pofon

A látogatás egy arculcsapás Washingtonnak, amely kemény vonalat vár el az EU-tagállamoktól Moszkvával szemben. Róma láthatósan a de-eszkaláción fáradozik, ezért június 10-re meghívta Putyint a Milánói Expo Oroszország Napjának megnyitójára és olasz sajtóértesülések szerint a moszkvai vezető elfogadta a meghívást. Az olasz katolikus püspöki kar napilapja, a L’Avvenire ennek szellemében Renzi látogatását a reálpolitika kategóriájába sorolja, s mint fogalmaz, „ha Putyint nem tudjuk legyőzni, jobb a barátunkká tenni”. E mérsékelt és pragmatikus álláspontot vallja Olaszország mellett Görögország, Ciprus, Magyarország vagy Szlovákia, s óvatosabban, de Franciaország és Finnország is.

Budapesten a kormánypárti sajtó pezsgőt bontott, a kommunikációért felelős államtitkár kijelentette, hogy „Renzi az orbáni úton jár, ez is a fordulatot mutatja Európa Oroszország-politikájában". Az államtitkár fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a látogatáson az olasz miniszterelnök az ukrán válsággal kapcsolatban azt az álláspontot képviselte, hogy Ukrajna minden területének autonómiaként kellene működnie Dél-Tirol mintájára. Hozzátehetjük, hogy ezt az autonómia-modellt Renzi akár egy bukaresti útja során is propagálhatná vendéglátóinak.

A francia L’Opinion szerint Moszkva régóta próbálta Rómát megnyerni tárgyalópartnernek, hogy rajta keresztül puhítsa az EU álláspontot. Az olasz Federica Mogherini, a Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének orosz-párti pozíciója csaknem megakadályozta Őt abban, hogy tavaly ősszel elnyerje az állást. Mogherini a múlt héten Helsinkiben ki is jelentette, hogy az ukrán válságnak nincsen katonai megoldása. 

A líbia érdekeltségek védelme

Határozott nemzetközi választ kell adnunk a líbiai konfliktusra, amelyben Oroszországra a történelmi tapasztalatok alapján, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaiként fontos szerep hárul - mondta Renzi a Putyinnal együtt tartott sajtótájékoztatóján. Moszkva történelmi kapcsolatai Egyiptommal döntő súllyal eshet latba a líbiai helyzet rendezésekor. Moszkva szakértők szerint adott esetben nem óhajtana közvetlenül belekeveredni a líbiai válságba, de a szomszédos államoknak szállíthat fegyvereket, hogy az ISIS terjedését megakadályozzák.

Róma egyre hangosabban veri a harci dobokat Tripoli kapcsán, félve egy újabb menekülthullámtól a további eszkaláció esetén. Február 15-én Roberta Pinnotti védelmi miniszter kijelentette, hogy „sürgősen szükség van” egy katonai beavatkozásra. Róma kész egy 5,000-es európai és észak-afrikai koalíciós katonai kontingens vezetésére. Paolo Gentiloni külügyminiszter megerősítette Róma katonai készségét három nappal később, szerinte itt az ideje egy „robusztus válasznak” Líbiában.

Olasz hadihajók egy hete folytatnak őrjáratokat a líbiai partoknál. Hivatalosan a hadműveletet ’Nyílt Tenger’ fedőnevű hadgyakorlatnak nevezik. Az olasz sajtó védelmi szakértőkre hivatkozva jelenti, hogy a hadihajók készen állnak beavatkozni szükség esetén és biztosítani az olasz ENI olaj-konszern tengeri olajfúró platformjait.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG