A világ legnagyobb légiközlekedési befektetői még ebben a hónapban megérkeznek Rijádba a Future Aviation Forumra, ahol Szaúd-Arábia több mint 100 milliárd dollár értékű befektetési lehetőséget prezentál majd ambiciózus légiközlekedési stratégiájának megvalósítása érdekében – írja az Arab News. A május 20-22-én tartandó fórum befektetési bemutatója kiemeli majd azokat a projekteket és gazdasági ösztönzőket, amelyek célja, hogy bevonzza a befektetéseket az ország légiközlekedési ágazatába. Az eseményen részt vesznek a Boeing, az Airbus, a Commercial Aircraft Corporation of China és az Embraer globális vezetői is.
A 100 milliárd dolláros befektetési lehetőségek közül a repülőterek több mint 50 milliárd, az új repülőgép-megrendelések mintegy 40 milliárd dollárt tesznek ki, míg a fennmaradó 10 milliárdot egyéb projektekre fordítják, beleértve 5 milliárd elköltését a rijádi, dzsidai és dammámi repülőterek körüli speciális logisztikai területek fejlesztésére.
Saleh-Al-Jasser közlekedési és logisztikai szolgáltatásokért felelős miniszter szerint „Szaúd-Arábia olyan légi közlekedési befektetési lehetőségeket mutat majd be, amelyeknek világszerte nincs párja, mivel a szaúdi légiközlekedési stratégia az utasszám 330 millióra való megháromszorozását, a célállomások 250-re bővítését, és 4,5 millió tonna légi rakomány szállítását irányozza elő 2030-ra.”
Khalid Al-Falih befektetési miniszter hozzátette: „Szaúd-Arábia a világ új befektetési központja, amely 2030-ig 3,3 billió dollár befektetés megvalósítást célozza meg. A légi közlekedés kulcsfontosságú befektetési ágazat, és lehetővé teszi a királyság szélesebb körű gazdasági átalakulását.”
Be fogják mutatni az olyan nagy projekteket, mint a hat kifutópályás King Salman nemzetközi repülőtér bővítését Rijádban, valamint az Abha, Taif, Hail és Qassim városok nemzetközi repülőtereinek a köz- és magánszféra közötti partnerségi programjait. Tájékoztatást adnak az új Riyadh Air légitársaság, valamint a vezető regionális légitársaságok, köztük a Saudia, a Flynas és a Flyadeal terjeszkedési terveiről.
Szaúd-Arábia légiforgalma 112 millió utassal tavaly meghaladta a pandémia előtti szintet
Szaúd-Arábia légiközlekedési ágazata figyelemre méltó növekedésen ment keresztül, az utasok és a járatok száma 2023-ban meghaladta a világjárvány előtti szintet – számol be róla a Saudi Arabia Economy. A Polgári Repülési Főhatóság (GACA) jelentése szerint 2023-ban összesen 112 millió utazó használta Szaúd-Arábia repülőterét. Ez jelentős, 26 százalékos a növekedés a 2022-es 88 millióhoz képest, és 8 százalékkal meghaladja a 2019-es szintet. A járatok száma 16 százalékkal, 814 995-re emelkedett az előző évi 701 290 járatszámról, ami az ágazat gyors bővülését mutatja. Tavaly a célállomások számát 148-ra bővítették. Naponta legalább 52 járattal a királyságba és onnan indulva Szaúd-Arábia a globális légiközlekedési hálózat létfontosságú csomópontjává válik. Szaúd-Arábia az utasforgalom megugrását a fapados légitársaságok növekvő szerepének tulajdonítja. Azok most a hazai piac 44 százalékát foglalják el, szemben a világjárvány előtti 27 százalékkal. Ez az elmozdulás az utazók változó preferenciáit és a megnövekedett versenyt tükrözi. Nemzetközi szinten a fapados légitársaságok megduplázták a piaci részesedésüket a járvány előtti 16-ról 32 százalékra 2023-ban.
A királyság légiközlekedési stratégiájának sikeres végrehajtásával, a járatok és az utasok számának és a globális összeköttetéseknek a jelentős növekedésével Szaúd-Arábia a légi közlekedés vezető ereje lett – büszkélkedett a szaúdi légiközlekedési hatóság, a GACA.
A GACA irányítóbizottságának 12. ülésén, Medinában több új kezdeményezést jelentettek be. Ezek magukban foglalják Medina repülőtérének bővítését, hogy évi 8-ról 17 millió utasra növeljék kapacitását. Ezen kívül a nemzeti légitársaság, a Saudia kibővíti a tevékenységét a medinai repülőtéren, ahol dedikált repülőgépeket és megnövelt kapacitást biztosít a zarándokok, és más utazók kiszolgálására.
Az Abdulaziz király nemzetközi repülőtér az ország legforgalmasabb csomópontja lett, óránként átlagosan 30 járattal. A rijádi King Khalid nemzetközi repülőtér 27 óránkénti járattal szorosan követte, míg a harmadik helyen a King Fahd nemzetközi repülőtér végzett óránkénti 11 járattal – közli a számokat a Saudi Arabia Economy. A belföldi útvonalakon az utasok száma 51 millióra nőtt, aminek köszönhetően több mint 421 ezer belföldi járat indult a királyság különböző repülőtereiről. A légi áruszállítás szerény, de folyamatos, több mint 7 százalékos növekedést mutatott 2023-ban, a teljes mennyiség pedig meghaladta a 918 ezer tonnát, szemben a 2022-es 854 ezer tonnával.
A szaúdi légiközlekedési stratégia
A szaúdi légi közlekedési stratégia célja, hogy 2030-ra forradalmasítsa a királyság teljes légiközlekedési ökoszisztémáját – foglalja össze az Aviation Source News. Ez ambiciózus terv, amelyet a Vision 2030 nemzeti jövőterv vezérel, és összhangban van a Nemzeti Közlekedési és Logisztikai Stratégiával. Arra törekszik, hogy Szaúd-Arábiát a közel-keleti légiközlekedési szektor élére repítse. Összefoglalva, a stratégia legfontosabb elemei a következők:
- 100 milliárd dollár értékű magán- és állami befektetés megvalósítása a repülőtereken, légitársaságokban és a légiközlekedést támogató szolgáltatásokban;
- Szaúd-Arábia globális összeköttetéseinek bővítése 99 célállomásról több mint 250-re, 29 repülőteret üzemeltetve;
- az éves utasforgalom megháromszorozása 330 millióra;
- két globális, nagytávolságú összekötő légiközlekedési csomópont létrehozása;
- a légi teherszállító kapacitás 4,5 millió tonnára növelése.
A szaúdi légiközlekedési stratégia élén a GACA áll.
Nemzeti légitársaság: jöhet a második!
Szaúdi-Arábia az ambiciózus startlégiája részeként nem aprózza el, mert létrehoz egy második nemzeti légitársaságot is, a Riyadh Air nevűt. Ennek elindítása már folyamatban van, szintén nagyratörő tervekkel. A második szaúdi nemzeti légitársaság létrehozása, a már létező Saudia mellett, a királyság gazdasági diverzifikációs tervének része – teszi hozzá az Arab News.
A Riyadh Air további megrendelésekkel tervezi a leendő repülőgépparkjának bővítését, mivel „nagyon nagy flottára” van szükség ahhoz, hogy a regionális óriáscégek mellett megállja a helyét – jelentette ki Tony Douglas vezérigazgató a Bloomberg televíziónak adott interjújában. A királyság második légitársasága, amelyet az ország állami befektetési alapja támogat, tavaly 39 Boeing 787-9-et rendelt, azzal a lehetőséggel, hogy kívánságára további 33-al még megnövelheti ezt a kontingenst.
Az újabb légitársaság jól illeszkedik Szaúd-Arábia azon céljához is, hogy bővítse légiközlekedési ágazatát és több turistát vonzzon, növelve a légitársasági kapacitását a zarándokutakon túl, amely jelenleg az ország beutazó turizmusának gerincét képezi. Az új légitársaság profitálhat Szaúd-Arábia gyorsan gyarapodó gazdaságából és a királyságba érkező turisták növekvő számából is.
A Riyadh Air nem kíván fúziókat és felvásárlásokat eszközölni növekedésének fokozása érdekében. „Csak organikusan” – hangsúlyozta Douglas.
A kezdeti célállomások között Európa nagyvárosai, az Egyesült Államok keleti partvidéke és Kanada is szerepelnek majd, az induló járat a tervek szerint 2025 júniusában száll fel.