A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a kiskereskedelmi termékforgalom éves összehasonlításban 0,3 százalékkal bővült szeptemberben, míg augusztusban 0,4 százalékos bővülést ért el. Havi összehasonlításban azonban a termékforgalom stagnált. A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a hazai lakosság továbbra is óvatos és megtakarításait növeli, illetve hiteltartozásait próbálja mérsékelni, emiatt a fogyasztási hajlandóságuk egyelőre alacsonyabb volt.
A két havi élénkülés csak átmeneti lehet
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom stabilizálódása feltehetően a magánnyugdíj-pénztári hozamok kifizetésének köszönhető, megjegyezte ugyanakkor, hogy az első kilenc hónapban így is minimálisan visszaesett a forgalom. Az elemző szerint az augusztus-szeptemberben megfigyelt kisebb élénkülés csupán átmeneti lehet, mivel a romló fogyasztói bizalom, a drámai mértékben megugró törlesztőrészletek, valamint a lakosság óvatossági megtakarítási ezt ellensúlyozzák.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkárnak véleménye szerint a fogyasztást a devizahitelesek többletterhe, és az élelmiszereket, valamint a háztartási energiát és az üzemanyagokat sújtó, az átlagnál nagyobb infláció húzta vissza. Vámos György kiemelte: a háztartások erejét nagymértékben segítette az, hogy az új szja-rendszerben és a nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésével több pénz maradt a zsebekben. E két intézkedés nélkül visszaesett volna a fogyasztás - hívta fel a figyelmet.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 szeptemberében 689 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első kilenc hónapban 5678 milliárd forint forgalom realizálódott. Az egy hónappal korábbihoz képest – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott.
Jelentősen csökkent a ruházati üzletek értékesítési volumene
Az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi forgalom volumene 2011 szeptemberében 1,5 százalékkal nőtt, az év első kilenc hónapjában lényegében stagnált. Az előző év azonos időszakához képest a nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011 szeptemberében 0,6 százalékkal mérséklődött, az első kilenc hónapban lényegében azonos szinten maradt.
Szeptemberben az egyes üzlettípusok forgalmának alakulása vegyes képet mutatott. Továbbra is növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- és az illatszerüzletekben. Ugyanakkor jelentős mértékben csökkent – előző évi magasabb bázishoz képest – a textil-, ruházati és lábbeli üzletek; kisebb mértékben a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-üzletek és a gyógyszer és gyógyászati üzletek értékesítésének volumene.
A kiskereskedelmi forgalom volumenének alakulása (hó/hó)
Forrás: KSH/Privátbankár
Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áras forgalma 2011 szeptemberében 0,5 százalékkal mérséklődött, így az első kilenc hónapban 1,8 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest. Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi volumene hasonló értéket mutatott, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 1,0 százalékkal csökkent, az üzemanyag-kutaké 0,7 százalékkal növekedett.
Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2011. második negyedévben 36,9 százalék volt. A többi régió egyenként 8,7–12,0 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. A második negyedévben Dél-Alföldön (1,2%) és Nyugat-Dunántúlon (0,8%) nőtt a forgalom volumene, két régióban stagnált, a többiben kis mértékben csökkent.
Jelentősen visszaesett az uniós fogyasztás
Az Eurostat közleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 szeptemberében a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,8, az eurózóna országaiban 1,5 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 8 tagállamban bővülést, 11-ben csökkenést és 3-ban azonos értéket mutatnak. A térség legerősebb országai közül Németországban lényegében stagnált (0,2%), Franciaországban 2,0 százalékkal, az Egyesült Királyságban 1,5 százalékkal növekedett a forgalom volumene.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai hazánkban szeptemberben – az előző év magasabb bázisához képest –10,8 százalékkal, 2011 első kilenc hónapjában 6,2 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakától.