A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 45,7 pont lett. A korábbi július havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,3) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (52,6) - közölte kedden a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.
<div class="flourish-embed flourish-chart" data-src="visualisation/8546255"><script src="https://public.flourish.studio/resources/embed.js"></script></div>
- A válaszadók az előző hónaphoz képest folytatódó visszaesésről számoltak be. A júniusi markáns szűkülést követően júliusban enyhébb zsugorodást figyelhetünk meg. A részindexek vegyesen változtak az előző hónaphoz képest, többségük a recessziós tartományban áll. Az új rendelések mennyisége csökkent, ám az indexérték 1,1 százalékponttal növekedett. A termelési mennyiség index enyhe bővülést jelez, az e havi indexérték 0,1 százalékponttal emelkedett június után.
- A foglalkoztatás indexe ismét 50 pont felett áll, az indexérték 2,4 százalékponttal nőtt júniust követően. A szállítási átfutási idő index tartósan 50 pont alatt maradt, ugyanakkor értéke 4,8 százalékponttal nőtt. A vásárolt készletek index szintén szűkülést mutat, az index értéke 0,9 százalékponttal csökkent e hónapban. A külpiaci mutatók hosszantartó bővülést követően zsugorodást mutatnak. Az import indexe 4,2 százalékponttal, az exporté 2,5 százalékponttal esett vissza e hónapban. A beszerzési árak csökkentek, az index értéke 7,6 százalékponttal esett vissza. A beszerzési mennyiség index 5,5 ponttal emelkedett.
- A késztermékkészletek indexe 1,6 százalékponttal csökkent ebben a hónapban. A 2023 júliusi BMI index alacsonyabb a júniusi (44,6) értéknél. Július átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a júliusi értékeké 52,3). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a legalacsonyabb júliusi érték.
A termelési mennyiség indexe emelkedett a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség növekedését jelzi. 1995 óta ez a legalacsonyabb e havi érték.
Az új rendelések indexe ezúttal nőtt, az index az új rendelések állományának csökkenését jelzi júniushoz képest. 1995 óta ez a legalacsonyabb júliusi érték.
A szállítási átfutási idő indexe magasabb májushoz képest. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi július havi értékeket vizsgálva az idei a tizenegyedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A vásárolt készletek index visszaesett, értéke 50,0 pont alatt erős visszaesést mutat. Az e havi indexérték a második legalacsonyabb júliusi érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index nőtt, s ebben a hónapban ismét bővülésre utal, a júniusi egyhavi szűkülés után. Az indexérték a hetedik legmagasabb júliusi érték.