Véleménycikkben foglalta össze Soros György magyar származású milliárdos üzletember meglátásait az elmúlt hetek legfontosabb eseményeiről. A Project Syndicate oldalon megjelent írását Soros azzal kezdi, hogy az egy hónappal ezelőtt – nem mellesleg az Orbán-kormány külpolitikája számára jelzésértékűen magyar részvétel nélkül megtartott – Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián elmondott beszéde óta
„megannyi figyelemreméltó esemény történt – és történt nagyon gyorsan –, hogy érdemes összevetni az előrejelzéseimet a valósággal”.
A müncheni beszédben Soros hosszan foglalkozott a klímaválság kérdésével, rámutatva hogy miközben „két kormányzati forma harcol a világ feletti uralomért, civilizációnkat az a veszély fenyegeti, hogy összeomlik a klímaváltozás feltartóztathatatlan folyamatának hatására”. Mostani írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy müncheni beszéde óta a sarkkörön túl a sokéves átlagnál 20°C fokkal melegebb hőmérsékleteket mértek, és ez további aggodalmakra adhat okot a grönlandi jégtakaró olvadásának sebességével kapcsolatban.
Kétségbeesett Putyin, ugrásra kész exszovjet tagállamok
Sokkal optimistább hangot üt meg azonban Soros György az ukrajnai háborúval kapcsolatban. A világszerte a „nyílt társadalom” ügyét támogató üzletember szerint az iráni drónok, illetve a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-zsoldoshaderő bevetése ősszel-télen meg tudta állítani az ukrán előrenyomulást és védekezésre kényszerítette az ukrán hadvezetést. Azonban Prigozsin térnyerését nem nézték jó szemmel a moszkvai katonai és politikai vezetés Putyin alatti szintjein, így megvonták tőle a támogatást, és most megfelelő utánpótlás nélkül kell felőrölnie erőit a bahmuti harcokban.
Így aztán Soros úgy véli, hogy valóra válhat a müncheni jóslata, miszerint az ukránok számára az addig beérkező nyugati fegyverekkel „ablak nyílik” egy sikeres tavaszi ellenoffenzívára.
„Természetesen tudatában vagyok, hogy számos hitelt érdemlő írás jelenik meg, amelyek a háborúról az általam felvázoltnál sokkal sötétebb képet festenek. Hogyan lehet ezeket összeegyeztetni az én optimista nézeteimmel? Csak úgy, hogy feltételezzük egy sikeres dezinformációs kampány működését a háttérben”
- fogalmaz Soros a háború állásáról, aztán azzal folytatja, hogy szerinte Putyin kétségbeesetten szeretne tűzszünetet kötni, de ezt nem akarja beismerni, Hszi Csin-ping kínai elnök is ezt a megoldást támogatná. Biden amerikai elnök viszont nem fog kapni az alkalmon, hogy a tűzszünetről tárgyaljon, mivel többször is ígéretet tett arra, hogy Amerika nem fog az ukránok akarata ellenére, a hátuk mögött egyeztetni a fegyvernyugvásról.
„A volt szovjet birodalomhoz tartozó országok, amelyek tűkön ülve várják függetlenségük kinyilvánításának lehetőségét, alig várják az orosz haderő szétzúzását Ukrajnában. Azon a ponton Putyin a felújított orosz birodalomról szőtt álmai szerte fognak foszlani, és többé már nem fognak veszélyt jelenteni Európára”
- folytatja Soros, aki szerint az orosz imperializmus veresége messzire ható következményekkel fog járni a világ többi része számára, majd sorait így zárja:
„Hatalmas megkönnyebbülés lesz ez a nyílt társadalmak számára, illetve óriási problémákat fog okozni a zártaknak. A legfontosabb azonban, hogy lehetővé fogja tenni a világ számára, hogy a legnagyobb problémára, a klímaváltozásra összpontosítson.”