Orosz reálpolitika
A hozzáállás érthető, egyben az orosz reálpolitikát jellemzi. Oroszország csak Aszadot tudja jelenleg támogatni, ha nem akar nagy szárazföldi erőkkel harcolni, ugyanakkor a szír elnök sorsa a továbbiakban neki csak gyakorlati szempontból számít, ideológiai okok nincsenek, mint Irán esetében. Irán mindenáron síita vezetést akar, Oroszország pedig inkább valamiféle a gyakorlatban is megvalósítható megoldást, ami értelmet ad az egész mostani beavatkozásnak.
A nyugati államok egy átmeneti időszakot támogatnának, melynek lejártakor Aszad távozna. A szír külügyminiszter helyettes ezzel szemben hallani sem akar átmeneti időszakról, csak kibővített kormányról és alkotmányos folyamatokról. Mindezt persze Iránban mondta, ahol baráti fülekre találtak szavai.
Közben az orosz ás amerikai légierő közös gyakorlatot tartott Szíria fölött, hogy megfelelő rutinjuk legyen az egymással való véletlen összeütközések elkerülésében. A gyakorlat során a két fél egy-egy repülője 8 kilométeren belül közelítette meg egymást, és közben kommunikációs tesztet tartottak.
Szírek Moszkvában
Jövő héten Moszkvában találkozót szerveznek szír kormánytagok és a megosztott ellenzék egyes csoportjai között. Hogy konkrétan melyik csoport jöhet, arról nem volt szó, de Moszkva hozzáállásának változását jelzi, hogy már foglalkozik az egyes csoportokkal. Míg korábban egységesen terrorista ellenségnek minősített mindenkit, majd azt mondta, nehéz köztük megtalálni a használható elemeket, most ez úgy tűnik, ez mégis sikerült.
A múlt heti bécsi tárgyalásokon Moszkva már jelezte, hogy szeretné, ha az ellenzék részt venne a tárgyalásokon, és állítólag 38 nevet fel is vetett Szaúd-Arábiának, a szunniták legnagyobb támogatójának. A lista jórészt a nyugat által is támogatott szervezet, a szír ellenzékiek és forradalmi erők nemzeti koalíciója korábbi és jelenlegi tagjait tartalmazta. Lehet, hogy mégiscsak megvan a mindenkinek többé-kevésbé megfelelő szunnita tárgyalófél?
A hadműveletek
Közben a harcmezőn az amerikaiak által támogatott ellenzéki erők is támadásba lendültek az iszlám állam ellen Szíria északkeleti részében. A nyugati országrészben az orosz repülők keresik célpontjaikat szüntelen, most már egyre inkább az iszlám állam állásait támadják.
A szír kormánycsapatok és szövetségeseik Aleppo városától délkeletre folytattak szívós harcokat ugyancsak az iszlám állam erőivel. Mintha kezdenének kialakulni az erővonalak, lassan kirajzolódhat, ki a barát, ki az ellenség.