"Sok levelet kapunk szülőktől, hogy féltik a gyermekeiket. Féltik, mert nem megfelelő a távolságtartás, nem mindenhol biztosítható a tanulócsoportok elkülönítése. Továbbá az esetek túlnyomó többségében vagy nincs tesztelés vagy csak megkésve, ezért a szülők nem érzik azt a részleges biztonságot, amit a kontaktkutatás jelentene. A dolgozók és a szülők közös érdeke az ártalomcsökkentés a közoktatási intézményekben" - írja a PDSZ. Majd arra kérik a szülőket:
"Ne küldje óvodába, iskolába a gyermekét!"
Csak azok tartsák otthon a gyermeket, akik megtehetik
A szakszervezet azt írja: ez nem azt jelenti, hogy pánikra van szükség.
"Megoldásokra van szükség. Ez a kormány és az oktatásirányítás felelőssége. Ameddig viszont a kormány nem csak szavakban, hanem tettek szintjén is el nem kötelezi magát az élet és az egészség védelme mellett, addig is lépéskényszerben vannak a szülők. Akiknek nem válasz az, hogy még nem ésszerű digitális oktatásra áttérni az iskolákban!"
Természetesen nem minden család tudja megoldani, hogy ne küldje óvodába, iskolába a gyermekét - írja a PDSZ. Főleg, ahol csak az egyetlen kenyérkereső tudna otthon maradni a gyermekkel. "Azonban, ha teheti, kérjük, ne küldje gyermekét iskolába, óvodába!" - írják.
A szülők az óvodák, iskolák vezetőitől kérhetnek igazolást
A házirendek és a helyi járványügyi protokollok alapján az óvodavezető és az igazgató rendelkezhet a gyermekek, tanulók mulasztásának igazolásáról! Kérjék tehát, hogy az igazgatót/óvodavezetőt, igazolja a mulasztást - javasolja a PDSZ.
A szakszervezet országos választmánya is beátja, hogy ez többletterhet jelenthet mindenkinek, azonban úgy vélik: ennek hiányában a tömeges megbetegedések később még nagyobb többletterhet fognak jelenteni a családoknak.
"Bármennyire is felkészült egy intézményvezető, legjobb igyekezete ellenére sem tudja cáfolni, hogy mára nem fertőzésveszélyes helyek a közoktatási intézmények. Épp ezért csökkentsük a veszélyeztetettséget!"
- zárul a felhívás.
Hat áldozatot szedett a pedagógusok között a koronavírus szeptember óta
A napokban a Blikk írt arról: szeptember óta már hat pedagógus halt bele a koronavírus szövődményeibe. Egy tiszafüredi tanárnő mellett egy nagyhalászi, egy kőszegi, egy budapesti, egy makói, egy nyíregyházi és egy Ercsiben dolgozó tanár is a járvány áldozata lett.