Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője a napokban elismerte, hogy az infláció továbbra is jelentős „kihívást” jelent az ország gazdaságának. Utasította a kormányt, hogy dolgozzon a pénzromlás tempójának csökkentésén, de ízibe – adta hírül a Moscow Times. Ami azt illeti az orosz államfő ezúttal sem beszélt a levegőbe.
A fogyasztói árak Oroszországban átlagosan 9,5 százalékkal emelkedtek 2024-ben. A tempó 2025 februárjára felment 9,9 százalékra. Ez utóbbi adatot maga Putyin osztotta meg a nézőkkel a Mihail Misusztyin miniszterelnökkel folytatott találkozóján. Az egyeztetést a televízió nyilvánossága előtt tartották. Ezt a kormányfő úgy is megélhette, hogy az orosz nép előtt állították a szőnyeg szélére. „Ez egy kihívás a számunkra. Mindent meg kell tennünk, hogy kiegyensúlyozott pályára tereljük a gazdaságot, csökkentsük az inflációt” – mondta Oroszország első embere a lap szerint. „Megállapodtunk abban, hogy várom a kormány tervét arra vonatkozóan, milyen intézkedésekkel akarja előmozdítani a gazdaság strukturális változásait.”
Miután az elmúlt két évben hadigazdaságra álltak át, valóban érdekesnek ígérkezik, milyen gazdaságszerkezeti változásokat lehet eközben végrehajtani. Misusztyin azzal próbálta mentegetni kormányának bizonyítványát, hogy másról beszélt. Nevezetesen elmondta főnökének, hogy a GDP 4,1 százalékkal nőtt 2024-ben, azaz lényegében tartani tudta a 2023-as tempót.
Sötéten látja az inflációs jövőt a moszkvai jegybank
A kormány 2025-re 3,6 százalékos gazdasági növekedéssel számol. A miniszterelnök hogy, hogy nem egyetértett Putyin helyzetértékelésével. „Teljesen világos, hogy a legnagyobb kihívás az infláció” – mondta elismételve főnöke szavait.
Fotó: Depositphotos
Az orosz nemzeti bank február első napjaiban arról kommunikált, hogy „nem látszanak fenntartható jelei az áremelkedések lassulásának”. Annak ellenére ez a helyzet, hogy a bank alapkamata hónapok óta 21 százalékon áll. A jegybank szakértői részben a nyugati szankciókat, részben a rubel leértékelődését, részben a gyenge mezőgazdasági termést teszik felelőssé a pénzromlás magas üteméért. Emellett a felpörgetett hadi kiadások miatt megugrott keresletben keresendő az első számú közellenséggé előlépett magas infláció oka. Ezzel az igénnyel nem tud lépést tartani a kínálati oldal, azaz az orosz gazdaság termelési és szolgáltatási képessége.
A moszkvai jegybank meglehetősen tág hátárok között adta meg 2025. végi előrejelzését. E szerint az év végén 5,2 és 8,6 százalék között alakulhat az infláció Oroszországban. A bank következő kamatdöntő ülése február 14-én lesz. Az előző decemberben volt. A szakértők kamatemelést vártak, ám ez elmaradt, ami azt sejteti, hogy a központi bank döntéshozói kaptak egy telefont a Kremlből.