15-20 százalékkal kevesebb daganatos pácienst diagnosztizáltak a pandémia alatt, mint korábban, írja a Népszava. Az adatot nyolc egészséggazdász közös tanulmánya közölte, melyet a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság keddi konferenciáján ismertettek.
A tanulmányt összeállító szakértők – Elek Péter, Bécsi Rita, Fadgyas-Freyler Petra, Gervai Nóra, Szécsényi-Nagy Balázs, Tóth Manna, Váradi Balázs és Zemplényi Antal – azt vizsgálták, milyen hatása volt a covid-járványnak a tüdő-, a vastag- és végbél-, valamint a mellrákkal érintett páciensek kiszűrésére a pandémia előtti állapothoz képest. A nyers adatokat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és az Országos Kórházi Főigazgatóság adattárából válogatták le.
Azt találták, hogy a járvány öt negyedéve alatt összesen és átlagosan 15-20 százalékkal kevesebb daganatos beteget találtak meg, mint a korábbi években. Ez azt jelenti, hogy jelenleg mintegy 5000 fel nem ismert beteg nem kap kezelést, ez 1300 tüdőrák, 2300 vastag- és végbélrák és 1400 emlőrák esetet jelent. Mindegyiknél az idősebbek között csökkent jobban a felismert esetek száma, a ki nem szűrt betegek valószínűleg később és már nehezebben kezelhetőként találkoznak az orvosokkal.
A tanulmány szerzői szerint annak, hogy ilyen sok beteget nem sikerült megtalálni, oka lehet a szervezett szűrések többszöri, időleges felfüggesztése, az ellátórendszer járvány alatti leterheltsége, a kórházi ellátások átszervezése is. Emellett romlott a szűréseken való részvételi hajlandóság is, sokan féltek orvoshoz fordulni.
(Népszava)