Óriási sakkjátszma folyik a gázpiacon
Az orosz-ukrán háború miatt bevezetett szankciók reagálhatott Moszkva, amikor a múlt héten csökkentette az európai gázszállításokat. Ez is része annak a hatalmi játszmának, amelyben Európa megpróbál alternatívát találni, miközben az oroszok azt akarják bizonyítani, hogy az általuk szállított földgáz nélkül összeomlik az EU gazdasága. Többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában.
A múlt héten jelentősen visszafogta a nyugat-európai szállítást Oroszország, ami miatt a földgáz tőzsdei ára ismét kilőtt. Bár Moszkva arra hivatkozott, hogy a Siemens nem végzett el egy karbantartási munkát, és ez áll a szállítási mennyiségek visszaesése mögött, ez nehezen hihető. Sokkal valószínűbb, hogy Putyinék megpróbálnak nyomást gyakorolni az EU vezetőire, annak érdekében, hogy még véletlen se gondolkozzanak további szankciókban.
Eközben persze a nyugati országok sem ülnek karba tett kézzel, keresik az alternatív eszközöket, amelyek révén búcsút tudnak mondani az orosz földgáznak. Ezek között vannak előre mutatóak éppen úgy, mint a környezet számára káros megoldások. Utóbbi kategóriába tartozik az a német intézkedés, amely szerint újraindítják a korábban leállított szénerőműveket. Teszik ezt azért, hogy az oroszok zsarolási potenciáját csökkentsék.
Ami Magyarországot illeti, jelen pillanatban aligha tudunk lemondani az orosz gázról, igaz az Orbán-kormány a szankciók ellenére is valamiféle jó szövetségesnek tartja Moszkvát. Így folyamatosan érkezik Kelet felől a földgáz. Ugyanakkor Magyarország aktívan tehetne azért, hogy csökkenjenek a kockázatok, ilyen eszköz lenne az energiatakarékosság, már csak azért is, mert a hazai épületállomány elavult és pazarló. Így egy szigetelési program sokat segítene, de az alternatív források használatának, például a geotermikus energia elterjesztése is sokat segíthetne.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg: