3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking nagyon könnyen rákényszeríthetné Oroszországot, hogy fejezze be a háborút. 

A nyugati országok vezetőit frusztrálja Kína szerepe Oroszország agressziójában Ukrajna ellen. Többen nyíltan követelik, hogy szankciókat vezessenek be Peking ellen arra hivatkozva, hogy nélkülözhetetlen részegységeket szállít az orosz fegyverek gyártáshoz. Mások lehetőséget látnak abban, hogy az oroszok kiszolgáltatottá váltak nagy ázsiai szomszédjuknak. 

Igen jó pozícióban van Kína
Igen jó pozícióban van Kína
Fotó: Depositphotos

Az egyoldalú gazdasági függés alapján Peking gyakorlatilag rákényszeríthetné Moszkvát, hogy fejezze be a háborút - derül ki a Conversation hírportálon megjelent, szakértőkre hivatkozó összeállításból. Ez a kiszolgáltatottság akkor kezdődött, amikor 2022 tavaszán kiderült, hogy a háború nem az orosz tervek szerint zajlik, és az európai vevők túlnyomó többsége hátat fordított az orosz gáznak és olajnak.

Az első év nehézségei után Európa, ha valamivel drágábban is, de pótolni tudta orosz gázvásárlásait és le tudott válni az olajszállításokról is. Az áram ára nagyjából visszatért a háború előtti szintre. Eközben az oroszoknak piacot kellett találniuk energiahordozóiknak. Kezdetben India és Kína lépett olajvásárlóként Európa helyére, később India csökkentette vásárlásait, mert iraki szállítóktól is hasonló áron vásárolhat fekete aranyat, mint az oroszoktól, akik nem tartották fenn kezdeti árcsökkentéseiket.

Minden áru Kínából jön, ami számít

Az orosz gázexportért felelős Gazprom az elmúlt 20 évben először 2023-ban pénzügyi veszteséget szenvedett el. Az olajexport-bevétel is csökkent, mert a nyugati szankciók miatt kockázatos olajat vásárolni az oroszoktól. Kína az az ország, amelyet a legkevésbé izgat ez, és ha teheti, kihasználja, hogy olcsón juthat az energiahordozóhoz a vevők híján szorongatott helyzetben lévő exportőrtől.

A gázzal még rosszabb helyzetben vannak az oroszok. Kína bárhonnan vásárolhat a világon földgázt, amit kihasznál az orosz gáz árának leszorítására. A kiépült orosz–kínai gázvezeték szállítási kapacitását nem használják ki, és Peking következetesen elutasítja egy második vezeték építését. Ráadásul Moszkvának most kellene a pénz a háború finanszírozásához, miközben Kínának nincsenek akut energiaellátási problémái.

A függés további eleme, hogy a moszkvai értéktőzsde forgalma 54 százalékban jüanban folyik, mivel az ország bankjait a szankciók elzárták a valutaforrásoktól. A legfontosabb többféle módon hasznosítható elektronikai cikkek, radaralkatrészek, érzékelők 90 százalékát Kínától vásárolják az orosz importőrök.

Kínánál van a labda az világpolitikai játszmában

A cikk szerint a moszkvai vezetés nem gondolhatná komolyan, hogy Irán és Észak-Korea támogatásával folytathatná a háborút, hiszen ezekkel az országokkal szemben is gazdasági szankciók vannak érvényben. Így Kína olyan helyzetbe került, hogy megbillentheti Putyin rezsimjének gazdasági alapjait. Szakértők szerint ezzelráadásul Kína jól is járhatna, amennyiben kihasználva a lehetőséget alkut kötne a Nyugattal. Kínában jelentős kapacitásfeleslegek alakultak ki, miután nehezebbé vált áruinak exportja. A háború lezárásáért cserébe a büntetővámok visszavételét, az európai piacok nyitottabbá válását kaphatná cserébe.

A nyugati országoknak az lehetne a hasznuk egy ilyen alkuból, hogy nem szorulna ki a kínai zöldenergia-ipar, élén a napelemgyártással a világpiacról, ami segítené a klímaváltozás elleni küzdelmet. Emellett az európai fogyasztóknak nem kellene megfizetniük a termékek árában a Kína ellen alkalmazott büntetővámokból fakadó költségeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG