Vészcsengő
Nem vitás, hogy ijesztő opciónak tűnik Donald Trump, mint elnök. Eddigi szélsőséges retorikája és finoman szólva faragatlan megnyilvánulásai alapján meg is szólalt sok helyen a vészcsengő, pártján belül is, a demokratákat támogatók között is, sőt a világban is.
Donald Trump. Kép forrása: EPA |
Soros György, mint a világ egyik leggazdagabb embere, komoly lehetőségekkel rendelkezik a kampány finanszírozására. Eddig is részt vett benne, és korábban is a demokratákat támogatta, de ebben önmagában semmi különös nincsen, hisz mindkét pártnak megvannak a maga jómódú támogatói.
Nem akárki
Most a helyzet annyiban más, hogy Soros is hangsúlyozza Trump veszélyes mivoltát. Igaz, ő a republikánus vetélytársat, Ted Cruzt is ijesztőnek tartotta, de most már feltehetően sokkal nagyobb veszélynek tartja Trumpot, hisz akkor még nem tűntek túl komolynak az esélyei, mostanra viszont jócskán megnövekedtek.
Soros György személye annyiból érdekes, hogy kedvelt tárgya a legkülönfélébb összeesküvés-elméleteknek nem csak itthon, magyar származása miatt, hanem Amerikában is. Leginkább talán azért, mert vagyona egy részét világhírűvé vált spekulatív ügyletekkel szerezte, és mert az idők során sok helyen nyújtott támogatást különféle szervezeteknek, általában a demokrácia és a nyílt társadalom elősegítése érdekében.
Sokat tehet
Nézzük most a konkrét esetet. A Bloomberg szerint az üzletember eddig 13 millió dollárt költött Hillary Clinton kampányára, ami nála is szokatlanul nagy összeg. Ráadásul ennek jelentősége túlmutat a személyén: más demokrata támogatók sokszor követik őt, így az összegyűlő összeg sokkal nagyobb is lehet.
Soros György (fotó: georgesoros.com) |
Soros jelentős erőfeszítése logikusnak tűnik. A fél világot a hideg rázza a gondolattól, hogy Trump az elsőszámú szuperhatalom és az eddigi legfőbb demokrácia vezetője lehet. Közülük azonban keveseknek adatik meg, hogy valami komolyat is tehessenek ellene. Soros György ezen kevesek egyike, és tapasztalata is van a kérdésben, hisz elég sok országban támogatott már demokratákat, vagy diktatúrák ellenzékeit.
Most, amikor Amerikában jelent meg a veszély, érthető, hogy bevet mindent. Remélhetőleg sokan követik, és végül így vagy úgy, de megúszunk egy olyan kísérletet, amit Trump elnöksége jelentene. Ehhez persze kell a szavazók józansága is, úgy, mint korábban Franciaországban, ahol Le Pen elnökségének lehetőségére a francia nép összezárt, és az egyébként nem túl népszerű Jacques Chiracot választotta. Clinton egyébként viszonylag népszerű is, így ennyivel a helyzet könnyebb lehet.