Nem izgatta fel a kormányt a felminősítés
A legutóbbi kormányülésen megdicsérték Varga Mihályt a felminősítésért, de azért nem jött nagy lázba a kormány: annak idején leminősítést is nyugodtan vették tudomásul. A magyar gazdaság átalakítása ugyanis időbe telik – mondta Lázár. A legfontosabb adat egyébként szerinte az, hogy töretlenül nő a munkavállalók száma – erről épp ma adott ki friss közleményt a KSH. A magyar vállalkozások már munkaerőhiánnyal szembesülnek. Az alapkamat soha nem volt ilyen alacsony, az államadósság folyamatosan csökken – sorolta a jó híreket Lázár (bár az első negyedévben éppenséggel nőtt). A költségvetési hiány is alacsony, 6. éve vagyunk az uniós 3%-os elvárás alatt, a külkermérleg többlete is jelentős.
A következő hónapokban lépéseket tesznek az uniós források kifizetésének felgyorsítása érdekében.
A magánszektorban biztosított 450 ezer forintos cafeteriából, a közszférában elérhető 250 ezer forintból 100 ezer lenne készpénz formájában adható – ennek részletein dolgozik a kormány.
Megvizsgálták, hogy a költségvetés egyenlege tényleg nullás lesz-e? Nem, de a kormány azért megnyugtatta magát: működtetési szempontból igen; csak fejlesztési hiány van. Ha fejlesztésre nem költenénk, többlete lenne a költségvetésnek – mondta Lázár János.
Hogy állunk béremelésekkel?
2010 után megörökölt a kormány egy gazdasági csődöt – elmúltnyolcévezett egy kicsit Lázár János. Emlékszik olyan beszélgetésekre, amikor az volt a kérdés, tudnak-e nyugdíjakat fizetni. Először 2012-ben tudtak béremelésre költeni, 44 milliárd forintot. A magánszektorban nem kívánnak beavatkozni abba a vitába, ami a minimálbérrel kapcsolatban zajlani szokott. 2016-ban 561 milliárd forint volt az összes béremelés az állami szférában, nagyrészt a pedagógusok és a rendvédelmi szervek. 2017-ben 787 milliárd forintot fordítanak béremelésre a közszférában, pedagógusok, egészségügyi dolgozók, rendvédelmi dolgozók, köztisztviselők, adóhatósági dolgozók, bíróságok és szociális munkások részesülnek ebből.
2020-ban 1014 milliárd forintba kerül majd az adófizetőknek ez a béremelés. Ez meghaladja a gazdasági növekedés mértékét, de Lázár szerint a bérek rendezésével régi adósságot törleszt a kormány.
Bevándorlás
Foglalkoztak a bevándorlás kérdésével is. Szijjártó Péter jelentős sikert ért el Lázár értékelése szerint: a Külügyminiszterek Tanácsának dokumentumába a magyar kormány bejuttatta a Schengen 2.0 nevezetű koncepcióját.
A kormány betelepítési kvóta ügyében kezdeményezett népszavazási kezdeményezését az Alkotmánybíróság előtt egy magánszemély megtámadta, a döntést követően várhatóan szeptemberben kerülhet sor a népszavazásra.
52 ezer bevándorlót szeretnének visszaküldeni más uniós tagországok Magyarországra. Mi mindenkinek azt válaszoljuk: Görögország biztonságos hely, hozzánk is onnan jöttek a bevándorlók, küldjék inkább oda őket, még ha ott el is mulasztották a regisztrációt. Az Európai Bizottság Magyarországgal szemben emiatt fel kíván lépni, és az uniós országok is tiltakoznak. Lázár az ügyet az EU-török megállapodással állította párhuzamba, ahol Törökországot biztonságos országnak tekinti Brüsszel.
Hogy lehet, hogy nem romlik meg az UHT-tej?
Lázár szívesen találkozott volna a tehenekkel és a gazdáikkal a legutóbbi demonstráció során, de nem volt rá ideje. Az UHT vs. friss tej vitában a kormány a friss tej mellett áll, ezért csak ennek az áfatartalmát mérsékelte. Nemrég egészségügyi okokból szlovák és cseh UHT-tejeket kellett kivonni a forgalomból, és Lázár János egyébként is rejtélyesnek találja, hogy hónapokig nem romlik meg az UHT, de azért a kormány mégis tárgyalni fog az érintettekkel.
Soros, Soros, Soros György
A Soros Györgyre vonatkozó titkosszolgálati adatok ügyében nem tervezik összehívni az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát. Lázár szerint a befolyásolási kísérletek nyilvánvalóak, ezt már többször jelezte a bizottságban, bár nem mindig névvel. Jó szövetségesei szeretnénk lenni az Egyesült Államoknak, de Bill Clinton megpróbált minket orrba vágni, amit nem hagyhatunk szó nélkül. Lázár szerint egyébként Soros György 2015-ben azt mondta: Orbán Viktor kormányának direkt ellenzékeként működik Magyarországon. Soros azt is mondta, évente egymillió menekültet be kell engedni Európába. Soros azt is mondta, ezeknek az embereknek adjunk fejenként 15 ezer eurót. Ezen kívül még egy csomó idézet sorolt arra, hogy Soros miket mondott a bevándorlásról és a bevándorlást akadályozó Magyarországról.
A kormány nem tudja, ki cigány és ki nem - földügyben háború lesz
A magyar állam nem tartja nyilván a gyerekek származását, a roma gyerekek iskolai szegregációja miatt indult kötelezettségszegési eljárással kapcsolatban ez rögtön alapkérdés Lázár szerint. A kormány kész a tárgyalásra arról, hogyan lehet felzárkóztatni, integrációs esélyt adni a hátrányos helyzetűek, a szegények számára - és nem a cigányok számára.
A másik eljárás földügyben indult, ebben messze vannak az álláspontok - itt nagy vita, mondhatni háború lesz Lázár János szerint.