„Úgy vélem, találnak még partnereket ahhoz, hogy létrehozzák az Európa patriótái frakciót az Európai Parlamentben” – mondta Jiri Pehe cseh politológus a Radio Praha hírportálnak adott interjújában. Arról kezdeményezésről beszélt, amelyben a cseh ANO párt, az osztrák Szabadságpárt és a magyar Fidesz igyekszik összeütni egy új képviselőcsoportot.
Ehhez legalább hét uniós tagországból minimum 25 EP-képviselőre van szükség. Az utóbbiból 23 már megvan. A szakértő szerint a frakció jelentősége erősen függ attól, hogy a francia Nemzeti Gyűlés, amelynek elnöke Marine Le Pen csatlakozik-e hozzá. Ezzel együtt Pehe nem gondolja, hogy
összességében komoly befolyást lennének képesek elérni az uniós parlamentben. Nagy eredmény lenne, ha több mint ötven képviselőt össze tudnának gereblyézni, ám akkor is marginális csoport maradna az új frakció, ha ez összejönne. A szocialisták, a liberálisok és a néppártiak ugyanis, akik
viszik a prímet az EP-ben, négyszázan vannak. A parlament összesen 720 tagú. A cseh politológus szerint a létszámarányok önmagukért beszélnek.
Nemzeti populisták közép-európai csoportja
Ha le kellene írni a patrióta csoport politikai karakterét, akkor leginkább nemzeti populistákról beszélhetünk. Ez ilyen típusú pártok erősödtek ugyan az európai parlamenti választáson, de kérdéses
ennek jelentősége. Ha ugyanis valamelyikük valóban megerősödik, akkor visszavesz radikális követeléseiből. Ezt láthattuk az olasz Georgia Meloni esetén és Marine Le Pen is visszafogottabb hangot ütött meg az elmúlt hónapokban.
Ezért Pehe szerint érdemes megvárni, hogy hogyan viselkednek a Nemzeti Gyűlés vezetői, ha a július 7-ei választások nyomán kormányt alakíthatnak Franciaországban. Ami az új EP-frakciót illeti a három közép-európai országból származó párt részvétele alapján elsősorban egy régiós identitású csoport jöhet létre. A hasonló nézetek között persze ellentétek is vannak köztük. Például a németek és a magyarok kitelepítését a második világháború után Csehszlovákiából nyilván egészen más nézőpontból látják.
Kockázatos lehet Orbán Viktor társasága
Andrej Babis, a cseh „csapattag” vezetője vékony jégen fog járni, ha ezzel kapcsolatban valaki felvetné a kérdést, hogy mit is keres osztrák és magyar partnerével egy EP-frakcióban. Pehe úgy gondolja, hogy a cseh választók nézőpontjából hasznos lenne az új frakció létrejötte, ugyanis megmutatná a választóknak Babis igazi politikusi karakterét. Pehe azt mondta: "Láthatjuk, hogyan vezeti Orbán Viktor Magyarországot, és úgy tűnik, Babis ebből merít inspirációt. Szóval bizonyos értelemben jó, hogy nem tesz úgy, mintha az ANO liberális, az európai liberálisok közé tartozó párt lenne.”
Egy olyan szövetséghez csatlakozott, amely kőkeményen elutasítja a bevándorlást, az európai Green Dealt és nagyon kritikusan viszonyul magához az Európai Unióhoz. Így a cseh választók tisztább képet kaphatnak arról, ki is Babis, mi is az ANO, mielőtt a 2025-ben esedékes választásokon behúznák az X-et valamelyik párt mellé.
A szlovák szocdemek is pórul járhatnak
Ami a szlovák SMER csatlakozását illeti az Európa patriótáihoz, szemben a magyar médiával Pehe figyelmét nem kerülte el, hogy Robert Fico pártelnök, Szlovákia miniszterelnöke arra biztatta pártja brüsszeli csapatát, hogy igyekezzenek visszakerülni a szociáldemokrata frakcióba. Ennek ellenére végül a patrióták között köthetnek ki. Lehet, hogy a HLAS-nak, a másik szlovák szociáldemokrata pártnak is új frakciót kell keresnie az EP-ben.
Ugyanakkor mind a SMER-nek, mind a HLAS-nak kockázatos lenne az új frakcióhoz csatlakozni, mivel – baloldali pártokként a jobboldali frakcióba kerülve – identitásválságba kerülhetnek. Emellett hasonlóan Babishoz és az ANO-hoz leleplező lenne a szlovák közéletben, hogy milyen hatalmi politikát kívánnak folytatni az országban. Nem szerencsés Orbán Viktor rezsimjének árnyékába kerülni.