8p
A görögöknek érdemi lépésekre, a hitezőknek nagyobb türelemre lenne szükségük a volt görög miniszterelnök szerint. Jorgosz Papandreu szerint csak az egységes EU az erős, a Grexit ezért katasztrófális lenne. A politikus ugyanakkor hitet tett a migráció szükségessége mellett. Adott egy jó tanácsot Magyarországnak az euróbevezetéshez.
Jorgosz Papandreu 2010-ben tartott előadást a Budapesti Corvinus Egyetemen. MTI Fotó: Földi Imre

Sokszor természetesnek vesszük azt a változást, amely Európában történt az elmúlt években, pedig nem ártana felfigyelni arra, mennyi minden változott a környezetünkben - mondta el Jorgosz A. Papandreu korábbi görög miniszterelnök a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület konferenciáján.

Látni kell, hogy Görögország a diktatúra után úgy csatlakozott az EU-hoz , hogy jóval kevesebb volt a feltétel, ennek köszönhetően az államhatalomban elmaradt az intézményi reform, autoriter államigazgatással csatlakoztak.

A bizalom aláásói

Amikor miniszterelnökké választottak, egyértelművé tettem: vagy meglépjük a szükséges intézkedéseket, vagy elsüllyedünk - mondta a szakember, aki emlékeztetett, mikor átvette a kormányt, kiderült, hogy az elődeik a költségvetési hiányt statisztikailag meghamísították, így a hivatalos 6 százalék helyett 15,7 százalék volt. Kiderült, hogy az államigazgatásban a bejelentett létszám közel kétszerese volt a hivatalosnak elismertnek

Márpedig az ilyen jellegű csalások a bizalom és a kompromisszum esélyét is aláásták, de a piacok sem szavaztak bizalmat ezek után nekünk – mondta Papandreu, emlékeztetve arra, hogy Angela Merkel a csalásokra hivatkozva vélte úgy, hogy a görögöknek maguknak kell megoldaniuk a gondjaikat. Természetesen a széles nyilvánosság előtt ezek a mondatok nem így hangzanak el – mondta a volt görög miniszterelnök.

A modern időknek nincsenek jósai

Az államférfiak az ókori időkben Delphoi-ban vagy egyéb jósdákban kértek tanácsot, én is igyekeztem a megválasztásom előtt tanácsot kérni szakemberektől. Ekkor tapasztaltam meg azt, hogy Európa nem volt felkészülve a válságra és megosztottá vált: mit kell tenni, vagy azon, hogy kin verjük el a port. A franciák (és a görögök) a szolidaritás elvét hangsúlyozták – szerintünk meg kell osztani a gondokat és létrehozni egy pénzügyi alapot.

Papandreau bírálta Németországot, hogy nem támogatta az ilyen az államközösségi eurókötvények kibocsátását. Megértem a németeket, akik nem az előnyöket, hanem a kockázatokat látták az intézkedésekben, de az eddiginél jobban védeni kellett volna az integrációt – mondta a politikus.

A volt görög kormányfő Paul Walkert idézte, aki szerint Amerikában napok alatt „megoldották” volna a gondokat, de Európában „drámát” csináltak a történtekből. Mi görögök is sziszifuszi munkát végeztünk: ha például lecsökkentettünk drasztikusan a nyugdíjakat, újabb problémák kerültek elő. Ennek oka az, hogy nem kaptunk elég időt a szükséges intézkedések végrehajtására. Ennek okán növekedett a frusztráció és retorikájukat tekintve a lázadók kerültek hatalomra. Olyan kormány került hatalomra, amelyek túl sokat ígért, s ez is hozzájárult ahhoz, hogy újra elfogyott a tárgyalófelek türelme.

Márpedig most türelem és kompromisszumok kellenek. Fontos lenne, hogy mindkét oldal gondolja át, milyen intézkedések képesek valóban megoldásra vezetni – mondta Papandreu, emlékeztetve arra, hogy az IMF már beismerte, hogy korábbi vélekedéseinek egy része hibás volt.

Kompromisszumhiány

Az elsődleges többlet 4,5 százalékos szintjét a mi kormányunk idején tarthatónak tartotta, s képes volt többlettel zárni - emlékeztetett Papandreu. Szerinte nemcsak a hitelezőknek, de a görögöknek is lépniük kell. A mai kormánynak egy átfogóbb „görög tervet” kell letenni az asztalra - a nyugdíjrendszer még mindig fenntarthatatlan, a bürokrácia rendszere tovább zsugoríthatóbb, az adórendszert, az adófizetések rendjét is át kell alakítani. De ehhez idő kell – hangsúlyozta a szakember.

Ha a transzparenciát hamarabb sikerült volna megteremteni, 8 százalékkal lehetett volna növelni a GDP-t – idézett közgazdasági adatokat a politikus. Az ebbe az irányba tett sikeres lépések között emlékeztetett arra, hogy a túlzott gyógyszerfelírások ellen bevezetett elektronikus gyógyszerfelírás rendszerének bevezetése 95 százalékkal csökkentette a kiadásokat.

Hogy kezeljük a szívrohamot?

Papandreau Gerhard Schröder korábbi német kancellárt idézte, aki szerint a reformot és megszorításokat nem lehet egyszerre végigvinni. Önmagában a megszorítás nem elég, ha a szabályozást változtatjuk az kismértékben már segíthet, de a legfontosabb a mentalitás megváltoztatása. Ha valaki infrarktust kap, előbb az intenzíven az életét mentik meg, majd utána jöhetnek az egyéb sürgős intézkedések, beavatkozások, de a legfontosabb az életmód-váltás. A görög nép készen állt erre, de a hitelezők nem adtak ehhez elég időt – mondta a volt miniszterelnök, akinek beszédéből ugyanakkor kiderült, hogy az intézkedések támogatásában is volt még hiányosság, hiszen például a medencékre kivetett ingatlanadó alapját leginkább a google earth révén tudták felmérni, nem a bevallásokból.

Az OECD felmérése cáfolja, hogy lusták vagyunk: nálunk a legmagasabb a ledolgozott munkaórák száma – mondta Papandreu, aki szerint igaz, hogy Görögországban komoly gondok vannak, de más piacokon is gondok és kihívások vannak az eurózóna perifériáján. Ezek a területek viszik a terheket és nem maga az eurózóna viselte a gondokat – ezt a volt görög miniszterelnök arra vezette vissza, hogy az eurózóna tagjai nem bíztak önmagukban.

Görögország a világgazdaság 0,5 százalékát képviseli, de rendszerszintű gondokat jelezhetünk előre – mondta Papandreu, aki szerint, ha az EU-válasz 2012-ben erőteljesebb lett volna, ma nem kellene újabb válságot átélni. Kár volt bűnbakként megjelölni Görögországot, mert ennek okán hiba volt azt feltételezni, hogy a piac 2012-ben már kész lesz finanszírozni Görögországot – emlékeztetett.

Görögországban a történelem leggyorsabb fiskális kiigazítása zajlott le – hívta fel a figyelmet Papandreu. Ennek nyomán a GDP 25 százalékát elvesztették.

Az elért eredmények ellenére ma ismét ott tartunk, hogy államcsőd előtt állunk, miközben Európa ma már jóval stabilabb. További megszorításokra, magasabb adókra is szükség van, de a másik oldalon az adósságcsomag kezelése is alapvető a piac bizalmának elnyeréséhez, márpedig erről közösen kell dolgoznunk – mondta a volt görög miniszterelnök, aki szerint Grexit katasztrófális következményekkel járna.

Európa együtt fontos - katasztrófa lenne a Grexit

Európai problémákról szólva a volt görög miniszterelnök az adóelkerülést Európa egyik legnagyobb gondjának nevezte, aki szerint szükség van arra, hogy itt létrejöjjön egy egyenlőségre alapuló rendszer.

Vagy kollektíven lépünk fel humanizáljuk a globalizálciót, vagy elvesztjük a hitünket a globalizációban és akkor politikai törzsiesedés következik be, ahol a migránsokat etnikumként kirekesztően kezelik. Fogyóban vagyunk, igenis lehetőséget kell adni a bevándorlóknak arra, hogy ők is az európai gazdaság megbecsült tagjai legyenek – foglalt állást a mai magyar politikában is kiemelt kérdésben a politikus.

Európában olyan lehetőségeink vannak, amelyek sikerre vezethetnek. Lehet, hogy sokan vitatják az ötletem, de én több Európában hiszek – mondta Papandreu. Szerinte Európa meg tudja változtatni a globális gondolkodást – idézte például Európa GMO-ellenességét, amely legyűrhetetlen szálka az amerikaik szemében. Fontos tudatosítani: Európai a pozitív értékeket képviseli a világban.

2015-ben külön-külön egyetlen európai ország sem kerülhetne be az OECD első 7 országába, Németország a 8. Minden országnak más és más kooperatív előnye van, amelyet nyújtani tudnak a közösbe – hívta fel a figyelmet Papandreu, aki szerint szükség van egy új zöld fordulatra, amely fenntartható alapra helyezné Európa energiahelyzetét.

Európának EU-szinten nincs komoly adóssága, így volna mód EU-kötvényeket kibocsátani a jövő beruházásainak finanszírozására. Mind közlekedési, mind energetikai, mind kommunikációs csattornák terén a periféria meglehetősen lemaradt, itt felzárkózásra van mindenképp szükség.

Magyar euró: vigyázzanak az árfolyammal

Magyarország az EU-csatlakozáskor vállalta, hogy belép az eurózónába, de az eurózónának is lépésekre, intézkedésekre, reformokra, hogy az újabb bővítési kör megtörténjen. Természetesen az országoknak is sokat kell tenniük ahhoz, megfeleljenek a feltételeknek – mondta a szakember. Papandreu szerint az eurózónán kívüli országok komoly előnye a szabadság. Az intézményi kapacitások tekintetében Magyarország jól áll – mondta a politikus, aki szerint a túl erős árfolyamon történő euró-csatlakozáson a görögök sokat vesztettek – erre Budapestnek is figyelnie kell majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG