A litván parlament november 9-én rendkívüli helyzetet hirdetett a belarusz határa mentén. Az egy hónapig tartó rendkívüli állapot felhatalmazza a határőröket, hogy „mentális kényszerítést” és „arányos fizikai erőszakot” alkalmazva akadályozzák meg a migránsok belépését Litvániába.
Európa békéje a tét
Lengyelország szintén rendkívüli állapotot vezetett be keleti határán, a katonák és határőrök számát pedig 20 ezer főre duzzasztotta fel. A törvényhozás tagjai ezzel párhuzamosan 407 millió dollárt hagytak jóvá arra, hogy egy fal épüljön a keleti határon.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kedd reggel meglátogatta a belarusz határt és leszögezte:
a teljes EU stabilitása és biztonsága forog kockán. A Lukasenka-rezsim hibrid támadása mindannyiunk ellen irányul. Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni és NATO-, valamint EU-partnereinkkel megvédjük a békét Európában.
A belarusz védelmi minisztérium eközben bekérette a lengyel katonai attasét, mivel szerinte „a lengyel fél alaptalan és törvénytelen vádaskodásokat terjeszt” a belarusz hadsereg ellen a határon. Szintén aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a lengyel fél nem értesítette Minszket előzetesen, illetve nem hívta meg a belarusz megfigyelőket, amikor Varsó több mint 6 ezer főre növelte a csapatok számát a határon.
Nő az EU-s nyomás
Az EU hétfőn bejelentette, hogy több, mint egy tucat országra gyakorol nyomást annak érdekében, hogy ne engedjenek járatokat üzemeltetni Minszk irányába. Ezen országok között van Irak, Jordánia, Kazahsztán, Libanon, Pakisztán, Tádzsikisztán, Törökország és Grúzia. Brüsszelnek az elmúlt órákban sikerült elérnie, hogy Irak leállította járatait Belarusz irányába.
A „Globally 24” híroldal beszámolója szerint a Turkish Airlinest és a FlyDubait kitilthatják az EU légteréből a migránsokat szállító járatai miatt. Ez vonatkozik a belarusz állami légitársaságra, a Belaviára is, azon kívül utazási irodákra, charter gépeket üzemeltető társaságokra, valamint a migránsok csempészetében részt vett szervezetekre és személyekre is.
Berlin meghasadt
Németországban eközben megosztottságot idézett elő a válság.
Össze kell fogni, és segíteni kell Lengyelországot az európai uniós külső határ biztosításában, mert Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök emberek sorsát használja fel a közösség szétzilálására
– mondta Horst Seehofer ügyvivő német belügyminiszter egy keddi interjúban a lengyel–belarusz határ térségében zajló folyamatokról.
Az új kormánykoalíció főtárgyalói viszont kemény kritikát gyakoroltak. Katrin Göhring-Eckardt, a Zöldek frakciószóvivője szerint elfogadhatatlan a migránsok emberi jogaikat semmibe vevő visszatoloncolása. Lars Castelucci, az SPD migrációs szakértője pedig kifejtette, hogy az európai külső határokon az alapjogok közé tartozik a menedékjog iránti kérelem lehetősége.
Lavrov szerint a Nyugat a felelős
A Nyugatot terheli a felelősség a lengyel–belarusz határon kialakult migrációs válságért – jelentette ki kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában.
A fő felelősség természetesen azokat terheli a migrációs válságban, akik előidézték – mondta Lavrov sajtótájékoztatóján.
A nyugati államok – beleértve a NATO- és európai uniós tagországokat – éveken át próbálták a Közel-Keleten és Észak-Afrikában ráerőltetni életmódjukat az emberekre, miközben Oroszország ismételten arra figyelmeztetett, hogy a Nyugat káoszt okoz az olyan országokban, mint például Afganisztán és Irak,
jelentette ki a miniszter.
Lavrov emlékeztetett arra: amikor Törökországból jöttek a menedékkérők, akkor az EU forrásokkal segítette Ankarát, hogy török területen maradjanak. Miért ne lehetne ezt Fehéroroszország esetében is megtenni? – kérdezte.
A migránsok nem akarnak sem Törökországban, sem Belaruszban maradni, hanem az EU-ba akarnak menni, amely – mint fogalmazott – hosszú éveken át népszerűsítette és reklámozta életmódját. Az orosz diplomácia vezetője egyetlen szóval sem hibáztatta Lukasenkát.
Az Európai Unióban működő maffiaszervezetek intézik a migránsok szállítását – állította szintén kedden a belarusz elnök, akit a Nyugat azzal vádol, hogy az ő rendszere szervezi a Belaruszból a szomszédos uniós tagállamokba irányuló menekültáradatot, megtorlásul az Európai Unió által az országa ellen elrendelt szankciókra. Aljakszandr Lukasenka a Nemzetvédelem című orosz újság főszerkesztőjének adott interjúban kijelentette, hogy
ezt a tranzitot emberek biztosítják. Repülővel szállítják ide őket, majd viszik a határra, ahol az övéik – lengyelek, németek, ukránok – veszik át őket. És mindezt pénzért.
Az embereket a határon átdobó csempészek szerinte németek, és mindenekelőtt lengyelek, ukránok és litvánok.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)