7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miközben az orosz hadsereg hosszú hónapok óta védekezésre állt át Ukrajnában, a háború így is elképesztő összegeket emészt fel. Ennek biztosítása egyre nehezebb feladat, és a kárát a lakosság mellett a vállalati szektor is megérzi.

2023 elején úgy tűnt, hogy az orosz kormány számára már-már megoldhatatlan feladatot jelent a háború finanszírozása. Januárban és februárban a növekvő kiadásokhoz ugyanis zuhanó bevételek párosultak, ami erősen megborította az orosz költségvetés helyzetét. Márciustól azonban sikerült némileg konszolidálni a bevételeket, amelyben az export növelése mellett szerepet játszott az is, hogy a rubel komolyabb gyengülést szenvedett el.

Az év elején a rubel árfolyama a dollárhoz viszonyítva a 70-es szint alatt is járt, április elején viszont átlépte a 80 dolláros szintet és azóta is folyamatosan esik, az utóbbi egy hónapban 100 körül mozog a keresztárfolyam. Mindez tehát azt jelenti, hogy a januárban kapott minden 100 rubel exportbevétel mára 140 rubelt jelent.

Nem kifogyhatatlanok az orosz erőforrások

Ezzel szemben a kiadásokat sikerült az áprilisi rekordszint után némileg visszafogni, aminek a szakértők szerint egyértelműen a lakosság a kárvallottja. Direkt vagy indirekt módon ugyanis jelentős részben tőlük vonja el a forrásokat az orosz állam, annak érdekében, hogy finanszírozni tudja az ukrajnai háborút. Mindenesetre az orosz pénzügyminiszter úgy látja, hogy a költségvetés helyzete stabil, az augusztusi adatok után megerősítette, hogy tudják tartani az idei évre tervezett hiányt. Az első nyolc hónapban Oroszország költségvetési hiánya 2361 milliárd rubelt (23,6 milliárd dollárt) tett ki. Amennyiben valami miatt mégsem tudnák tartani a terveket, a költségvetési szabályok szerint Oroszország devizát adhat el a Nemzeti Vagyonalapjából (NWF), így tudják például az olaj- és gázexportnál jelentkező bevételkiesést pótolni. Ezt egyébként azért is tehetik meg, mert 2022-ben az egekbe szökő gázáraknak köszönhetően növelni tudták az NWF-nél lévő tartalékokat.

Árnyalja az orosz államháztartás viszonylag jó állapotáról festett képet az a tény, hogy az államadósság jelentősen nőtt. A Bloomberg által közzétett adatok szerint csak az első félévben 2200 milliárd rubellel hízott az adósság, miközben az éves terv 2500 milliárd volt. Ráadásul 2022. július 1-jéhez képest az elmúlt egy év alatt 27,5 százalékkal ugrott meg az államadósság. A felvett hitelek összege valamivel több mint 25 ezer milliárd rubel volt, ami a (2023-as) GDP 16,7 százaléka. (A növekedés azért volt jóval kisebb, mert közben törlesztettek is.) Ekkora hitelfelvételre azért volt szükség, mert az egy évvel korábbiakhoz képest a bevételek 11 százalékkal visszaestek, míg a kiadások 17 százalékkal növekedtek.

A háború finanszírozása gondot okozhat Putyinnak. Fotó: Depositphotos
A háború finanszírozása gondot okozhat Putyinnak. Fotó: Depositphotos

A lakosság lesz a költségvetés nagy vesztese

A hadiipar felpörgetésének köszönhetően ugyan a GDP várhatóan idén nem esik vissza, ám a lakossági fogyasztás 2023-ban is érezhetően csökkenni fog az eddig ismertté vált adatok alapján. Ugyanakkor a szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy az orosz gazdaság teljesítőképessége erősen korlátozott, amiben az alacsony technológiai fejlettség mellett a szankciók hatása is érződik, ezek révén ugyanis számos technológiától zárták el a nyugati államok Moszkvát. A hosszú évtizedek alatt felhalmozott készleteket ugyan fel tudják használni, ám hiányzik az ország újratermelési képessége. Nem véletlen, hogy olyan, sokak által latorállamoknak tartott országokhoz fordult Putyin hadianyag-ellátásban segítségért, mint Irán vagy Észak-Korea. Elmondható tehát, hogy a háború ugyan az orosz lakosság fizikai létét nem veszélyezteti, az életszínvonalukat aláaknázta.

Ráadásul a jövő évben a Kreml még több erőforrást fordítana a háború finanszírozására, így még inkább hadigazdaság ölt majd testet, ahol a sereg igényei minden esetben prioritást élveznek a lakosságéival szemben. Ez pedig értelemszerűen azzal jár, hogy az átlagorosz helyzete tovább fog romlani.

Az orosz kormány ugyanis a napokban azt közölte, hogy jövőre elképesztő, 10 800 milliárd rubel (108 milliárd dollár) összeget kíván védelmi célokra költeni, ami háromszorosa a 2021-ben, az invázió előtti utolsó évben előirányzott összegnek, és 70 százalékkal több, mint az idei évre tervezett összeg.

Visszaköszönnek az unortodox megoldások

Ennek az összegnek az összeszedése érdekében a kabinet nagyobb mértékben támaszkodik az egyszeri adókból és illetékekből származó úgymond nem szokványos bevételekre, beleértve az "önkéntes adományokat", amelyeket a nyugati vállalkozásoknak kell befizetniük, amikor elhagyják Oroszországot. A múlt héten közölt számokat kommentálva a pénzügyminiszter azt mondta, hogy a védelmi költségvetés "lehetővé teszi számunkra, hogy teljes mértékben támogassuk a különleges katonai művelet feladatait". A katonai kiadások növelése szerinte "elengedhetetlen a fő célunk eléréséhez: hogy biztosítsuk a győzelmet".

Fontos adat, hogy a védelmi kiadások brutális növelése miatt a „jelenlegi” Oroszországban még soha nem tapasztalt dolog várható jövőre. Az utóbbi 30 évben ugyanis még nem fordult elő, hogy a katonai kiadásokra nagyobb összeget különítsenek el a költségvetésben, mint a szociális és jóléti tételekre.

Nem véletlen, hogy Konsztantyin Szonyin közgazdász, a Chicagói Egyetem professzora a költségvetési tervezetet kommentálva a Financial Timesnak azt mondta: "Putyinnak két prioritása van: a háború és a hatalom. Ezért a költségvetési folyamat most úgy működik, hogy a döntéshozók először gondoskodnak arról, hogy a junta megkapja, amire a háborúhoz szüksége van, és csak a maradékot fordítják más célokra. És ehhez folyamatosan új forrásokat keresnek, hogy összekaparják a pénzt".

Kockázatok és mellékhatások

A 2024-re vonatkozó finanszírozási tervek részeként a rendhagyó költségvetési bevételek 2520 milliárd rubelre ugranak, ami az eddigi legmagasabb szint. Ezzel szemben idén az ilyen bevételek mindössze 745 milliárd rubelt tettek ki. A jövő évi egyszeri bevételek egyik fontos pillére az orosz vállalatokra kivetett 800 milliárd rubel értékű szociális hozzájárulás, amelyet a cégeknek 2022-ben kellett volna befizetniük, de ezt 2024-re halasztották. De javítja majd a költségvetés egyenlegét, hogy emelik az energiatermelők adóját, számos támogatást visszavágnak, miközben a lakossági rezsidíjak is nőni fognak. A nagyobb nyereséget elérő vállalatokat sújtó extraadó ötlete nemcsak a magyar kormány számára evidencia, hanem Vlagyimir Putyin csapata is alkalmazza. Van egy másik, nekünk magyaroknak régóta ismert módszer, amit bevetnek, ez pedig a dohány- és alkoholtermékek jövedéki adójának drasztikus emelése.

A jól hangzó tervek ellenére a független szakértők szkeptikusak, a tamáskodók szerint sem a kiadási, sem a bevételi oldal nem megalapozott. A Financial Timesnak Sofya Donets azt mondta, hogy 1000 milliárd rubelnyi bevétel kapcsán komoly kérdőjelek láthatóak. Korántsem biztos, hogy ezek be fognak folyni, illetve ezek hiányában újabb adókat vet ki a Kreml vagy megpróbálják a kiadási oldalt megvágni. Utóbbi azért nehéz, mert számos terület szembesült már forráselvonással, így sokszor nincs honnan további összegeket elvenni. Eközben viszont Oroszország háborús kiadásai túlmutatnak azon, amit a költségvetés bontásában a védelemre különítettek el, tehát erre a területre jövőre is óriási összegeket kell az országnak fordítania.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG