Már nem csak a keleti háborús övezet sajátja a terrorizmus: a 2001. 9/11-es támadás óta eltelt 15 évben rohamosan nőtt a terrorcselekmények száma a nyugati országokban, a csúcspontját 2014-ben érte el. A CNN cikke az IEP felmérésére hivatkozva írja: a szervezet által vizsgált 43 országból már 21-ben történt valamilyen merénylet az elmúlt évben, ez adja ki a 650 százalékos növekedést.
A különböző terrorista csoportok térnyerése az elmúlt években. Forrás: economicsandpeace.org |
Baljós árnyak Európa és Amerika felett
A támadásokban elhunytak száma azonban tizedével csökkent, a tavalyi évhez képest globálisan 29 376 ember halt meg terrorcselekmény következtében, ebből 731 az OECD országokban. Közülük a legtöbb embert Törökország és Franciaország veszítette el. A legsúlyosabb veszteségeket Irak, Nigéria, Afganisztán, Szíria és Pakisztán szenvedte el, a globális halálozások háromnegyede ezekből az országokból származott.
A terrorcselekményekből származó halálesetek számának alakulása az OECD országokban. Forrás: economicsandpeace.org |
A terrortámadásokról korábban már rengeteget írtunk, Brüsszelről itt, a francia támadásokról itt, a németországi akciókról pedig itt olvashatsz bővebben a Privátbankár.hu-n. >>> |
Noha a halálozások száma csökkent, komoly aggodalmakra ad okot, hogy a korábbi gócpontokból új országokba terjed a terrorizmus, ennek megállítására azonnali és jól szervezett lépésekre van szükség, véli a felmérést készítő szervezet elnöke, Steve Killela. A legnagyobb mértékben az Iszlám Államnak sikerült növelnie a jelenlétét, két év alatt 28 országba sikerült beverekedniük magukat. A gyilkossági rátát is ők vezették tavaly, maguk mögé utasítva a korábbi rekorder Boko Haram terrorszervezetet, utóbbi 6644 ember halálát okozta egy év alatt. A két szervezet összesen a merényletek feléért felelős világszerte.
Megérzi a világgazdaság is
A terrorizmus tavaly összesen 89,6 milliárd dollárt szívott el a gazdaságból, ebben benne vannak a különböző csoportok felkutatását célzó akciók, a merényletek utáni takarítás és az egyes országok gazdasági növekedésére gyakorolt hatás is. Az olyan országokban, ahol a támadások halálos áldozatot követeltek (például Tunéziában és Franciaországban) óriásit esett a turizmus bevétele, miközben Olaszországban és Marokkóban nem tapasztalhattunk ilyet.
Dollármilliárdokat von el a világgazdaságból a terrorizmus. Forrás: economicsandpeace.org |
Európában a menekültválság kezelése és a potenciális terrorveszélyeztetettség kezelése jelenti a legsúlyosabb problémát. Emellett olyan gazdasági tényezők, mint a fiatalok magas munkanélkülisége, a bűnügyi ráták emelkedése, Amerikában pedig a laza fegyvertartási szabályok is elősegítik a terroristák munkáját.
Hatalmas razzia a németeknél - vadásznak a terroristákra Nagyon oda kell figyelnie a német hatóságoknak, most egy szalafista szervezetet tiltottak be, összesen 10 városban tartott házkutatást a rendőrség. A cikk folytatásáért kattints ide! >>> |