Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszélése. Forrás: MTI |
Szijjártó Péter elmondta, hogy Orbán februári moszkvai látogatásán állapodtak meg arról, hogy az ott kötött megállapodások utánkövetésének egyik fő állomásaként Szergej Lavrov tavasszal eljön Budapestre, ezért kerül sor most az orosz miniszter hivatalos látogatására.
Szenvedjük az embargót
A kétoldalú gazdasági együttműködésről tárgyalva arról lesz szó, hogy az EU által életbe léptetett szankciók és az arra válaszként adott orosz lépések jelentősen visszavetették a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokat és kereskedelmi forgalmat.
Ugyanakkor vannak olyan területek, amelyeket a szankciók nem érintenek, így azok erősítésével le lehet lassítani, illetve meg lehet állítani a csökkenést – mondta Szijjártó. Hozzátette: ezek elsősorban Oroszországban végrehajtandó magyar gépipari és élelmiszeripari beruházásokat jelentenek.
A külügyminiszter arról is beszélt, hogy orosz kollégájával tárgyalni fognak az EU és Oroszország együttműködésének jövőjéről. Szijjártó szerint nemcsak Oroszországnak és Magyarországnak, hanem az egész uniónak az az érdeke, hogy Oroszország és az EU együttműködése javuljon.
A szerdai egyeztetésen szó lesz azokról a nemzetközi folyamatokról is, amelyekben Oroszországnak nagy szerepe van, egyúttal Európára és azon belül Magyarországra jelentős hatást gyakorolnak.
Ilyen a szíriai válság, amelynek a megoldása csak transzatlanti-orosz együttműködés alapján képzelhető el .
Ugyancsak téma lesz az ENSZ-főtitkárválasztás. A kelet-európai országcsoport - amelyben Magyarország is található - az egyetlen, amely még nem adott főtitkárt a világszervezetnek.
Ez az álláspontunk Ukrajnával kapcsolatban
Szijjártó Péter úgy értékelte, minden regionális kérdés napirenden lesz a szerdai megbeszélésen, és mivel az európai-orosz együttműködés jövője szempontjából az ukrajnai kérdés nem megkerülhető, az is szóba kerül majd.
Magyarország a minszki megállapodások végrehajtását tekinti a kulcskérdésnek, és minden, a konfliktusban érintett felet arra ösztönöz, hogy azokat maradéktalanul teljesítse, mert akkor a szomszédságunkban megszűnik a háború, és az európai-orosz együttműködés is könnyebbé válhat – derül ki Szijjártó szavaiból.