Michael Fallon a legnagyobb példányszámú brit tömeglap, a The Sun szombati kiadásának adott interjúban kijelentette: a brit védelmi tárca hírszerzési adatai arra vallanak, hogy húsz orosz légitámadásból egy éri az Iszlám Állam szíriai alakulatait.
Bassár legjobb barátja
Fallon szerint a minisztériumnak bizonyítékai vannak arra is, hogy az orosz légierő vezérlés nélküli robbanóeszközöket dob civilek lakta területekre, valamint a Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen harcoló, a nyugati koalíció által támogatott Szabad Szíriai Hadsereg egységeire.
A brit védelmi miniszter szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök mindezzel Aszad rendszerét karolja fel, és "állandósítja a szenvedést" Szíriában. Hozzátette: Oroszország "meglepetésszerű" szíriai fellépése nyomán jóval nehezebbé vált a szíriai repüléstilalmi övezetek, illetve a menekültek számára kialakítandó biztonsági zónák nyugati terveinek megvalósítása.
Túljárt az eszükön?
Fallon részletek nélkül elmondta: négyszemközti tárgyalásokat tartott a jordániai uralkodóval egy dél-szíriai repüléstilalmi övezet kialakításáról. Kijelentette: nem fogadja el azokat a véleményeket, amelyek szerint Putyin a szíriai katonai fellépéssel "kijátszotta" a nyugati szövetségeseket, bár az igaz, hogy az orosz elnök "megbonyolította" a helyzetet.
A brit védelmi miniszter szerint az orosz katonai beavatkozás nem fogja megakadályozni, hogy a brit királyi légierő (RAF) kiterjessze műveleteit az Iszlám Állam ellenőrzése alatt álló szíriai térségekre.
"Nem hagyhatjuk az francia, az ausztrál és az amerikai légierőre a brit utcák biztonságának garantálását" - fogalmazott Fallon. Nagy-Britannia jelenleg nem vesz részt az Iszlám Állam elleni szíriai légi hadműveletekben, mivel a londoni parlament csak a terrorcsoport iraki állásai elleni támadásokra adott felhatalmazást. A konzervatív párti brit kormány ezekben a hetekben igyekszik széles parlamenti támogatást szerezni ahhoz, hogy az RAF kiterjeszthesse bevetéseit az Iszlám Állam ellenőrizte szíriai területekre is.