Négy évvel a német nagykoalíció Willkommenskultur kampánya után az ország politikai centruma megreccsent, az SPD a túlélésért küzd, Berlin felett újra egy előrehozott választás árnya lebeg, a volt NDK területén pedig a bevándorlásellenes és euroszkeptikus AfD lett a legerősebb párt. Jelenleg a német polgárok csupán 27 százaléka gondolja azt, hogy a Merkel-kormányzatnak folytatnia kellene a tevékenységét. A német gazdaság dinamikus ütemű lassulása eközben még nehézkesebbé teszi a jelenlegi koalíció fennmaradását.
Újraszerveződő német szélsőjobb
Az ország elhárítása (BfV) idén áprilisban figyelmeztetett a növekvő jobboldali terroveszélyre. Kifejtették, hogy az újraszerveződő német szélsőjobb heterogén, sok áramlatból, irányzatból áll, szereplői között vannak például katonák, rendőrök, úgynevezett „birodalmi polgárok” (Reichsbürger) és úgynevezett prepperek, a civilizáció összeomlására készülő emberek. A többnyire 30 év körüli férfiakból álló színtér lazán szervezett és gyakran egymásba fonódó hálózatokat alkot.
A radikalizálódás és a kapcsolattartás első számú terepe az internet. A meghatározó témák a menekültügy, a migráció és az iszlám. A Belügyminisztérium friss adatai szerint a mintegy 24 ezer szélsőjobboldali személy közül 12 700-an hajlamosak és készek az erőszakra.
El lehet hagyni Németországot
Nem tekinthető véletlennek tehát, hogy múlt vasárnap (június 2.) közvetlen közelről fejbe lőtték a 65 éves Walter Lübckét, a kormányzó német CDU magas beosztású hesseni tartományi képviselőjét. A rendőrség nyomozást vezető tisztjei az önkezűséget - tehát öngyilkosságot - kizárták.
Káncz Csaba |
Lübcke 2015 októberében vált országosan ismert politikussá, azzal a nyilatkozatával, miszerint ki kell állni az országba akkor nagy számban érkező menekültek és migránsok emberi jogaiért, és segíteni kell őket – „akinek pedig ez nem tetszik, az el is hagyhatja Németországot”. A kijelentés óriási felháborodást okozott, azután a képviselő sorozatban kapta a halálos fenyegetéseket, és nyilvános szereplései során még testőrséget is kellett fogadnia, hogy egy esetleges merénylettől megvédjék.
Nincs áttörés a nyomozásban
Az iszlámellenes Pi-News (Politically Incorrect) blog 2015-ben „hazaárulónak” nevezte Lübckét, a vélemény rovatban megjelent a vezető politikus teljes lakcíme. Az AfD párt egyik hangadója pedig abban az évben egy drezdai gyűlésen kijelentette Lübckével kapcsolatban, hogy „sajnos a koncentrációs táborok jelenleg nem működnek”. A mostani politikai gyilkosság után a szélsőjobboldali fórumokon örömujjongás tört ki, az AfD egyik helyi szervezetének vezetője, Mario Reschke pedig nyíltan gúnyolódott a Lübcke elleni merényleten.
A nyomozás egyelőre nem vezetett áttöréshez. Bár múlt szombaton a hatóságok őrizetbe vettek és kihallgattak egy férfit egy üggyel kapcsolatban, pár órával később szabadon engedték.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)