4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hillary Clinton, a demokraták amerikai elnökjelöltje megvádolta az orosz titkosszolgálatokat, hogy feltörték a demokraták választási bizottságának szervereit és megszereztek rengeteg emailt. Rögtön ellenfelét, Donald Trumpot is megvádolta, hogy az oroszoknak asszisztál az ügyben, vagyis hazaáruló. Elnökválasztás és nagyhatalmi harc a számítógépek között.

Gyerekjáték lett a kémkedés

Nem is olyan régen, pár évtizede az igazi hidegháború idején roppant körülményes volt az ellenségtől kényes dokumentumot szerezni. Be kellett építeni egy embert, aki könnyen lebukhatott, vagy be kellett szervezni egy ott lévőt, aki persze rögtön kettős ügynökké válhatott. Ha mégis sikerült a megbízható embernek hozzáférni az adatokhoz, azt ki kellett juttatnia az országból. És ha mindez megvolt, az anyagot nem lehetett bármire felhasználni, főleg nem nyilvánosan, hiszen ezzel rögtön veszélybe is kerültek volna az ügynökök, és vége a további kémkedésnek az adott területen.

Most bezzeg mindez milyen egyszerű. Ül az ügynök az irodájában vagy bárhol, ahol megfelelő infrastruktúrája van, és feltöri az ellenség számítógépeit, szervereit, ha tudja. Az ellenség országába sosem lép utána, így kockázata nincs, a szerzett információt rögtön és nyilvánosan fel lehet használni. Sőt, nemcsak információt lehet szerezni, hanem az adott ország polgárai körében lázítani, befolyásolni őket mondjuk parlamenti-, vagy elnökválasztásokon.

Destabilizálás

A technika egy korábbi szintjén pl. rádión lehetett ezzel próbálkozni, ott volt a Szabad Európa, amelyik az 56-os forradalomban tüzelte a harcolókat, hitegette őket, noha ők is tudták, hogy ezzel csak emberek fölösleges halálát okozzák, hisz a nagyhatalmak semmit nem szándékoztak tenni, talán nem is tehettek volna a szovjet beavatkozás megállítására.

A mostani események már azt mutatják, hogy az ellenséges államok akár egymás többé-kevésbé demokratikus választásait is megpróbálhatják befolyásolni, azaz beszállnak a kampányba, mégpedig az internetes kémkedés eszközeivel. Hillary Clinton most ezzel vádolta meg az oroszokat: szerinte ők törték fel a demokraták szervereit, szerezték meg az emaileket, hogy azok nyilvánosságra hozatalával a republikánus elnökjelöltet, Trumpot segítésék, illetve közvetlenül magát Clintont lejárassák, hogy nem vigyázott korábbi levelezésére.

Hazaárulás?

Kétségkívül Trumpnak számtalan meghökkentő elszólása között a napokban olyan is volt, hogy, „oroszok, találjátok meg az eltűnt emaileket”, emellett nem győzte Putyint dicsérni több ízben. Ezek alapján Clinton már meg is fogalmazhatta a hazaárulás vádját. A máris eldurvult választási kampány nagyban zajlik, és így nemcsak az elnökjelöltek részvételével, hanem adott esetben az ellenséges nagyhatalom is beszáll.

Kölcsönös felforgatás

Ám ez sem feltétlenül egyoldalú. Oroszország azt állítja, hogy az ő kormányzati rendszerét is professzionális cybertámadás érte. Konkrétan nem nevezték meg, ki a támadó, de a BBC szerint azt elmondták, hogy a támadás módszere sokat elárul a cyberkémkedés módszereiről. Profin tervezett és kivitelezett volt, állami szerveket, tudományos és védelmi cégeket célzott. Nem is akárhogy: bekapcsolta a gépek kameráit, mikrofonjait, screenshotokat készített és figyelte, milyen karaktereket ütöttek le a billentyűzeten.

Oroszország már korábban is vádolta Amerikát azzal, hogy ilyen eszközökkel próbálja befolyásolni az orosz parlamenti választásokat, sőt 2011-ben még magát Clintont, mint akkori külügyminisztert vádolta azzal, hogy így próbál Putyin ellen tüntetéseket szervezni. A Reuters szerint maga Putyin úgy gondolja, hogy Washington így destabilizálta Ukrajnát, Líbiát, Egyiptomot és Szíriát. Ezek alapján úgy gondolhatja, hogy ha a másik oldal ilyen módon avatkozik be több állam, köztük Oroszország ügyeibe, akkor ő miért ne tehetné ugyanezt, mintegy válaszképpen, európai és amerikai ügyeket illetően. A mostani Clinton-féle vádat tagadták, de kétségtelen, hogy a kölcsönös cyberháború már zajlik.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már Trump megválasztása előtt javult ez a fontos amerikai mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 16:05
Az Egyesült Államokban havi szinten 0,2 százalékkal nőtt a tartós javak megrendelése októberben a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Census Bureau szerdán közzétett jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Akarja tudni a tutit? Ekkor lehet 415 forint egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 14:11
És akkor még az Erste elemzői optimistának tűnnek.
Makro / Külgazdaság Az uniós pénzek hiánya is bedöntheti a 2025-ös költségvetést – több kockázatra is rámutatott a Költségvetési Tanács
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 13:16
Horváth Gábor a parlamentben hívta fel a kormány figyelmét a kockázatokra. Van belőlük bőven.
Makro / Külgazdaság Megalázó pofon érkezett a déli határon túlról Nagy Mártonnak
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 12:14
Gyorsuló növekedést mértek a szomszédban – így is lehetne csinálni?
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentésekre készül a kormány? Azt már tudjuk, mit csinál szerda este Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 11:29
Nem pihen a kormány, csütörtökön megtudjuk, mire jutottak. Azt viszont már most megtudtuk, mivel tölti a „melós nap” estéjét a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Így kell? Törvénnyel tiltják ki a gyerekeket a közösségi médiából Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 10:28
Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.
Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG