Vlagyimir Putyin és Recep Tayyip Erdogan. Illusztráció. |
Török küldöttség utazik ma Moszkvába a szíriai Idlíb tartományban kialakult helyzet megvitatására. Az orosz média katonai forrásokra hivatkozva múlt szombaton azzal vádolta Törökországot, hogy fegyverekkel és harci járművekkel látja el a szövetséges szíriai arab milíciákat az idlíbi feszültségmentesítési övezetben, emellett növeli ott tartózkodó csapatai létszámát. Ezen híradások szerint Ankara több mint 70 harckocsit, mintegy 200 páncélozott járművet és 80 nehéztüzérségi eszközt állomásoztat a térségben.
Elfogy a Kreml türelme
A szíriai Aszad-rezsimet támogató Kreml türelme a végéhez közeledik Ankara műveletei kapcsán, pláne, hogy az elmúlt napokban két szír harci helikoptert is lelőtt a török hadsereg. Vállalnia kell a török védelmi minisztériumnak a felelősséget azért, hogy nem helytálló tájékoztatást nyújt az ankarai vezetésnek az Idlíb tartományban kialakult helyzetről - közölte pénteken a szíriai szemben álló felek összebékítéséért felelős orosz központ. A parancsnokság szerint nem felelnek meg a valóságnak a szíriai kormányerők veszteségére vonatkozó török állítások, egyebek között az sem, hogy az elmúlt nap leforgása alatt a damaszkuszi rendszer 63 katonáját ölték meg. Valótlannak nevezte a közlemény azt az állítást is, hogy a szíriai erők tűz alá vették a török csapatokat.
De nemcsak az orosz védelmi minisztérium, hanem a külügyminisztérium is éles üzeneteket küld Ankara címére. A múlt héten a külügyi szóvivő azzal vádolta a török felet, hogy az nem teljesíti a 2018. szeptemberében kialkudott Szocsi Emlékeztető főbb pontjait, amelyet egyébként Irán is aláírt. Az sem segíti a Moszkva és Ankara között kapcsolatokat ezekben a napokban, hogy az Ankarába rendelt orosz nagykövet, Alekszej Jerkov sorozatosan halálos fenyegetéseket kap ismeretlenektől a Kreml szíriai katonai kampány kapcsán. Ezeket az incidenseket Moszkva nem veszi félvállról, hiszen Jerkov elődjét 2016. decemberében egy szolgálaton kívüli török rendőr lelőtte.
Erdogan joggal aggódik amiatt, hogy a harcok miatt mintegy 800 ezer civil fogta menekülőre Idlib tartományból és tart a török határ felé. Damaszkusz és Moszkva szerint viszont a harcokra igenis szükség van, hiszen Ankara terroristákat vett védelme alá a tartományban.
Trump pozicionálja magát
Washington pontosan érzékeli a Moszkva és Ankara között kialakult katonai- és politikai feszültséget és a vitában Törökország oldalára állt. Múlt szombaton Trump és Erdogan telefonbeszélgetést folytatott, amely során elítélték a szír kormányerők behatolását Idlíb-be és megegyeztek az amerikai-török kereskedelmi tárgyalások folytatásáról. A térségbe rendelt amerikai különmegbízott, James Jeffrey a múlt héten szintén kifejezte Washington támogatását „NATO szövetségesünk, Törökország” irányába.
Trump öröme a Putyin és Erdogan közötti veszekedés kapcsán azonban nem felhőtlen. Erdogan múlt szombaton megismételte leghatározottabb elutasítását Trump izraeli „béketerve” kapcsán. A török elnök kijelentette pakisztáni látogatása után, hogy „ez az úgynevezett béketerv veszélyezteti a regionális békét” és Ankara soha nem fogja megengedni a palesztin állam- és nép elleni „agressziót, annektálást és rombolást”.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)