Fotó: Reuters |
Az USA-Kína kapcsolatok a bizonytalanság - és potenciálisan a komoly veszély - időszakába léptek. Pekinget mára az amerikai politikai- és katonai körök stratégiai versenytársnak tartják. Egy olyan revizionista, közel egyenrangú hatalomnak, amely egyre tekintélyelvűbb belpolitikájában, miközben ráadásul próbálja elterjeszteni politikai modelljét külföldön is.
Fenyegetések és belharcok
A két ország közötti technológiai versenyfutásban az ötödik generációs (5G) mobil távközlési rendszer egyre inkább egy állatorvosi lóhoz hasonlít. Az 5G-ben vezető ország ugyanis az elkövetkező évtizedben meghatározza a világ számára a szabványokat, miközben több száz milliárdos bevételre tesz szert, egyben új munkahelyek millióit hozva létre a vezeték nélküli technológiai szektorban.
Az utóbbi hónapokban Washington nem véletlenül szólította fel – sőt, fenyegette meg - szövetségeseit, hogy a Huawei távközlési céget (amelyet a kínai néphadsereg egy tisztje alapított), zárják ki a közbeszerzésekből, miután ez Washington szerint komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ezt az USA mellett Ázsiában Ausztrália és Japán már megtette.
Washington számára komoly csalódás, hogy az európai szövetségesek közül eddig a lengyelek mellett csak a norvégokat és a svédeket tudták meggyőzni arról, hogy teljesen zárkózzanak el a Huawei 5G-s rendszereitől. Eközben több USA-szövetséges országban is háborúskodás alakult ki a kormányon belül - sőt az egyes titkosszolgálati intézmények között is - a Huawei alkalmazásával kapcsolatban.
Európai Unió
A múlt hónapban az Unió egy jelentése figyelmeztetett arra, hogy egy „ellenséges” ország 5G szolgáltatója károkat okozhat kormányzatok elleni kibertámadásokkal. A jelentés nem nevezte néven a Huawei-t.
Berlinben belpolitikai állóháború alakult ki az ügyben a Huawei-t támogató kancellár és az azt ellenző külügyminiszter, valamint belügyminiszter között. A CDU vezetője is inkább a kínai óriás kizárása felé hajlik – aki ez ügyben élvezi a CDU vezető külügyi szakpolitikusainak a támogatását.
Egyesült Királyság
A brit Nemzetbiztonsági Tanács (National Security Council, NSC) a kiszivárgott hírek szerint áprilisban határozott arról, hogy a Huawei részt vehet a távközlési hálózat 5G-s fejlesztéséről indított tenderen. Bár a gyártót nem vonnák be a központi infrastrukturális elemek beszállításába - de többek között antennákra kaphat majd rendelést. A kormány állítólag decemberre halasztotta a végső döntést a kínai óriással kapcsolatban. Boris Johnson miniszterelnök a belső hírek szerint támogatja a kínai gyártót – már csak az a kérdés, hogy a december 12-i előrehozott választások után Johnson maradhat-e a miniszterelnök.
Kanada
Az utóbbi hetekben két kanadai titkosszolgálat veszett össze a Huawei kitiltásával kapcsolatban. A politikai döntés ezáltal még inkább csúszik Ottawában.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)