Az októberben vártnál lassabb ütemben ugyan, de gyorsulhat idén a világgazdasági növekedés, miután a bővülést akadályozó tényezők gyengülnek - közölte féléves Világgazdasági Kilátások jelentésének negyedéves felülvizsgálataként kiadott értékelésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán.
Lassan, de biztosan folytatódik a kilábalás
A szervezet számításai szerint így a világgazdaság bruttó hazai terméke a tavalyi 3,2 százalék után idén 3,5 százalékkal, jövőre 4,1 százalékkal bővülhet, rendre 0,1 százalékponttal lassabb ütemben, mint ahogyan azt októberben várták. Az IMF a gyorsuló növekedési ütem előrevetítésében az euróövezeti kilábalás stabil folytatását feltételezi.
A valutaalap szakemberei szerint a gazdaságpolitikai intézkedésekkel sikerült csökkenteni az akut válság kockázatait az euróövezetben és az Egyesült Államokban. Az euróövezetben azonban az elhúzódó recesszió után késlekedik a növekedés és ez a folyamat tovább húzódhat, ha nem marad fenn a reformok jelenlegi lendülete - írta a szervezet.
Eurózóna: növekedés? Majd jövőre...
Az IMF úgy látja, az euróövezeti GDP a 2012. évi 0,4 százalékos visszaesés után 2013-ban 0,2 százalékkal csökken, 2014-ben pedig 1,0 százalékkal nő. Az idei prognózis 0,3 százalékponttal, a jövő évi 0,1 százalékkal marad el az októberben vártnál. A német gazdaság kilátásait az euróövezetihez hasonló mértékben rontotta a washingtoni székhelyű szervezet, így a 2012. évi 0,9 százalékos növekedés után 2013-ban 0,6 százalékos, 2014-ben pedig 1,4 százalékos növekedést vár.
Az Egyesült Államok gazdasága mindeközben a tavalyi 2,3 százalékos bővülés után idén 2,0 százalékkal, 2014-ben pedig 3,0 százalékkal bővülhet, rendre 0,1 százalékkal lassabban, illetve gyorsabban mint azt korábban várták.
Leszakadóban Magyarország
"Bizalomerősítő magyar gazdaságpolitikát és a kiigazítási folyamat stabilizálását tartja szükségesnek a Nemzetközi Valutaalap a IV. cikkely szerinti országjelentéshez kapcsolódó igazgatótanácsi értékelésében. A jelentés szerint olyan gazdaságpolitika kell Magyarországon, amely megerősíti a gazdasági kormányzásba vetett bizalmat, stabilizálja a zajló kiigazítási folyamatot és megerősíti a gazdasági intézményrendszert. A valutaalap igazgatótanácsának tagjai egyetértettek abban, hogy egy olyan - az IMF-fel és más külső hitelezőkkel együttműködésben kialakított - támogatási program, amely megerősített gazdaságpolitikai alapokra épül és a hatóságok erőteljes támogatását élvezi, csökkentheti a magyar gazdaságban mutatkozó feszültségeket." |
A szervezet szerint a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban a bruttó hazai termék a 2012. évi 5,1 százalék után 2013-ban 5,5 százalékkal, 2014-ben 5,9 százalékkal nőhet. Az elmúlt időszakban a növekedés nagy részét az ösztönző gazdaságpolitikák segítették, de a fejlett gazdaságok gyengélkedése tompítja a külső keresletet - értékelt az IMF, hozzátéve, hogy egyre kisebb mozgástér van a további gazdaságélénkítésre.
Az IMF szerint a közép-kelet-európai térség gazdaságai a 2012. évi 1,8 százalékos bővülés után 2013-ban 2,4 százalékkal, 2014-ben pedig 3,1 százalékkal nőnek. A Valutaalap a negyedéves jelentésében Magyarországgal külön nem foglalkozik, az Európai Bizottság tavaly őszi prognózisa szerint a magyar gazdaság idén 0,3%-kal növekedhet, a kormány 0,8%-ot vár. A Bizottság 2014-re 1,3%-os bővülést valószínűsít, míg a kormány 2 százalék körüli bővülést vár. A régióra adott prognózisa a Bizottságnak hasonló az IMF most kiadott előrejelzéséhez, ami azt jelenti, hogy Magyarország leszakadhat a régió országaitól (igaz, a deficitcélt tartani tudtuk tavaly és valószínűleg idén is menni fog, az államadósságunk pedig csökkent).