1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A megszorításokkal a kormány a recesszió miatt csökkenő bevételeket pótolná, és így felelne meg az IMF és az EU tavalyi mentőcsomagjában foglalt feltételeknek. 2014 után újabbat már nem szeretne, a GDP csökkenése azonban még mindig probléma.

Tranzakciós adó ott is

A 2013. évi költségvetés előzetes tervezete szerint a kormány felhatalmazást fog kérni a parlamenttől, hogy 0,3 százalékig terjedő mértékű adót vethessen ki az értékpapír-tranzakciókra, részleteket azonban a dokumentum nem tartalmaz.

Az euróövezet tagállamai közül 11 kedden közölte, hogy bevezeti a tranzakciós adót, amelyet elsősorban Németország szorgalmaz, de az Európai Unió több tagállama - a leghevesebben Nagy-Britannia - ellenez. Az Európai Bizottság javaslata szerint 0,1 százalékkal adóztatnák meg a részvény- és kötvénytranzakciókat.

Magasabb adó, alacsonyabb nyugdíj

Portugáliában a személyi jövedelemadó-kulcsok számát nyolcról ötre csökkentik, ezáltal nő az adóterhelés. A legalacsonyabb adó 11,5 százalékról 14,5 százalékra, a legmagasabb adókulcs pedig 46,5 százalékról 48 százalékra emelkedik. Az utóbbit azonban már évi 80 ezer eurós jövedelem fölött alkalmazzák, míg jelenleg 153 ezer euró a határ.

A nyugdíjakat 10 és 40 százalék közötti mértékben csökkentik, de 40 százalékkal csak akkor, ha a nyugdíj meghaladja a havi 7 546 eurót. A munkanélküli segélyeket 6 százalékkal, a táppénzt pedig 5 százalékkal tervezik visszafogni.

Nem akarnak újabb hitelt

Coelho és Christine Lagarde IMF-vezér

Az EU és az IMF tavaly májusban egy 78 milliárd eurós hitelcsomagot hagyott jóvá Portugália számára. A legutóbbi, 2 milliárd eurós kifizetést egy hete hagyta jóvá az uniós pénzügyminiszterek tanácsa, miután a trojka végzett az ország reformprogramjának immáron ötödik felülvizsgálatával.

Ennek fejében Portugáliának a mostani 5,3 százalékról idén 5, jövőre 4,5, 2014-ben pedig 2,5 százalékra kell leszorítania a GDP-hez viszonyított államháztartási hiányt. A 3 százalék alatti hiány eléréséhez Portugália így egy év haladékot kapott.

A tervezett megszorítócsomaggal a kormány összesen a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékának megfelelő 4,9 milliárd euró bevételnövekedést, illetve kiadáscsökkentést akar elérni.

Pedro Passos Coelho miniszterelnök szerint "a szükségintézkedéseket a gazdasági realitásokhoz kell igazítani", hogy az ország a jelenlegi mentőcsomag 2014. évi kifutása után ne szoruljon további támogatásra.

A GDP csökkenése miatt növekszik az államadósság

A már meghozott szükségintézkedések ellenére a portugál államháztartás GDP-arányos adósságállománya nem csökken, hanem nő, a GDP mérséklődése miatt.

Míg a közadósság 2008-ban a portugál központi bank adatai szerint a GDP 71,6 százalékán, 2011-ben pedig 106,8 százalékán állt, addig idén 112,4 százalékra emelkedik, minthogy a hazai össztermék a tavalyi 1,5 százalék után 3,3 százalékkal zsugorodik.

Jövőre 11 százalékról 18 százalékra emelik a munkavállalók által fizetendő társadalombiztosítási járulékokat is. A munkáltatók esetében viszont 23 százalékról 18 százalékra csökkentik a tb-járulék mértékét, hogy így támogassák a munkahelyteremtést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG