(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az Időkép cikke szerint egy napkitörés közelít a bolygónk felé, az azonban egyelőre még nem tisztázott, hogy pontosan mekkora méretű és mekkora károkat okozhat. Az elmúlt tíz évben 2017-ben láthattuk a legnagyobb kitörést, akkor a NOAA űridőjárással foglalkozó részlege két kitörést figyelt meg: egy X.2.2-es, majd később az X9.3-ast. A mostani alkalommal szintén két kitörést figyeltek meg, szintén egy kisebbet és egy nagyobbat:
A keletkező heves geomágneses vihar nagy területen okozhat sarki fényt (a déli régiókban is láthatót), ugyanakkor veszélyt jelent a műholdak elektronikájára és az elektronikus eszközeinkre – ha egy ilyen kitörés ugyanis telibe trafál egy műholdat, abból jó eséllyel űrszemét válik. Emellett hatással van a GPS és a rádiókapcsolatok működésére, így zavarok várhatók ezekben a szolgáltatásokban.
Megcsinálta az emberiség: óriási veszély leselkedik ránk az űrben Évente több száz új műholdat és eszközt juttat az emberiség az űrbe, nem is beszélve az adott esetben félresikerülő kísérletekről. Ezekből azonban előbb-utóbb szemét lesz, ami utána évszázadokig kering őrült sebességgel a bolygó körül. Az, hogy a fejünkre eshet valami, csak egy dolog: ha azonban eltrafálják a még működő műholdakat, úgy búcsút mondhatunk a telefonnak, internetnek és GPS-nek is. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |