4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kemény pofont kaptak a román revizionisták a minap Washingtonból. De mit gondol a Kreml Ukrajna felosztásáról és hogyan befolyásolná térségünk jövőjét Trump esetleges elnöksége? Az oroszok a Távol-Keleten is új fejezetet nyitnak. Az elmúlt héten két nagyhatalom képviselője is nyilatkozott államhatárainak stabilitásáról, ezért érdemes egy pillantást vetnünk erre a kényes kérdésre.
Putyin-Trump graffiti. Kép forrása: EPA/Valda Kalnina

A 2008-as pénzügyi válság következményeképpen megrendültek a XX. századi nemzetközi politikai szervezetek, a Közel-Keleten pedig a szemünk előtt omlanak össze a múlt században összetákolt államok. Naivitás lenne tehát azt feltételeznünk, hogy a pont a térségünkben maradnak feltépetlenül a történelmi sebek.

Hidegzuhany a román revansistáknak

A sort a moldovai amerikai nagykövet kezdte, aki kerek-perec leszögezte, hogy a Moldovai Köztársaság nem Románia, és meg kell maradjon független, szuverén államnak. James Pettit szerint „Moldova területén többnyelvű lakosság él, és ezen kívül gondolni kell a transznisztriai konfliktusra is”. Bukarest revansista köreiben hidegzuhanyként hatottak a nagykövet szavai.

Traian Băsescu volt elnök egyenesen a „Románia történelmét ért legdurvább sértésnek” nevezte az amerikai nagykövet szavait, holott még román történészek is helytállónak minősítik Pettit szavait. Băsescu már 2013-ban a román külpolitika egyik fő céljaként nevezte meg a Moldovával való egyesülést, ami ki is verte a biztosítékot Moszkvában. Klaus Johannis jelenlegi elnök is rendszeresen védőhatalmi státuszba helyezkedve biztosítja Moldova lakosságát arról, hogy Románia meg fogja védeni szomszédja területi egységét és gazdasági érdekeit.

Nos, Washington szerint akkor mégsem Bukarestnek kell garantálnia Moldova területi szuverenitását, különösen úgy nem, hogy közben a bekebelezésére ácsingózik. A Fehér Ház figyelmét bizonyára nem kerülte el, hogy két hete a Transznisztriában állomásozó orosz csapatok hadgyakorlatba kezdtek, amely egyben Ukrajna aggodalmát is kiváltotta. A moldovai kormány pedig Washingtonhoz – és nem Bukaresthez – fordult a napokban, erősebb támogatást kérve a megbolydult régióban, amelynek az amerikaiak a várakozások szerint az elnökválasztásuk után tesznek eleget.

Trump esetleges győzelme új korszakot hozhat

Putyin szintén egy komoly figyelmet keltő interjút adott abból az alkalomból, hogy 77 éve tört ki a második világháború. Ebben kifejtette, hogy „ha valakinek ahhoz támad kedve, hogy újragondolja a második világháború eredményeit, csak tessék, vitassuk meg. De akkor nemcsak Kalinyingrádról kell vitatkozni, hanem Németország összes keleti területéről, Lvovról, ami Lengyelország része volt, és így tovább. És ott van Magyarország is, meg Románia is. Ha valaki szeretné kinyitni ezt a Pandóra-szelencét, kérem szépen, övé a pálya, kezdje csak el".

Káncz Csaba

Egyesek szerint viszont a szelence már nyitva van és éppen Putyin nyitotta fel két éve a Krímben. A Kreml-hez közelálló újságírók már nyíltan több határmódosítást követelnek a poszt-szovjet térségben és Ukrajna kettéosztásáért szállnak síkra »Novorosszija« leválasztásával, amely természetesen dominóhatással lenne a térségünkre. Eddigi reakcióból ítélve Trump esetleges elnökké választása esetén a Baltikumtól Moldováig húzódó térség komoly átrendezését is elképzelhetőnek tartja. Ezért nem lehet kizárni egy Putyin-Trump paktumot sem, amely természetesen adott esetben magyar érdekeket is érintene.

Putyin a japánokkal is macska-egér játékot játszik

A két ország között a második világháború vége óta vita tárgyát képezi a Kuril-szigetek Szovjetunió által 1945 szeptemberében annektált négy legdélebbi tagjának hovatartozása. Emiatt Tokió és Moszkva a mai napig nem kötött békeszerződést. Októberben lesz ugyanakkor a 60. évfordulója annak, hogy a Szovjetunió és Japán 1956-ban közös nyilatkozatot fogadott el a hadiállapot megszüntetéséről, és Moszkva ígéretet tett két sziget visszaadására.

Abe Sinzó miniszterelnök múlt pénteken Oroszországba látogatott és egy nyolcpontos gazdasági együttműködési tervet terjesztett Moszkva elé, amely átöleli az energiaipar fejlesztését Kelet-Szibériában és a kkv-k fejlesztését is. A japánok komolyan gondolják, hogy a gazdasági kooperáció végül egy előnyös békeszerződéshez vezethet, ezért a projektbe komoly politikai tőkét is invesztálnak.

A gazdasági miniszternek ezentúl az orosz együttműködés is a kiemelt feladata lesz, miközben a miniszterelnök testvére külügyi államtitkár lett augusztusban, hogy a moszkvai diplomáciai kapcsolatokat fejlessze. A japánok előtt nem kis feladat áll, hiszen Moszkva még júliusban úgy döntött, hogy az egyik vitatott szigeten fogja felépíteni új bázisát a csendes óceáni flottája számára.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG