4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kemény pofont kaptak a román revizionisták a minap Washingtonból. De mit gondol a Kreml Ukrajna felosztásáról és hogyan befolyásolná térségünk jövőjét Trump esetleges elnöksége? Az oroszok a Távol-Keleten is új fejezetet nyitnak. Az elmúlt héten két nagyhatalom képviselője is nyilatkozott államhatárainak stabilitásáról, ezért érdemes egy pillantást vetnünk erre a kényes kérdésre.
Putyin-Trump graffiti. Kép forrása: EPA/Valda Kalnina

A 2008-as pénzügyi válság következményeképpen megrendültek a XX. századi nemzetközi politikai szervezetek, a Közel-Keleten pedig a szemünk előtt omlanak össze a múlt században összetákolt államok. Naivitás lenne tehát azt feltételeznünk, hogy a pont a térségünkben maradnak feltépetlenül a történelmi sebek.

Hidegzuhany a román revansistáknak

A sort a moldovai amerikai nagykövet kezdte, aki kerek-perec leszögezte, hogy a Moldovai Köztársaság nem Románia, és meg kell maradjon független, szuverén államnak. James Pettit szerint „Moldova területén többnyelvű lakosság él, és ezen kívül gondolni kell a transznisztriai konfliktusra is”. Bukarest revansista köreiben hidegzuhanyként hatottak a nagykövet szavai.

Traian Băsescu volt elnök egyenesen a „Románia történelmét ért legdurvább sértésnek” nevezte az amerikai nagykövet szavait, holott még román történészek is helytállónak minősítik Pettit szavait. Băsescu már 2013-ban a román külpolitika egyik fő céljaként nevezte meg a Moldovával való egyesülést, ami ki is verte a biztosítékot Moszkvában. Klaus Johannis jelenlegi elnök is rendszeresen védőhatalmi státuszba helyezkedve biztosítja Moldova lakosságát arról, hogy Románia meg fogja védeni szomszédja területi egységét és gazdasági érdekeit.

Nos, Washington szerint akkor mégsem Bukarestnek kell garantálnia Moldova területi szuverenitását, különösen úgy nem, hogy közben a bekebelezésére ácsingózik. A Fehér Ház figyelmét bizonyára nem kerülte el, hogy két hete a Transznisztriában állomásozó orosz csapatok hadgyakorlatba kezdtek, amely egyben Ukrajna aggodalmát is kiváltotta. A moldovai kormány pedig Washingtonhoz – és nem Bukaresthez – fordult a napokban, erősebb támogatást kérve a megbolydult régióban, amelynek az amerikaiak a várakozások szerint az elnökválasztásuk után tesznek eleget.

Trump esetleges győzelme új korszakot hozhat

Putyin szintén egy komoly figyelmet keltő interjút adott abból az alkalomból, hogy 77 éve tört ki a második világháború. Ebben kifejtette, hogy „ha valakinek ahhoz támad kedve, hogy újragondolja a második világháború eredményeit, csak tessék, vitassuk meg. De akkor nemcsak Kalinyingrádról kell vitatkozni, hanem Németország összes keleti területéről, Lvovról, ami Lengyelország része volt, és így tovább. És ott van Magyarország is, meg Románia is. Ha valaki szeretné kinyitni ezt a Pandóra-szelencét, kérem szépen, övé a pálya, kezdje csak el".

Káncz Csaba

Egyesek szerint viszont a szelence már nyitva van és éppen Putyin nyitotta fel két éve a Krímben. A Kreml-hez közelálló újságírók már nyíltan több határmódosítást követelnek a poszt-szovjet térségben és Ukrajna kettéosztásáért szállnak síkra »Novorosszija« leválasztásával, amely természetesen dominóhatással lenne a térségünkre. Eddigi reakcióból ítélve Trump esetleges elnökké választása esetén a Baltikumtól Moldováig húzódó térség komoly átrendezését is elképzelhetőnek tartja. Ezért nem lehet kizárni egy Putyin-Trump paktumot sem, amely természetesen adott esetben magyar érdekeket is érintene.

Putyin a japánokkal is macska-egér játékot játszik

A két ország között a második világháború vége óta vita tárgyát képezi a Kuril-szigetek Szovjetunió által 1945 szeptemberében annektált négy legdélebbi tagjának hovatartozása. Emiatt Tokió és Moszkva a mai napig nem kötött békeszerződést. Októberben lesz ugyanakkor a 60. évfordulója annak, hogy a Szovjetunió és Japán 1956-ban közös nyilatkozatot fogadott el a hadiállapot megszüntetéséről, és Moszkva ígéretet tett két sziget visszaadására.

Abe Sinzó miniszterelnök múlt pénteken Oroszországba látogatott és egy nyolcpontos gazdasági együttműködési tervet terjesztett Moszkva elé, amely átöleli az energiaipar fejlesztését Kelet-Szibériában és a kkv-k fejlesztését is. A japánok komolyan gondolják, hogy a gazdasági kooperáció végül egy előnyös békeszerződéshez vezethet, ezért a projektbe komoly politikai tőkét is invesztálnak.

A gazdasági miniszternek ezentúl az orosz együttműködés is a kiemelt feladata lesz, miközben a miniszterelnök testvére külügyi államtitkár lett augusztusban, hogy a moszkvai diplomáciai kapcsolatokat fejlessze. A japánok előtt nem kis feladat áll, hiszen Moszkva még júliusban úgy döntött, hogy az egyik vitatott szigeten fogja felépíteni új bázisát a csendes óceáni flottája számára.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG