6p

A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.

Mint arról a múlt héten beszámoltunk, bár a hazai élelmiszerárak márciusban gyakorlatilag ugyanannyival voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, mint februárban, mégis régóta nem látott mértékben, 0,9 százalékponttal lassult az éves szintű infláció, 5,6-ról 4,7 százalékra.

Ebben ugyan már volt szerepe a március 17-étől hatályos árrésstopnak, de mivel a Központi Statisztikai Hivatal 20-án szokta zárni az adott havi felmérését, azt még kormánykörökben is kénytelenek voltak elismerni, nagyobb hatása volt annak, hogy a szolgáltatások, az üzemanyagok, valamint a háztartási energia árai az előző év azonos időszakához képest csökkentek.

Mindezek után izgatottan vártuk, vajon sikerült-e elmozdulnia a hazai inflációnak az uniós sereghajtó pozícióból? Amelybe egyszer, 2023 elején már lecsúszott, de aztán valahogyan kikecmergett, ám az idei évben megint az utolsó helyen találta magát. Sőt az 5,6 százalékos februári éves inflációnknál egész Európában csak négy országban volt magasabb.

Nos, most nekünk van egy jó hírünk. Lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképe szerint az Európai Unióban már két ország is akadt, ahol magasabb lett az éves fogyasztói árindex márciusban, mint nálunk. Ez a két ország Lengyelország és Románia, amelyek egyaránt 4,9 százalékos éves rátát jelentettek.

Mivel mindketten a szűkebb pátriánkat jelentő közép- és kelet-európai volt szocialista országok táborába tartoznak, érdemes megnézni, hogyan teljesítettek a többiek. Nos,

  • Szlovákia 4,0
  • Bulgária 4,0
  • Horvátország 3,2
  • Csehország 2,7
  • Szlovénia 2,0

százalékos éves inflációval tudta le a 2025-ös év harmadik hónapját. Ami azt jelenti, hogy bőven van még mit behozni. Még ha be is jön Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter áprilisra adott 4 százalékos prognózisa, akkor sem biztos, hogy újabb uniós tagállamot utasítunk magunk mögé a régióból, hiszen nagyon könnyen lehet, hogy közben például a szlovákok és a bolgárok is javítanak.

De Magyarország az immár az összes európai országot felölelő összehasonlításban is csak apró sikert könyvelhet el. Az kedvező, hogy februárhoz képest eggyel több államban lett magasabb az éves infláció márciusban – konkrétan Fehéroroszországban –, mint kis hazánkban. De ez is csak arra volt elég, hogy az adataikat felmérésünk zárásáig publikáló 43 ország rangsorában a 36. helyet foglaljuk el. Azaz mindössze hét államot előzünk meg, a már említett Lengyelország, Románia és Fehéroroszország mellett Moldovát, Oroszországot, Ukrajnát és Törökországot. Mit mondjunk, nem éppen veretes névsor.

Ami pedig az összképet illeti, az kedvező, hogy a 43 európai országból márciusban csak 13-ban lett magasabb az éves infláció az egy hónappal korábbinál. Ennél alacsonyabb számra utoljára tavaly szeptemberben volt példa.

A legnagyobb mértékben, egyaránt 1,2 százalékponttal Koszovóban és Ukrajnában gyorsult az infláció, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára némi meglepetésre a náluk jóval stabilabb gazdasággal rendelkező Litvánia került, igaz, feleakkora, 0,6 százalékpontos növekedéssel.

Hét ország – Bulgária, Csehország, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Liechtenstein, Svájc – márciusi éves fogyasztói árindexe a februári szinten stagnált, 23-é viszont csökkent. A legjobban, 2,3 százalékponttal Észak-Macedóniáé. Ha nem számítjuk az utánuk 0,95 százalékpontos mínusszal következő Törökországot – hiszen a hiperinflációját csak lassan mérséklő Erdoganék rátája még mindig 38 százalék feletti, márpedig magas bázisról könnyebb akár több százalékpontokat faragni –, akkor máris van egy újabb jó hírünk. Magyarország (és Észtország) -0,9 százalékpontja a második legnagyobb mértékű inflációlassulás, az még a svédek -0,8 százalékpontját is lepipálja.

Kis előrelépés
Kis előrelépés
Fotó: Depositphotos

Az európai összkép tehát biztató. Ám ne feledjük, március még a trumpi vámháború kirobbanása előtti utolsó békehónapnak tekinthető, s nem kizárt, ha nem is feltétlenül áprilisban, de az év hátralévő részében világszerte ismét erősödhet az inflációs nyomás.

Amely kezelésében azok az országok lesznek jobb pozícióban, amelyek jegybanki alapkamata viszonylag alacsonyabb, így nagyobb a mozgásterük az infláció egyik leghatásosabb ellenszerének számító monetáris szigorításra, azaz a kamatemelésre.

Fájdalom, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem tartozik e körbe, lévén, hogy az utóbbi évek gazdaságpolitikai hibái miatt viszonylag magasan, 6,5 százalékon ragadt a jegybanki alapkamat. Ennél magasabb irányadó rátát csak öt központi bank tart érvényben.

E téren egyébként nem történtek nagy elmozdulások a legutóbbi felmérésünk óta. Egy hónap alatt mindössze négy jegybank alapkamata változott. Háromé – a bolgáré, az izlandié és a svájcié – csökkent, egyé, a bosnyáké pedig nőtt.

Annak köszönhetően azonban, hogy az MNB alapkamat nem változott, az infláció viszont csökkent, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is sikerült Magyarországnak előrelépnie. Míg februárban még tizenöten előztek meg minket, addig márciusban már csak kilencen.

Más kérdés, hogy – amint azt nem győzzük minden egyes felmérésünk alkalmából sulykolni – a kormány és az MNB által figyelt visszatekintőnél a megtakarítók számára az előretekintő reálkamat, reálhozam a lényegesebb. Vagyis az a mutató, ami azt jelzi, hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett pénzek után járó kamatok, hozamok felvételéig mekkora lesz az infláció.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG