3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár Kínával, az EU-val és az USA-val összevetve Moszkva nem komoly gazdasági tényező, a növekvő számú orosz energetikai- és fegyverügyletek tovább bonyolítják Afrika geopolitikai tájképét. Akárcsak hazánk esetében, a Kreml egyre aktívabban támaszkodik a kontinensen a Szovjetunióban végzett káderek hálózatára. Káncz Csaba jegyzete.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a szibériai tajgán (Fotó: MTI/EPA/Alekszej Druzsinyin)

Holnap kezdődik Szocsiban a kétnapos Oroszország-Afrika csúcstalálkozó, amelyre 43 afrikai vezetőt és mintegy 3 ezer üzletembert várnak. Az esemény harmonikusan illeszkedik a Kreml azon erőfeszítésébe, hogy növelje politikai-, gazdasági- és biztonsági befolyását a kontinensen.

A hidegháború alatt Moszkva több afrikai ország felszabadítási mozgalmát segítette, és aztán Putyin második elnöki ciklusa alatt egy újabb, dinamikus fejezet kezdődött. Bár Kínával, az EU-val és az USA-val összevetve Moszkva nem komoly gazdasági tényező, a növekvő számú orosz energetikai- és fegyverügyletek tovább bonyolítják a kontinens geopolitikai tájképét.

Egyiptom az ugródeszka

Az orosz-afrikai kereskedelem volumene tavaly csupán 20 milliárd dollárt ért el, miközben Kína 200, az EU pedig 300 milliárd euró értékben kereskedett a fekete kontinenssel. Olyan orosz energetikai óriások, mint a Gazprom, a Lukoil, a Rostec és a Rosatom már jelen vannak több afrikai országban, így Angolában, Nigériában és Ugandában. Valóban, a kontinens uránium készletei stabilan Moszkva érdeklődésének homlokterében vannak.

Oroszország építheti Egyiptom első atomerőművét 29 milliárd dollárért, miközben a két ország között törvényhozói szinten is erősödnek a kapcsolatok. A Rosatom egyezményeket kötött Ugandával, Ruandával, Ghánával és a Dél-Afrikai Köztársasággal is, de ezek az egyezmények számos szakértő kritikáját váltották ki, főként a technológiai megoldás tekintetében.

Káncz Csaba

Az újjáélesztett szovjet hálózat

A Kreml a kontinens első számú fegyverszállítója, 2017-ben mintegy 39 százalékát ellenőrizte a piacnak, jócskán megelőzve Kínát (17 százalék) és az USA-t (11 százalék). Az orosz mélyállam és az ahhoz kötődő magánhadseregek segítették az elmúlt időszakban a Közép-Afrikai Köztársaság, Szudán, Madagaszkár és Mozambik vezetőit. A mostani csúcstalálkozó hozzásegítheti Moszkvát, hogy az ENSZ BT tagjaként szervezettebben támogassa az 54 afrikai ország érdekeinek megjelenítését, cserébe pedig ez az országcsoport támogathatja Moszkvát az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben.

Akárcsak hazánk esetében, a Kreml egyre aktívabban támaszkodik a Szovjetunióban végzett káderek hálózatára. Így van ez az angolai elnök, João Lourenço esetében is, aki 1978 és 1982 között végzett Moszkvában.

Az elnök idén áprilisban látogatott Moszkvába, ahol régi barátként fogadták és az orosz vezetéssel megállapodott az angolai gyémántbányászat, valamint az olaj- és gáztermelés közös továbbfejlesztéséről. Moszkva egy több milliárd dolláros csomag részeként idén hat Su-30K típusú vadászgépet szállított le Angolának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG