A ma kinyitott tőzsdéket az a remény fűti, hogy közeledik a koronavírus elleni vakcina megtalálása, aminek hatására a járvány fokozatosan levonulhat, a gazdaságok pedig visszatérhetnek arra a növekvő útra, amelyről márciust megelőzően letértek. Az ázsiai börzék közül a tokiói tűnt ki, a maga 2,5 százalék körüli emelkedésével, de a hongkongi is 2 százalékos plusz közelébe jutott, míg a shanghaji 1 százalékot szedett magára.
Európában a kereskedés első órájában a londoni FTSE tündökölt, 2 százalékos pluszban is járt, a francia CAC 1, míg a frankfurti DAX fél százalék körüli mértékben emelkedett.
A BUX is a kiemelkedő teljesítményt nyújtók közé került, a maga 1,5 százalékos erősödésével, miután a hazai index mozgásában meghatározó szerepű OTP-papírok 2,5 százalékkal drágultak.
Mivel New Yorkban a nemzeti ünnep miatt nem volt kereskedés, a tengerentúli tőzsdék ma délután eredhetnek a többiek nyomába.
Újabb üzemanyagáremelés jön?
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség ára is jelentősen emelkedik a legaktívabb határidős jegyzésekben, a nyugati féltekén referenciának számító West Texas Intermediate-é (WTI) 3,5 százalékkal, 34 dollár fölé, míg a hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brenté 2 százalékkal, 36 fölé került. Ez utóbbi azt sejteti, hogy még a szerdától hatályosnál is drágábban tankolhatjuk majd a benzint és a gázolajat.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) ára 0,16 százalékkal, 1731,89 dollárra emelkedett, míg a júniusi szállítású aranyé 0,54 százalékkal 1726,15 dollárra csökkent a New York-i árupiacon.
Az eurót 1,0922 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon kedd délelőtt kilenc órakor, 0,22 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
Rég nem látott jó helyzetben a forint
A forintot is befektetői optimzmus övezi, az euróval szembeni árfolyama a 350-es szint alatt tanyázik, amire március közepét követően csak az utóbbi napokban volt példa. Kérdés, tartósan viszonylag erős pozícióban marad-e.
E tekintetben két mai hazai fejleménynek is fontos hatása lehet. Az egyik, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtja a 2021-es költségvetés tervezetét, a másik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának kamatdöntő ülése.
Elemzők mindenesetre inkább ez utóbbit tartják potenciális piacmozgató eseménynek. "A jegybanki közlemény megjelenéséig nem számítunk nagyobb mozgásokra, délután azonban felerősödhet a volatilitás a forint árfolyamában attól függően, hogy milyen üzeneteket közvetítenek a döntéshozók. Az euró-forint árfolyamában továbbra is a 350-es, majd a 347,50-es szint képez támaszt, a dollár-forint grafikonján pedig a 319-320-as támasz-zónára érdemes figyelni" - írta ma reggeli elemzésében az Equilor Befektetési Zrt.
Mit lép az MNB?
A KBC Equitasnál úgy vélik, a jegybank nem fog jelentős lépéseket tenni, ezért elsősorban a kommunikációra helyeződhet a hangsúly. Az MNB az elmúlt időszakban több eszközt is bevezetett a válság kezelésére, amelyekkel heti szinten tudja szabályozni a likviditást, valamint az inflációs jelentés is csak júniusban fog érkezni, emiatt pedig inkább a következő havi kamatdöntő ülés lehet fontosabb.
A CIB Bank elemzői sem számítanak kamatváltoztatásra, vagy új intézkedések bejelentésére, mivel a március óta bejelentett új eszközök és kamatlépések egyelőre hatásosnak bizonyultak. Szerintük a következő időszak inkább a kivárás jegyében telhet mindaddig, amíg a második fél év inflációs és növekedési kilátásaival kapcsolatban pontosabbat lehet látni.
Az MNB az elmúlt hónapokban bevezetett intézkedéseinek több célja volt. Egyrészt a március végén bejelentett, fedezett hiteleszközzel a hozamgörbe laposítását tűzték ki célul, mely teljesült. Az 5 éves referenciahozam azóta 50 bázisponttal, a 10 éves hozam 100 bázisponttal csökkent. A pozitív folyamathoz hozzájárult a nemzetközi befektetői hangulat javulása, illetve az időközben beindított eszközvásárlási program is. A hitelkamatok április 8-i emelésével pedig a forint volatilitását próbálták letörni, mely szintén sikerült, azóta a forint árfolyama visszaerősödött, majd sávozni kezdett az euróval és a dollárral szemben. A jelenlegi folyamatok tehát nem indokolnak további lépéseket, a forint árfolyama is leginkább a közlemény szövegére mozdulhat, amennyiben abban utalnak a későbbi, potenciális intézkedésekre - szól a hazai elemzői konszenzus.