3p
Bár Kínával, az EU-val és az USA-val összevetve Moszkva nem komoly gazdasági tényező, a növekvő számú orosz energetikai- és fegyverügyletek tovább bonyolítják Afrika geopolitikai tájképét. Akárcsak hazánk esetében, a Kreml egyre aktívabban támaszkodik a kontinensen a Szovjetunióban végzett káderek hálózatára. Káncz Csaba jegyzete.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a szibériai tajgán (Fotó: MTI/EPA/Alekszej Druzsinyin)

Holnap kezdődik Szocsiban a kétnapos Oroszország-Afrika csúcstalálkozó, amelyre 43 afrikai vezetőt és mintegy 3 ezer üzletembert várnak. Az esemény harmonikusan illeszkedik a Kreml azon erőfeszítésébe, hogy növelje politikai-, gazdasági- és biztonsági befolyását a kontinensen.

A hidegháború alatt Moszkva több afrikai ország felszabadítási mozgalmát segítette, és aztán Putyin második elnöki ciklusa alatt egy újabb, dinamikus fejezet kezdődött. Bár Kínával, az EU-val és az USA-val összevetve Moszkva nem komoly gazdasági tényező, a növekvő számú orosz energetikai- és fegyverügyletek tovább bonyolítják a kontinens geopolitikai tájképét.

Egyiptom az ugródeszka

Az orosz-afrikai kereskedelem volumene tavaly csupán 20 milliárd dollárt ért el, miközben Kína 200, az EU pedig 300 milliárd euró értékben kereskedett a fekete kontinenssel. Olyan orosz energetikai óriások, mint a Gazprom, a Lukoil, a Rostec és a Rosatom már jelen vannak több afrikai országban, így Angolában, Nigériában és Ugandában. Valóban, a kontinens uránium készletei stabilan Moszkva érdeklődésének homlokterében vannak.

Oroszország építheti Egyiptom első atomerőművét 29 milliárd dollárért, miközben a két ország között törvényhozói szinten is erősödnek a kapcsolatok. A Rosatom egyezményeket kötött Ugandával, Ruandával, Ghánával és a Dél-Afrikai Köztársasággal is, de ezek az egyezmények számos szakértő kritikáját váltották ki, főként a technológiai megoldás tekintetében.

Káncz Csaba

Az újjáélesztett szovjet hálózat

A Kreml a kontinens első számú fegyverszállítója, 2017-ben mintegy 39 százalékát ellenőrizte a piacnak, jócskán megelőzve Kínát (17 százalék) és az USA-t (11 százalék). Az orosz mélyállam és az ahhoz kötődő magánhadseregek segítették az elmúlt időszakban a Közép-Afrikai Köztársaság, Szudán, Madagaszkár és Mozambik vezetőit. A mostani csúcstalálkozó hozzásegítheti Moszkvát, hogy az ENSZ BT tagjaként szervezettebben támogassa az 54 afrikai ország érdekeinek megjelenítését, cserébe pedig ez az országcsoport támogathatja Moszkvát az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben.

Akárcsak hazánk esetében, a Kreml egyre aktívabban támaszkodik a Szovjetunióban végzett káderek hálózatára. Így van ez az angolai elnök, João Lourenço esetében is, aki 1978 és 1982 között végzett Moszkvában.

Az elnök idén áprilisban látogatott Moszkvába, ahol régi barátként fogadták és az orosz vezetéssel megállapodott az angolai gyémántbányászat, valamint az olaj- és gáztermelés közös továbbfejlesztéséről. Moszkva egy több milliárd dolláros csomag részeként idén hat Su-30K típusú vadászgépet szállított le Angolának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG