Sötét véleménycikkben fakadt ki Soros György spekuláns a Brexit után két nappal. Szerinte nem csak az Egyesült Királyságot őrölheti fel a kilépés, de az Európai Unióban is felgyorsíthatja a már régóta tapasztalható bomlasztó folyamatokat. A befektető szerint csak idő kérdése, és egész Európa szenvedni fog a döntés hatásaitól, amelyhez az elmúlt időszak krízisei és történelmi szembenállások vezettek.
A józan ész ellenére
Az EU-párti gazdasági szakember maga is meglepődött azon, hogy a britek úgy döntöttek, könnyebb lesz az unió nélkül - látszik ez abból is, hogy hétfőn szóvivője közölte, Soros arra játszott, hogy maradnak, ezért longolta az angol fontot, a valuta erősödését várta. Szerinte az Egyesült Királyság rendelkezett a legjobb pozícióval a szövetségen belül, ám a vétójogok, a saját valuta, és a tagországokkal kötött előnyös üzletek sem jelentettek elég előnyt a lakosságnak.
Soros szerint a miértek az elmúlt időszak történéseiben keresendők: a Brexit és a menekültválság körüli demagóg politikai haszonszerzés egymáson lakmározva vált egyre nagyobbá. A távozás pártiak ezt kihasználva vázolták fel több ezer menekült ijesztő képét a brit lakosoknak, akik érthető módon félnek az "irányíthatatlan" szituációtól. Angela Merkel német kancellár "nyitott kapus" politikája inkább volt ijesztő a németek és a többi tagország számára, mint bizalomkeltő, átgondolatlansága miatt pedig azt a félrevezető képet keltette a minden áron bejutni akaró menekültekben, hogy szabad az út.
Ez a kapkodó és kiszámíthatatlan politika vezetett oda Soros szerint, hogy nem csak a lakosság, de a lokális intézmények is elvesztették a bizalmukat a helyzet megoldásával kapcsolatban, ami egyenes utat jelentett a populista és szélsőséges pártok megjelenéséhez és erősödéséhez.
Visszaköszön 2008
Nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy jobb, vagy rosszabb sorsa lesz az Egyesült Királyságnak más, bennmaradt tagországokkal szemben, az viszont biztos, hogy a gazdasága megszenvedi a döntést rövid- és középtávon, amely csak a 2007-2008-as válsághoz lesz fogható - véli Soros.
A Brexit azonban egy sokkal komolyabb következményt is tartogat: az egységes Európa egész léte forog kockán. Soros szerint idők kérdése, hogy például a francia "Frexit" és a holland "Nexit" kérdése ott legyen az országok döntéshozói előtt, nem beszélve arról, hogy a skótok hamarosan újra napirendre veszik elszakadásukat Nagy-Britanniától.
Mindeközben más tagállamok is egymásnak estek: a befizető államoknak elegük van a szegényebb tagországok pénzeléséből, akik pedig kivesznek a kasszából, Brüsszel mindenhatóságát kérdőjelezik meg. Nincs egységes álláspont a menekültkérdésben, a nagyobb tagországok pedig saját belügyeik rendezésén fáradoznak, miközben recseg-ropog az európai intézményrendszer.
Merre tovább?
Soros György szerint elfogyott az erő, hogy az eurozóna átessen a szükséges reformokon, pedig fel kell készülni a külső nyomásra Törökország és Oroszország képében. Egységes bankrendszerre, fiskális unióra és egy demokratikusabb, átláthatóbb mechanizmusra van szükség Soros szerint, aki úgy érzi, elveszett a közös piac és megsérültek a közös értékek. "Jobb lett volna, ha soha nincs EU, mint az, ami most következik" - írja.
Nem szabad azonban Soros szerint feladni: azok, akik védeni akarják az európai értékeket most összefognak. És ahogy egyre mélyül a Brexit okozta krízis, egyre többen lesznek azok is, akik csatlakoznak ezen értékek védelméhez.