5p

A háború költségei hatalmas érvágást jelentenek az orosz gazdaság számára, Moszkvának egyre komolyabb finanszírozási problémái vannak. Hogy a zuhanó bevételek mellett fedezni tudják a háborút, bele kellett nyúlni a Nemzeti Vagyonalapba.

A magyar propaganda ugyan folyamatosan azt sulykolja, hogy a szankciók csak Európának okoznak problémát, a tények viszont egészen mást mutatnak. Az oroszok tavalyi döntése, hogy elzárták az európai gázcsapokat, totális öngólnak bizonyult. A gázfegyver bevetésével ugyanis nem sikerült térdre kényszeríteni az Európai Uniót, a nyugati országok magasabb árakon, de az orosz energiahordozók nélkül is letudták a téli időszakot. Eközben viszont a drasztikusan visszaeső orosz export, továbbá a gáz és az olaj árának jelentős csökkenése óriási érvágást jelent Putyinéknak. Ennek jelei már tavaly ősszel jelentkeztek, előbb a költségvetési többlet elolvadásával, amit az utóbbi hónapokban már komoly hiányba fordult át.

Ez a tendencia februárban is folytatódott, a hétfőn közzétett adatok szerint Oroszország szövetségi költségvetési hiánya 2580 milliárd rubelre (34,19 milliárd dollár) nőtt az év első két hónapjában. A brutális hiány hátterében két tényező áll, egyrészt Moszkva jelentősen növelte (katonai) kiadásait, miközben a bevételek látványosan csökkentek a visszaeső olaj- és gázbevételek miatt - közölte a pénzügyminisztérium hétfőn.

A szakértők véleménye megoszlik, hogy Oroszország gazdasága mennyire bizonyult ellenállónak az ukrán invázió miatt tavaly bevezetett nyugati szankciókkal szemben. A GDP ugyan a hivatalos statisztikák szerint a vártnál kisebb mértékben esett vissza, de ez elsősorban annak köszönhető, hogy a gazdaságot elkezdték átállítani a hadsereg kiszolgálására, így a polgári lakosság ellátása háttérbe szorult, és érezhetően csökkent az életszínvonal is. Abban többé-kevésbé konszenzus van, hogy a konfliktus előtti jóléti szintre való visszatérésre belátható időn belül esély sincs, mivel a kormányzati kiadások egyre nagyobb részét fordítják a hadseregre. De ahogy jeleztük, nem csak a kiadások miatt van gond, hiszen az olajtermékekre bevezetett árkorlátok leszorítják Moszkva kulcsfontosságú exportbevételeit.

A pénzügyminisztérium előzetes adatai szerint az olaj- és gázbevételek 46,4 százalékkal, 947 milliárd rubellel voltak alacsonyabbak január-februárban, mint a tavalyi év azonos időszakában, az első két hónap összesített költségvetési bevételei pedig 24,8 százalékkal csökkentek. A pénzügyminisztérium a visszaesést a jövedelemadó-bevételek csökkenésének tulajdonította. A magasabb kiadások részben bizonyos szerződéses kiadások előfinanszírozásával függenek össze, ám hivatalosan ennél többet nem közöltek.

Vlagyimir Putyin tavalyi látogatásán az újonnan hadkötelezettség alá vont férfiak kiképzőközpontjában. Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Mihail Klimentyev
Vlagyimir Putyin tavalyi látogatásán az újonnan hadkötelezettség alá vont férfiak kiképzőközpontjában. Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Mihail Klimentyev

Az ugyanakkor kiderült, hogy a költségvetési kiadások 2023 első két hónapjában az egy évvel korábbi időszakhoz képest 51,5 százalékkal voltak magasabbak, 5740 milliárd rubelre nőttek. A pénzügyminisztérium ugyan tavaly megszüntette a havi költségvetési adatok közzétételét, ám így is kiszámítható volt, hogy a havi költségvetési hiány februárban 821 milliárd rubelre csökkent a januári rekordszintű 1760 milliárd rubelről. Miután az első két hónap hiánya gyakorlatilag az éves tervezetnek megfelelő 2925 milliárd rubeles deficitre rúg, így ennek finanszírozása egyre égetőbb probléma, már csak azért is, mert semmi jele annak, hogy a bevételeket növelni tudnák, hiszen a gázárak folyamatosan csökkennek, az olajár pedig stagnál. Egyes kommentárok szerint mindez szigorúbb monetáris politikára kényszerítheti az orosz jegybankot, amely tovább emelheti a 7,5 százalékos irányadó kamatot.

A fentiek alapján még ígéretnek is gyengének tűnik Anton Sziluanov pénzügyminiszter fogadkozása, hogy tartani fogják az idei évre tervezett 2,3 százalékos GDP arányos költségvetési hiányt. Ehhez ugyanis be kellene fejezni a háborút, amelyre Vlagyimir Putyin aligha készült fel.

Moszkva olajból és gázból származó bevétele tavaly mintegy 11 600 milliárd rubelre rúgott, ami stabil támaszt jelentett, és könnyű volt ebből a pénzből finanszírozni a háborús kiadásokat. Miután ezek erősen megcsappantak, új forráshoz kellett a Kremlnek nyúlnia. Így a közelmúltban például a Nemzeti Vagyonalap (NWF) egyes elemeit is értékesítették, februárban 131,7 milliárd rubel értékben kínai jüant és aranyat adtak el, ami több mint háromszorosa a januárban elköltött összegnek. Tetézi Oroszország bajait, hogy a szankciók miatt világszerte óriási összegekben fagyasztották be Moszkva külföldön lévő tartalékjait. Érdemes megjegyezni, hogy az NWF még így is komoly összegek felett diszponál, március 1-jei adatok szerint az alap vagyona 147,2 milliárd dollárra csökkent, a február végi 155,3 milliárd dollárról. A márciusi érték a GDP 7,4 százalékának felel meg, ennek valamivel több mint a fele likvid eszközben volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG