Oszkó Péter az idei évről elmondta, hogy a kormány belátta, hogy költségvetési megtakarítás nélkül nem lehet gazdaságpolitikát csinálni. A volt pénzügyminiszter rávilágított arra, hogy a szja-ból kieső bevételeket a kormány a magánnyugdíjpénztári befizetések államosításával tudta kompenzálni.
Véleménye szerint az év tavaszi periódusa pozitív várakozással telt, ám a Széll Kálmán tervből kevés intézkedés és az is csak lassan valósult meg. Ősszel már egyre nagyobb veszélyben volt a költségvetési pálya, ez által fokozatos romló pályára állt a forint, és egyre kétségesebb volt az államháztartás finanszírozása is. Hozzátette, hogy a problémák tovább súlyosbodtak a banki végtörlesztés bejelentésével, amely kiszámíthatatlan kockázatokat okozott a bankrendszerben.
Oszkó Péter kiemelte, hogy Magyarországon a bankok az elszenvedett veszteségek miatt nem tudják bővíteni hitelkihelyezésüket, sőt csökkenteniük kell aktivitásukat, amely meg is látszik a magyar növekedési pályán.
Az új alaptörvény megszületésével megszületett egy olyan adósságszabály ( a magyar államadósságot mindaddig csökkenteni kell, amíg a bruttó hazai termék nő), amely lényegében kötelezővé teszi az államadósság csökkentését. Oszkó szerint ez a szabály érdemben meghatározza majd a 2012-2013-as év gazdálkodását is.
Az egykulcsos szja-val kapcsolatban a volt pénzügyminiszter elmondta, hogy hatására a felső jövedelemsávban jövedelemtöbbletet generál, ennek ellenére eddig sem lehetett pozitív hatásait látni. Az alsó jövedelemsávban azonban jelentősen emeli a munkaerőköltségeket és jelentősen csökkenti a nettó bért.
Oszkó szerint az egykulcsos szja hatásaként a munkáltatók, a foglalkoztatók nehéz döntéseket kell, hogy hozzanak: vagy kevesebb embert, vagy rosszabb feltételek mellett tudnak foglalkoztatni. Úgy véli ezen tényezők nyomot fognak hagyni a foglalkoztatottságon, a termelésen , és ez által lényegében az ország versenyképességén is.
Oszkó Péter úgy véli, hogy a kormánynak a Bankszövetséggel kötött megállapodással kellett volna kezdeni a devizahiteles mentőcsomagot, nem pedig a végtörlesztéssel. A Haza és Haladás képviselőjeként 1,1 százalékos recessziót jósol jövőre. Mint elmondta nehéz év lesz 2012, és ebben a recesszióban a költségvetési egyensúly tartását is számos kockázat fenyegeti majd.