1p
A francia költségvetési miniszter megerősítette, hogy Párizs és Berlin az eurózóna kormányzásának módosításán dolgozik a jelenleginél szigorúbb és szolidárisabb gazdaságpolitika bevezetése érdekében. Az új paktum a nagyobb szigor mellett a zéró deficit alapszabályt is tartalmazná.

Valérie Pécresse francia költségvetési miniszter a francia közszolgálati televízióban elmondta, hogy német partnereikkel együtt egy új paktumon dolgoznak, amely nagyobb szigorúságot követelne meg az eurózónában: visszatérést a költségvetési egyensúlyhoz, alkotmányba iktatott aranyszabályt (az államadósságra és a költségvetési deficitre vonatkozóan) valamennyi országban, valamint nagyobb szolidaritást az eurózónán belül erősebb intézményekkel, amelyek a jelenleginél hatékonyabban tudnának beavatkozni.

Hozzátette, hogy valamennyi állam számára a zéró deficit lesz az alapszabály. Arra a kérdésre, hogy az eurózóna kettészakadhat-e a jobban teljesítő és a lemaradó országokra, Valérie Pécresse azt válaszolta, hogy ezt Franciaország nem szeretné.

Franciaország és Németország a múlt héten jelezte, hogy közös javaslatokat fognak előterjeszteni az adósságválság miatt politikai krízisbe került eurózóna kormányzásának megerősítésére.

A két ország arról akarja meggyőzni uniós partnereit: módosítsák annak érdekében az euró-stabilitási paktumot, hogy túl magas deficit esetén automatikusan, szankciókkal járó eljárás indulhasson egy tagállam ellen, valamint hogy a költségvetési tervezeteket ezután Brüsszelnek is jóvá kelljen hagynia. Amennyiben ez nem lehetséges a 27 tagország szintjén, úgy Párizs és Berlin első lépésben az eurózóna országaival tenne ebbe az irányba lépéseket, ha pedig ez is falakba ütközne, akkor egy részükkel is hajlandó külön megállapodást kötni.

Francia kormányzati források arról számoltak be, hogy Berlin és Párizs között jelenleg is folynak a tárgyalások, és a következő 48 órában nagy előrelépés várható. A francia elnök csütörtökön Toulonban, a német kancellár pedig pénteken a Bundestagban tartandó beszédében készül a tervezett megegyezés főbb pontjait ismertetni.

Párizs és Berlin között immár két éve a legnagyobb konfliktust az Európai Központi Bank szerepének megítélése okozza, amelynek Franciaország szeretné a beavatkozási lehetőségeit növelni. Ezenkívül vitás kérdés még az Európai Bizottságnak szánt szerep. Németország azt szeretné, ha a szervezetnek joga lenne elutasítani egy-egy tagállam költségvetési tervezetét túl nagy államháztartási hiány esetén, Párizs viszont nem támogatná a szuverenitás ilyen mértékű feladását az európai végrehajtó hatalom javára.

Elsőként a Welt am Sonntag című vasárnapi újság számolt be arról, hogy Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök az euróválság megoldása érdekében villámgyors ütemben drasztikus intézkedésekhez folyamodna, és szükség esetén egyfajta elitklubot hoznának létre az euróövezeten belül. A német lap azt írta: a két vezető meg is állapodott a szükségesnek vélt intézkedésekről, illetve a menetrendről. Eszerint a kancellár és francia partnere mielőbb egy új stabilitási paktumot kíván kötni azokkal az euróövezeti tagállamokkal, amelyek készek a szigorú takarékosságra, és nem hajlandó várni valamennyi uniós tagállam megegyezésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin bosszúból korlátozná az urán és más energiaforrások exportját
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 18:02
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán kijelentette, hogy Moszkvának fontolóra kellene vennie az urán, titán és nikkel exportjának korlátozását a Nyugat elleni megtorlásként.
Makro / Külgazdaság Három és fél éve nem történt ilyen az USA-ban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:16
Az amerikai infláció augusztusban mindössze 0,2 százalékkal nőtt, ami az éves fogyasztóiár-indexet 2021 februárja óta nem látott mélypontra lökte.
Makro / Külgazdaság Jogszabálymódosítás: üdülőre is felhasználható lesz a lakástakarék
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:56
Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt.
Makro / Külgazdaság Egy parlamenten kívüli magyar párt kapta a legnagyobb magánadományt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:00
Kiderült, az állami támogatásban is részesülő politikai erők mennyi magánadományt gyűjtöttek, és az is, mekkora összeget költöttek működésre, valamint politikai tevékenységre.
Makro / Külgazdaság Nem hiszi el, hogy milyen olcsó lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 09:59
A héten csütörtökön tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Nem áll le a beruházásokkal az Amazon
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 09:00
Ismert a beruházási csomag mérete.
Makro / Külgazdaság Erre van pénz: 71 milliárd a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 06:31
Soha ennyi közpénzt nem kapott még a közmédiának mondott állami média hat hónap alatt.
Makro / Külgazdaság MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 13:59
Az augusztusi infláció pozitív meglepetést okozott a szakemberek körében, ami az MBH Bank szerint újabb monetáris lazítást tesz lehetővé az MNB részéről. A mérleg másik serpenyőjében viszont ott van a gyengülő forint.
Makro / Külgazdaság Nagyot mert álmodni Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:36
A gyenge makrogazdasági adatok tükrében érdemes kritikával kezelni a kormányfő Kötcsén közzétett prognózisát.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton nem hagyta ki ezt a ziccert
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:07
A nemzetgazdasági miniszter a kormányzati intézkedések hatásának tulajdonítja, hogy augusztusban az infláció mértéke idei mélypontjára süllyedt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG