Rendőrök és tüntetők néznek farkasszemet a Parlament előtt december 12-én. MTI/Balogh Zoltán |
Ha elbuknak a kormányellenes tiltakozások, akkor Magyarországot valódi diktatúra és esetleg polgárháborúhoz hasonló állapotok fenyegetik, írja véleménycikkében a Tages Anzeiger.
Minden vagy semmi
A svájci napilap szerint az úgynevezett rabszolgatörvény miatt több ezer olyan ember ment ki az utcára, akiket addig alig érdekelt a politika. Hozzájuk csatlakoztak azok a fiatalok, akik a sajtószabadságért és az egyetemek függetlenségéért tüntetnek.
„A demonstrációk élén most először együtt menetel az összes ellenzéki párt: zöldek, liberálisok, szocialisták és szélsőjobbosok. Az egység erőssé tesz, de kockázatos: a pártoknak a Parlamentben nincs hatalmuk. Ha az utcán sem tudnak sikeresek lenni, akkor a választóik minden bizalmát elveszítik.”
A szerző, Bernhard Odehnal szerint azonban nem csak az ellenzék, hanem Orbán Viktor miniszterelnök számára is „minden vagy semmi” a tét. A hangulat ugyanis már a kisebb városokban, a Fidesz egykori fellegváraiban is fordulóban van a túlóratörvény és a kormánypropaganda miatt.
„Orbán ugyanakkor már nem tehet engedményeket, korrupt rendszerének ugyanis túl sok haszonélvezője (barát, párttárs, oligarcha) van, akik túl sokat veszíthetnek. Ők mindennél jobban félnek a szabad médiától és a független igazságszolgáltatástól. A karácsonyi ünnepekre talán lelankadnak a tüntetések – ha mégsem, a helyzet életveszélyes lesz”
- írja a szerző.
Uniós közvetítőket küldene
Szerinte az „agymosott Orbán-hívők” számára elég egy intés, hogy nekimenjenek az állítólagos Soros-szolgáknak, ráadásul ott vannak a kormányfő karhatalmi egységei is. Az ellenzék egy része is radikalizálódhat, ha elbuknak a tüntetések – a „szélsőjobbos jobbikosok” közül jó néhányan félkatonai kiképzésben részesültek. (Ugyanakkor az elmúlt napok tapasztalatai alapján a demonstrációk kifulladni látszanak – a szerk.)
Bernhard Odehnal végül azt javasolja, hogy az EU küldjön közvetítőket Magyarországra, és állítson fel egy Task Force Hungary nevű egységet, mivel „Keleten polgárháborúhoz hasonló állapotok fenyegetnek.”
A Tages Anzeiger egyébként országosan terjesztett napilap, eladott példányszáma meghaladja a 130 ezret, és naponta csaknem 400 ezer olvasót ér el.
Demonstrálók az MTVA előtt december 17-én. MTI/Mohai Balázs |
Tüntetés helyett galambevés
Az egyik legjelentősebb amerikai napilap, a New York Times újabb helyszíni riportban foglalkozott a budapesti eseményekkel. Kiemelik, hogy miközben hétfőn a köztelevízió épületében egy földön fekvő ellenzéki képviselőt biztonsági őrök vettek körbe, egy társa pedig kint megpróbált keresztülfurakodni a rendőrsorfalon, a televízió a galambhúsról és a galambtenyésztésről sugárzott műsort.
„A szélsőjobboldali miniszterelnök, Orbán Viktor regnálása alatt Magyarországon már régóta párhuzamos valóságok léteznek. Az egyiket az állami média és az Orbán úrhoz lojális holdingcég által birtokolt több száz, magánkézben lévő médium teremti, a másikat a független, nagyrészt online médiumok egyre kisebb csoportja tartja fenn – utóbbiak még mindig próbálják elszámoltatni Orbán urat. Ez a két buborék azonban ritkán tűnt olyan távolinak egymástól, mint a múlt héten.”
"Hazugságok éjjel-nappal"
Azok a magyarok, akik csak az állami vagy az Orbánhoz lojális médiából tájékozódnak, valószínűleg nem érzékelik a tüntetések méretét, vagy külföldi provokátorok művének tartják azokat – írja a lap.
„Az állami televízió megtestesíti, ami ellen tüntetünk. A kormány az áprilisi választásokat azáltal nyerte meg, hogy hazugságokat mondott a társadalomnak – a kampány fő eszköze pedig az állami televízió volt, amely éjjel-nappal hazugságokat sugároz”
- mondta egy tüntető, a 28 éves Bartha Márton. A NYT ugyanakkor idézi Kovács Zoltán kormányszóvivőt is, aki szerint a nemzetközi mainstream média megint egyfajta alternatív valóságot teremt.