Döntött a kormány a munkaerő-piaci intézményrendszer átalakításáról, melynek célja a munkát keresők és munkáltatók felől jelentkező igények hatékonyabb kiszolgálása – írja az NGM közleménye. „Az Államreform II. programhoz illeszkedve a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) feladatköreit 2015. január 1-től részben a Nemzetgazdasági Minisztérium, részben Országos Tisztifőorvosi Hivatal veszi át. A lépést elsősorban az indokolta, hogy a Munkaügyi Hivatal a korábbi struktúrában nem képezett hidat a munkáltatók és az álláskeresők között” – írják.
A foglalkozás-egészségügyi, illetve a munkahigiénés szakterületet az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnál, míg a munkavédelmi- és foglalkoztatási szakterület a Nemzetgazdasági Minisztérium apparátusában kap helyet. A képzési terület a szaktárca új háttérintézményéhez, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalhoz kerül. A munkaerő-közvetítéssel összefüggő jogköröket továbbra is a megyei munkaügyi központok és járási kirendeltségek gyakorolják, a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó feladatokat már korábban a Belügyminisztérium vette át.
Az intézményrendszer átalakítása növelni fogja a munkaerő-piaci folyamatok hatékonyságát, mely a munkanélküliség tartósan alacsony szinten tartását is nagyban segíti – állítja a minisztérium.
Az Államreform II. kormányzati szerkezetátalakítás részeként a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal jogutód nélkül megszűnik december 31-el. Feladatait a Nemzetgazdasági Minisztérium szervezeti egységei veszik át, a lépés egymilliárdos megtakarítást hoz.
A Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézményeként működő Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal fő feladatköre az Európai Partnerségi Megállapodást előkészítő programok kidolgozása volt, ami annak befejeztével és a megállapodás megkötésével megszűnt. A 2011-ben létrehozott hivatal általános feladata egyebek mellett a gazdaságpolitikát megalapozó előrejelzések, elemzések elkészítése, tervezésben való részvétel, szakmai módszertanok kidolgozása volt.
Az NTH az elmúlt két év során a 2014-2020-as ciklusra való felkészülés részeként olyan kiemelt feladatokkal foglalkozott, mint az Országos Területfejlesztési-, illetve az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció megújítása, különféle operatív programok (pl. GINOP, VEKOP) kidolgozása, stb. Az intézmény megmaradt feladatait és folyamatban lévő ügyeit a minisztérium apparátusa veszi át, megszüntetve ezzel a gazdaságtalan párhuzamosságokat a feladatellátásban – fejezi be a közlemény.