Putyin azt javasolja, beszéljenek inkább Lukasenkával
A két vezető politikus megvitatta a fehérorosz-lengyel határon kialakult migránsválságot és az ukrajnai konfliktust is. Oroszország, amely támogatja Fehéroroszországot a lengyel határ migránsválságában, azt szorgalmazza, hogy az Európai Unió közvetlenül tárgyaljon a rendezésről Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kormányával. Ezt az álláspontot hangsúlyozta Vlagyimir Putyin a szerdai telefonbeszélgetésben is.
Az orosz elnöki hivatal tájékoztatása szerint az orosz elnök nehezményezte, hogy a lengyel határőrök vízágyúkat, könnygázt és villanógránátokat vetettek be a Fehéroroszországgal közös határ illegális átlépését megkísérlő migránsok ellen. Mint mondta, bízik benne, hogy Michel meg tudja győzni Varsót, "állítsa le a migránsok elleni erőszakot, és kerülje el a helyzet eszkalációjára alkalmas lépéseket".
Az Európai Unió Aljakszandr Lukasenka fehérorosz vezetőt tette felelőssé az EU keleti határán kialakult válságért, ahol mintegy hétezer, többnyire iraki kurd bevándorló tartózkodott a lengyel határ közelében sátrakban, abban a reményben, hogy uniós területre léphet. Az EU szerint Lukasenka szándékosan idézte elő a helyzetet, válaszul a Fehéroroszország ellen bevezetett szankciókra.
A témáról nemrég Bendarjevskiy Anton belarusz származású, Magyarországon élő szakértőt kérdeztük:
Katonai feszültség alakult ki a NATO és Oroszország között
Putyin a közlemény szerint aggodalmát fejezte ki a "kelet-ukrajnai feszültséget szító ukrán provokációk" miatt.
Az elmúlt hetekben az Egyesült Államok, a NATO és az Európai Unió ismételten aggodalmát hangoztatta az Ukrajna körüli orosz csapatmozgások miatt, esetleges inváziótól tartva, amelyet Oroszország határozott cáfol. Moszkva a nyugati országokat vádolja azzal, hogy fenyegető hadgyakorlatokat hajtanak végre a határainál, egyebek mellett stratégiai bombázókkal, és a Kijevnek történő fegyverszállítással súlyosbítják a helyzetet.
Oroszország rendszeresen bírálja NATO-csapatok vezénylését határai közelébe, és az olyan országok NATO-csatlakozási törekvéseit - köztük Ukrajnáét és Georgiáét -, amelyeket a befolyási övezetébe tartozónak tekint.
Kelet-Ukrajnában 2014 óta tart az oroszbarát szakadárok elleni konfliktus, amely röviddel a dél-ukrajnai Krím félsziget Oroszország általi annektálása után tört ki, és azóta csaknem 13 ezer emberéletet követelt.
Videókommentár: Putyin nevet a markába, Berlin megosztott
A belarusz és a lengyel politikai vezetők szorgalmasan sütögették az elmúlt napokban saját belpolitikai pecsenyéjüket a határválság kapcsán. De hogyan és miért csúszik át ez a krízis egyre inkább ukrán energiaválsággá? Külpolitikai szakértőnk, Káncz Csaba beszélt nemrég a háttérről: