6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az árrésstop ellenére az infláció májusban csak tovább nőtt, így nem csoda, ha az európai összehasonlításban sem sikerült előrébb lépnünk, az unióban például továbbra is a miénk a 25. legmagasabb éves fogyasztóiár-index. De a jegybanki alapkamatok, valamint az úgynevezett visszatekintő reálkamatok összevetésében is ugyanott vagyunk, ahol egy hónappal korábban – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.

Keserű szájízzel olvasgathattuk a Központi Statisztikai Hivatal múlt szerdai közlését. Az éves infláció ugyanis májusban 0,2 százalékponttal magasabb lett az áprilisinál, 4,4 százalék.

Pedig a kormány korábbi kommunikációja alapján arra számítottunk, hogy folytatódik a két hónapja tartó negatív trend. Amely során a 2025. január-februárban még a két évvel korábbihoz hasonlóan ismét az Európai Unióban legmagasabb éves fogyasztóiár-indexünk áprilisban „már” két országénál is alacsonyabb lett: Észtországénál és Romániáénál.

Ám az Orbán-kabinet által belengetett pozitív trend megtört. Annak ellenére, hogy március 17-étől árrésstop vonatkozik az élelmiszerekre. Azt még korai lenni kijelenteni, hogy a piaci árakba való újabb hatósági beavatkozás ugyanúgy az ellenkezőjére fordulhat, mint a 2021 őszén az ugyancsak az élelmiszerekre, de akkor egyúttal az üzemanyagokra bevezetett árstop, amely következtében nemhogy csökkent, hanem nőtt az infláció – méghozzá a Magyar Nemzeti Bank előző vezetésének becslése szerint nem is kevéssel, durván 4 százalékponttal. Az azonban figyelmeztető, hogy független elemzők, szakértők szerint hosszabb távon az árrésstop ugyanúgy inkább árt, mint használ. Hiszen ha már rövid távon sincs hatása ennek az állami intézkedésnek, akkor mi lehet később?

Egyelőre csak az erőlködés látszik
Egyelőre csak az erőlködés látszik
Fotó: Depositphotos

Sovány vigasz a számunkra, hogy az inflációval nem csak nekünk gyűlt meg a bajunk. Erre utal, hogy a májusi adataikat cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozott 40 európai ország közül 17 múlt havi fogyasztóiár-indexe lett magasabb az egy hónappal korábbinál, miközben áprilisban 39-ből még csak 14-é – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.

A legjobban, 0,8 százalékponttal Ukrajna éves inflációja ugrott meg. Kevéssel maradt el tőle Észak-Macedónia (0,7 százalékpont), míg a képzeletbeli dobogón négyes holtverseny alakult ki az egyaránt 0,6 százalékpontos romlást kimutató Csehország, Fehéroroszország, Koszovó és Románia között.

Mi viszont még így is maradtunk az európai összehasonlításban ott, ahol voltunk egy hónapja: 27-ből a 25. helyen.

Az élen azonban helycsere történt: az egy hónappal korábban még éves szinten stagnáló, azaz 0 százalékos inflációval előrukkoló, egymással gazdasági uniót alkotó Svájc-Liechtenstein párost megelőzte Ciprus. Amelynek ugyanúgy már negatív lett az éves szintű fogyasztóiár-indexe, mint a svájci-liechtensteini duóé – hasonlóra mások nem voltak képesek.

A rangsor másik végét immár hosszú hónapok óta kibérelte a kiugróan magas inflációjával egyelőre sikertelenül küzdő Törökország – bár már az is eredménynek tekinthető, hogy rátája már nem 60 százalék feletti, hanem „csak” 35 százalékos lett májusban. Az Erdogan által irányított országot ugyanazok követik, amelyek áprilisban és még a sorrend is változatlan: Ukrajna, Oroszország, Moldova és Fehéroroszország, majd jön a már említett román-észt-magyar hármas.

A mértékek alapján amúgy a törökök vezetik az azon húsz államból álló listát, amelyek képesek voltak áprilisról májusra csökkenteni az éves szintű inflációjukat. Mivel ez a magas bázis miatt nem olyan nagy kunszt, értékesebbnek tekinthető az utánuk következő hármas inflációcsökkentése, vagyis Hollandia 0,8, Litvánia 0,7, Belgium 0,54 százalékpontos mínusza.

Az áprilisihoz képest most eggyel kevesebb, szám szerint három országban nem változott májusban az előző hónaphoz képest az éves fogyasztóiár-index: Észtországban, Finnországban és Franciaországban.

Ami pedig a szűkebb pátriánkat, azaz a volt szocialista közép- és kelet-európai EU-s országokat illeti:

  • Romániából 5,45
  • Szlovákiából 4,1
  • Lengyelországból 4,0
  • Bulgáriából 3,7
  • Horvátországból 3,5
  • Csehországból 2,4
  • Szlovéniából 1,8

százalékos éves inflációt jelentettek májusban.

Általánosságban akár bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt egy hónapban egyetlen jegybank sem emelt kamatot. Ez szokott lenni ugyanis az infláció elleni fő monetáris eszköz, így ha nem nyúltak ehhez, az azt is jelentheti, hogy nem számítanak az árszínvonal emelkedésére.

Tovább növelheti a pozitív várakozást, hogy ugyanakkor 26 országban is csökkent a jegybanki alapkamat. Igaz, ebből 22-ben – 20 EU-s tagállamban, valamint az „önkénteskedő” Koszovóban és Montenegróban – egyazon döntés eredményeként, lévén, hogy ennyiben hivatalos fizetőeszköz az euró, így ennyiben érvényesült az Európai Központi Bank 25 bázispontos monetáris lazítása.

Ezen kívül még négy országban csökkent a jegybanki alapkamat. A legnagyobb mértékben, egy százalékponttal Oroszországban, míg Dániában és Izlandon 0,25-0,25, az eurót 2026. január 1-jén bevezető Bulgáriában meg 0,17 százalékponttal.

Abban nincs változás, hogy továbbra is Svájcban és Liechtensteinben a legalacsonyabb a jegybanki alapkamat, 0,25-0,25 százalék, ezzel szemben Törökországban a legmagasabb, 46 százalék. Magyarország a maga 6,5 százalékos rátájával e rangsorban Romániával és Moldovával hármas holtversenyben a hatodik – ugyanúgy, mint egy hónappal korábban.

S az úgynevezett visszatekintő reálkamatok összevetésében – immár egyedüliként – elfoglalt hatodik pozíciónk sem változott, még ha a növekvő infláció és a változatlan alapkamat eredőjeként már csak 2,1 százalékponttal is „versenyeztünk”. Más kérdés, hogy a megtakarítók számára a visszatekintőnél lényegesebb az úgynevezett előretekintő reálkamat, vagyis az, hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett pénz felvételekor kapott kamat, hozam hogyan aránylik az addig eltelt inflációhoz.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG